Російська пропаганда створює сайти для збору даних про родичів українських військових.
В соціальних мережах постійно з’являються дописи або відео, в яких рішення органів влади перекручують заради збільшення кількості людей, які переглянуть такий контент.
Ось черговий приклад.
Маніпуляція про оплату води з колодязів
Користувачі мережі масово поширюють відеоролик, у якому автор заявляє, що уряд України зобов’язав населення встановити лічильники на свердловини для того, щоб нібито стягувати плату за воду.
«Тепер усі, хто має колодязі та артезіанські свердловини, зобов’язані встановити лічильник і платити Шмигалю за використання підземних вод», – говорить автор відеоролика з більше ніж 9 тисячами репостів.
Видання “Стоп Фейк” відмітило цей відеоролик як маніпулятивний.
Дійсно, 11 липня 2023 року вийшла постанова Кабінету Міністрів України № 703 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2012 року № 963 «Про затвердження Порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод».
Однак заява про те, що нові зміни нібито торкнуться всіх громадян, які мають колодязі та артезіанські свердловини, та зобов’яжуть їх встановлювати лічильники і платити за використання підземних вод, не відповідає дійсності.
Облік свердловин, плата за користування водою та зобов’язання отримувати дозвільні документи стосуються виключно бізнесу.
Українцям, які використовують воду з артезіанських свердловин для власних потреб, не потрібно встановлювати лічильники і платити за воду. Про це під час ефіру у національному телемарафоні заявив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
Насправді вимоги щодо обліку свердловин існували для бізнесу і раніше – ще задовго до впровадження реформи надрокористування в країні. Міністр наголосив, що нові зміни дадуть змогу суб’єктам господарювання взаємодіяти з державою у більш «простому, цифровому та зручному» форматі.
«Зараз ставимо за мету систематизувати всі дані в єдиному цифровому форматі. Таким чином, держава розумітиме, скільки таких свердловин по країні, де вони розташовані та в якому стані. Надзвичайна ситуація в Херсонській та Миколаївській областях показала, наскільки це важливо для швидкого прийняття рішень та забезпечення людей водою», – заявив Руслан Стрілець.
Фейкова рекламна компанія
Російські пропагандисти поширюють інформацію про те, що український оператор мобільного зв’язку «Київстар» нібито розкрив у промо благодійної ініціативи реальні втрати серед українських військових у війні з Росією.
Мова йде про те, що нібито компанія створила відеоролик, у якому закликала надсилати повідомлення загиблим солдатам та стверджувала, що сотні тисяч захисників не зможуть на них відповісти.
Як відмічають фактчекери Центру протидії дезінформації – це фейк.
“Після перевірки інформації у «Київстар» Центр повідомляє, що жодних благодійних акцій компанія не проводила та не поширювала ніяких «промо-роликів». Поширюючи подібні ІпСО пропагандисти намагаються деморалізувати ЗСУ та вплинути на мобілізацію, поширюючи паніку серед населення”, – йдеться у повідомленні ЦПД.
Черговий фейк про знищення ЗРК “Patriot”
Анонімні телеграм-канали та медіа поширюють інформацію нібито турецьких ЗМІ про знищення ЗРК «Patriot» в аеропорту «Жуляни» (Міжнародний аеропорт «Київ» імені Ігоря Сікорського). Це вже третя знищена батарея американського зенітно-ракетного комплексу з п’яти.
Як відмічає видання “Вокс Чек” – це фейк.
Дану новину поширюють лише проросійські джерела. В українських, західних чи турецьких медіа подібної інформації немає. Найраніше цю новину журналісти помітили в телеграм-каналі «Милитарист», який є типовим джерелом російських фейків.
Також росіяни помилися в підрахунках наявних батарей «Patriot» в Україні.
Так, батарея «Patriot» складається з мобільної електростанції (два генератори потужністю 150 кВт), радіолокаційної станції, командного пункту, антенно-щоглової групи, пускових установок та самих ракет-перехоплювачів. Що важливо, всі компоненти розташовані на певній відстані, тому одним ударом всю батарею не знищити.
В публічних джерелах була інформація про наявність в України двох батарей Patriot, а російський паблік вже пише про знищення трьох батарей.
Фішингові сайти
Росія використовує шахрайські сайти для отримання персональних даних тисяч українських солдатів та членів їхніх сімей, заявили представники Міністерства оборони США. На їхню думку, це робиться для того, щоб затримати членів сімей, які мешкають на окупованих територіях України, та депортувати їх до росії, пише “Голос Америки”.
Два чиновники Пентагону заявили, що російський підрозділ інформаційної війни створив щонайменше два фішингові сайти, які видають себе за сайти підтримки друзів і рідних зниклих безвісти, захоплених у полон або загиблих українських солдатів.
Представник Координаційного штабу поводження з військовополоненими Петро Яценко підтвердив «Голосу Америки», що ці сайти є підробленими. За його словами, є десятки аналогічних фішингових сайтів, які намагаються зібрати дані членів сімей.
«Вони грають на почуттях вкрай вразливих рідних та близьких військовослужбовців, які зникли безвісти чи захоплені в полон, використовуючи той факт, що росія не надає Україні інформації про людей, яких вони тримають у полоні. Родичі сподіваються, що їхні близькі не загинули, а перебувають у полоні, і тому надають свої персональні дані», – заявив він.
До фішингових сайтів відносяться WarTears.org і ForeignCombatants.ru.
Один з таких сайтів – WarTears.org заявивляє, що в його базі даних міститься інформація про більш ніж 170 тисяч українських солдатів. Чиновники Пентагону припустили, що росія використовує імена, телефони та адреси українців, отриманих через ці сайти, щоб встановити, чи хтось із цих солдатів або їхніх рідних проживає на окупованих росією територіях. Ті, хто проживає на цих територіях, можуть бути виявлені, перевірені, затримані і депортовані до росії.