Незважаючи на запевнення Ілона Маска, власника Starlink, про те, що компанія «ніколи не вимкне свої термінали» для України, у Брюсселі активізувалися роботи над кризовими варіантами забезпечення супутникового зв’язку для Києва. Чиновники ЄС разом із виробниками розробляють довгострокові рішення для підтримки України в умовах збройної агресії росії.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Роль Starlink у забезпеченні зв’язку
Супутниковий інтернет Starlink став важливим інструментом для українських військових з початку повномасштабного вторгнення рф. Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink у лютому 2022 року, а згодом США взяли на себе фінансування їх експлуатації. Польща також долучилася до фінансування, сплачуючи близько 50 мільйонів доларів на рік за ці послуги.
Функціонально Starlink забезпечує Україну двома основними категоріями послуг: цивільним інтернет-зв’язком у тилу та військовим зв’язком. Цивільний інтернет є критично важливим у районах, де відсутній мобільний або кабельний зв’язок, зокрема у лікарнях та державних установах. Військові ж використовують Starlink для координації дій і моніторингу ситуації на фронті.
Альтернативи супутникового зв’язку
Одна з потенційних альтернатив для цивільного використання – європейська мережа GovSatCom. Ця ініціатива спрямована на забезпечення урядового супутникового зв’язку, проте її реалізація вимагатиме офіційного запиту України до ЄС. На даний момент такий запит не надходив.
Для військових потреб альтернативою Starlink може стати мережа OneWeb, що належить оператору Eutelsat. Компанія вже веде переговори з урядами Європи щодо розширення своїх послуг в Україні. На сьогоднішній день Eutelsat використовується для підтримки урядових комунікацій, однак не виключена можливість розгортання додаткових терміналів для військових потреб.
У коментарях представники Eutelsat зазначили, що для повноцінної заміни Starlink Україні потрібно близько 40 тисяч терміналів. Цей процес займе кілька місяців, і компанія готова надавати послуги на пряму запит з Києва, якщо український уряд зможе самостійно оплатити їх.
На довгострокову перспективу Європейський Союз планує створити власну систему супутникового зв’язку, яка зможе забезпечити потреби як цивільних, так і військових користувачів. Програма IRIS² має на меті забезпечити всіх рівнів супутникових комунікацій до 2030 року. У проєкті братимуть участь компанії з кількох країн, зокрема Eutelsat, Hispasat та SES SA.
Війна в Україні підкреслила критичну важливість супутникового зв’язку в оборонному секторі, тому реалізація цих ініціатив є терміновою справою для ЄС.