Національний банк України 11 березня оприлюднив аналіз інфляційних тенденцій за лютий 2025 року, спираючись на дані Державної служби статистики. Згідно з оцінками регулятора, річний рівень інфляції зріс до 13,4%, а в місячному вимірі ціни підвищилися на 0,8%.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
«Динаміка споживчої інфляції була близькою до прогнозу Національного банку, оприлюдненого в Інфляційному звіті за січень 2025 року. Водночас базова інфляція перевищувала очікування через зростання витрат бізнесу, зокрема на оплату праці», – зазначається в повідомленні.
Основні фактори зростання цін
Особливо виділяється подорожчання сирих продуктів, яке становило 13%. «Швидше дорожчали фрукти, деякі продукти тваринництва, борошно й крупи через триваючі ефекти низьких врожаїв минулого року. Ціни на свинину, курятину та цукор наближалися до цін країн-партнерів на фоні стійкого експорту», – підкреслює НБУ.
При цьому темпи зростання цін на овочі «дещо сповільнилися» завдяки розширенню пропозиції через імпорт, нові тепличні врожаї та зниження попиту на окремі позиції. Подорожчання оброблених продуктів у лютому прискорилось до 16,7% у річному вимірі. Регулятор зазначає, що це зростання зумовлене подорожчанням продовольчої сировини та збільшенням витрат на електроенергію, оплату праці й логістичні послуги.
Зміни у вартості непродовольчих товарів
Ціни на непродовольчі товари зросли з незначним темпом до 4,4% в річному вимірі, тоді як вартість одягу та взуття «залишалася нижчою, ніж торік». Також незначно, до 14,3% у річному вимірі, пришвидшилось зростання вартості послуг. Зокрема, подорожчали медичні, транспортні, зв’язкові, відпочинкові та культурні послуги, у той час як темпи зростання цін на послуги особистого догляду, страхові та фінансові послуги залишались повільнішими.
Вартість підакцизної продукції також зростала швидше через підвищення виробничих витрат та коригування цін, враховуючи посилення контролю за тіньовою економікою та можливий вплив тестового впровадження Е-акцизу. «У лютому зростання цін на пальне прискорилось у порівнянні з січнем, насамперед через високі темпи підвищення цін на автогаз. Водночас профіцит бензинів, конкуренція на ринку АЗС та оптимізація імпортних поставок гальмували подорожчання пального», – додає НБУ.
Голова НБУ Андрій Пишний нещодавно спрогнозував, що інфляція продовжить зростати в найближчі місяці, але дії регулятора сприятимуть зниженню інфляції до цільового рівня в 5%. Нагадаємо, що в січні інфляція зросла до 12,9%. За попередніми оцінками НБУ, у лютому вона знову збільшувалась, однак такі тенденції виявилися очікуваними та відповідали загальному прогнозу.