Головна Новини Як водили Маланку на Поділлі

Як водили Маланку на Поділлі

by Max

Про святкові переодягання та незвичні обряди наших предків.

Напередодні Старого Нового року, 13 січня, відзначають Маланку або ж Щедрий вечір. Саме цього вечора українці здавна проводили особливий новорічний обряд з традиційним переодяганням. Молодь яскраво наряджалася та всю ніч ходила щедрувати. Були у тому дійстві обов’язкові персонажі, але додавалися й інші дійові особи, залежно від місцевості та тогочасних мотивів. З часом цей звичай перетворився на веселу розвагу та став складовою зимових етнофестифалів. Однак в окремих селах він все ж зберігся в автентичному вигляді.

Були свої традиції та особливості святкових обрядів й на Поділлі. Як водили Маланку колись у нашому краї, сайту «Є» розповіла хмельницька етнографиня, фольклористка Ірина Телюх.

«Це була суто чоловіча справа. Головними персонажами у нас була Маланка і коза, інші персонажі змінювалися відповідно до епохи. Це могли бути цигани, вояки, лікарі, козаки та інші герої. У північних районах нашої області – на Красилівщині, Білогірщині, був цілий обряд кози. Однак, скільки я вивчала експедиційних робіт, в основному, коза у нас не була дійовою особою. Вона просто мала бути присутня на дійстві, могла падати чи танцювати. Їй співали пісні», – говорить етнографиня

Уся та ряджена громада ходила в хати, де жили незаміжні дівчата. Дівчата мали їх гарно прийняти та причастити. Маланка заходила обов’язково зі своїм оркестром.

«Вони грали та співали. Організовувалося справжнє театралізоване дійство з персонажами, які робили збитки. До прикладу, могли ложки красти. Звісно, потім все поверталося. Дійство проходило дуже весело, в піднесеному настрої. Було багато жартів. Водили Маланку зазвичай хлопці, які мали хист до гострих цікавих жартів. І таке було в кожному селі», – додає Ірина Григорівна.

Маланку водили на всій території нашої області. Часом її учасників могло налічуватися до 70 і більше людей. Побутували й обов’язкові обрядові приказки до дівчини, до тата й мами. А ще, як додає Ірина Телюх, існував закон: якщо дівчина не пускала Маланку до хати, її цуралися цілий рік, аж до наступної Маланки.

«Цю дівчину ніхто в танок не брав. Сміялися над нею, придумували смішні слова. Звісно, ніхто такого ставлення не хотів, тому Маланку пускали всі», – зазначає вона.

Читайте також: Різдво на Поділлі. Як святкували наші предки

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.