На фоні торговельної напруженості між Вашингтоном і Пекіном, Китай активізує свою діяльність у східній частині Чорного моря, намагаючись послабити позиції НАТО в регіоні. Про це 8 квітня повідомив у своєму Telegram-каналі Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації при РНБО. Які ж наміри стоять за цими діями?
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Китайські інвестиції в інфраструктуру
Коваленко зазначив, що Китай розробляє кілька інфраструктурних проєктів, зокрема, порти в Чорному морі, які можуть стати «геополітичними важелями» для КНР. За його словами, «стратегія президента КНР Сі Цзіньпіна полягає у витісненні НАТО зі східної частини Чорного моря, створенні альтернативного маршруту до Європи без участі росії та Туреччини, а також розширенні військово-логістичної мережі КНР під виглядом цивільних об’єктів».
Порт Анаклія: стратегічна загроза для НАТО
Одним із об’єктів, що може загрожувати інтересам НАТО, є стратегічний глубоководний порт Анаклія у Грузії. Його будівництво розпочалося у 2017 році, проте американські інвестори вийшли з проєкту через замороження його реалізації. У травні 2024 року тендер на розробку порту виграв китайський консорціум.
Колишня міністерка оборони Грузії Тіна Хідашелі заявила, що американський інвестор Conti International вийшов з проєкту через неможливість співпраці з грузинським урядом, що унеможливило подальше ведення справ. Вона підкреслила, що безпосередню загрозу можуть становити китайські інвестиції, адже компанії, що беруть участь у проєкті, підпадають під санкції США.
За словами Коваленка, інвестиції в порт можуть мати далекосяжні наслідки для безпеки регіону, адже китайська експансія в чорноморському напрямку сигналізує про те, що Пекін готовий конкурувати з НАТО. «Коли порт Анаклія запрацює, Китай отримає більший доступ до Європи, минаючи Арктику та Україну», – зазначив він.
Залучення китайських інвестицій у розвиток грузинського порту викликало занепокоєння серед союзників НАТО, які розуміють, що контроль Китаю над стратегічними портами може загрожувати безпеці і незалежності Грузії. Наступні кроки Пекіна у цьому регіоні залишаться під пильною увагою міжнародної спільноти, оскільки розвиток портової інфраструктури стає важливим елементом у геополітичних іграх на Чорному морі.