Головна Економіка Добудова реакторів на Хмельницькій АЕС: чому це викликає суперечки?

Добудова реакторів на Хмельницькій АЕС: чому це викликає суперечки?

«Російські реактори в час війни з Росією». Чому критикують рішення про добудову 3-го і 4-го реакторів на Хмельницькій АЕС?

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, що передбачає закупівлю в Болгарії реакторів для третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції (АЕС). Ця ініціатива викликана катастрофічним дефіцитом генеруючих потужностей в Україні, частина з яких була знищена росією під час активних бойових дій. Проте, рішення щодо добудови реакторів має чимало критиків. Розглянемо, які аргументи висувають противники та прихильники цього проєкту.

Про це розповідає Хмельницький Онлайн

Що ухвалила Верховна Рада?

Парламент України схвалив законопроєкт, що дозволяє державному підприємству «Енергоатом» закупити реактори в Болгарії, а також розпочати роботи на майданчиках Хмельницької АЕС у Нетішині. За проголосували 269 депутатів, тоді як опозиційні фракції «Європейська солідарність» та «Голос» виступили проти.

Чому критикують рішення про добудову?

Одна з основних причин критики – закупівля реакторів, які вважаються російськими, під час війни з росією. Як зауважила експертка Ольга Кошарна, «Україна куплятиме і будуватиме «російські реактори в час війни з росією». Експерти також закликають до розвитку атомної енергетики, але не на основі радянських технологій та не збільшуючи залежність від росії.

Депутат від опозиції Володимир В’ятрович вважає, що «Україна витратить мільярди гривень на закупівлю в Болгарії російських ядерних реакторів». Також противники зазначають, що добудова енергоблоків є дороговартісною, і точні витрати невідомі, враховуючи, що попит на електроенергію в Україні зменшився через війну.

Прихильники добудови аргументують, що без атомної енергетики Україні не обійтися. Міністр енергетики України Герман Галущенко зазначив: «Якщо ми можемо побудувати ХАЕС-3 та ХАЕС-4 – це 2,2 гігавати в систему. І ми це будемо робити».

Володимир Зеленський, коментуючи проєкт, сказав, що «добудова атомних енергоблоків посилює енергетичну незалежність України». Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі також підтримав цю ініціативу, вважаючи її «мудрим рішенням» у контексті поточної енергетичної кризи в країні.

Хмельницька АЕС нині є найменшою атомною електростанцією в Україні за потужністю, маючи два реактори, збудовані у 1987 та 2004 роках. Підготовка до добудови третього та четвертого блоків вже розпочалася, а готовність майданчика для ХАЕС-3 складає 75-80 відсотків.

Таким чином, питання про добудову атомних енергоблоків залишається в центрі уваги громадськості та експертного середовища. Підтримка та опозиція щодо цього проєкту відображає ширші суспільні дискусії про енергетичну політику України в умовах війни.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини