Головна Новини Землі археологічної пам’ятки на Білогірщині повернули під контроль держави

Землі археологічної пам’ятки на Білогірщині повернули під контроль держави

by Max

Городище літописного міста Тихомеля датують ІХ-ХІІІ століттям.

На Хмельниччині повернули у власність держави пам’ятку археології національного значення. Про це повідомляють в пресслужбі Хмельницької обласної прокуратури.

Зазначають, що мова йде про пам’ятку археології національного значення на території Ямпільської громади – Городище літописного міста Тихомеля. Пам’ятку датують ІХ-ХІІІ століттям, на державний облік її взяли ще в 1971 році.

«Цей об’єкт культурної спадщини, як і землі, на яких він розміщений, є власністю держави, – розповідають в прокуратурі. – Проте, в ході інвентаризації ділянку незаконно віднесли до земель сільськогосподарського призначення та передали у комунальну власність територіальної громади».

Пояснюють, що через такі дії було порушено виключне право власності держави на особливо цінні землі, а також створено реальні ризики пошкодження частини археологічної спадщини України.

Тож аби не допустити знищення культурної спадщини обласна прокуратура звернулася до суду, прийняв рішення 5 гектарів землі вартістю понад 75 мільйонів гривень повернути державі.

Тихомельське городище – пам’ятка ІХ-ХІІІ століття, розташована за один кілометр від села Тихомель на Білогірщині. Вперше згадується літописах під 1152 роком – городище було укріпленим містом руських удільних князів, а в XVI столітті належало роду Сенютів.

Саме тут зберігся гробівець Сенют або вежа-каплиця. Це нікальний пам’ятник сакральної архітектури. Він є єдиною подібною спорудою в Україні. Каплицю побудував Авраам Сенюта, який був послідовником аріанства. Каплиця розписана фресками. Згодом вона стала родовою усипальницею. Кажуть, там навіть збереглися гаки, на яких, на думку експертів, було підвішено труну одного з Сенют. Вежа збереглася в руїнах. Постановою КМУ від 10 жовтня 2012 року №929 внесена у Державний реєстр нерухомих памяток України як памятка архітектури національного значення.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.