Російські пропагандисти створили черговий телеграм-бот.
Російська пропаганда активізувала дезінформаційну кампанію на фоні підвищення цін на електроенергію для населення.
Маніпуляції про ціну на електроенергію
З 1 червня єдиний тариф на електроенергію для населення став 4,32 гривень за кіловат. Підвищення тарифів породило велику кількість фейків та маніпуляцій в соціальних мережах.
Зокрема, в активно в соціальних мережах поширюються маніпуляції, що нібито в Європі ціни на електроенергію для населення вищі, ніж в Україні.
Фактчекерський проєкт “По той бік новин” дослідив подібні маніпуляції, зокрема, табличку з цінами, яку користувачі активно поширюють в інтернеті.
Таблиця з’явилася на Тік-Ток каналі Сергія Войтенка, де зібрала понад 230 тисяч переглядів.
Автор у відео каже, що ціни на електроенергію є біржевими. І це дійсно так для європейських країн, але не для України. Це і є маніпуляція.
Також маніпулятивним є порівняння кількости реакторів АЕС без згадки про їх відсоток у загальній генерації електроенергії.
По-перше, на сьогодні середньозважена оптова ціна електроенергії в Україні – 5,47 гривень за кВт-год. Тобто вона вища за ціну електроенергії в Україні.
У країнах Європейської Унії все навпаки. Найвищі ціни на електроенергію в ЄС у Німеччині (0,40 євро за кВт-год), а це близько 17 гривень за одну Квт-год.
У Франції з купою атомної генерації вартість електроенергії для населення становить 0,26 євро – це понад десять гривень за кВт-год. Десь в 2,5 рази більше, ніж в Україні.
Щодо Польщі, де діє мораторій на підвищення цін і яка не воює з росією. В них є ліміти. Так споживачі, які витрачають до 3 тисяч кВт-год на рік платитимуть 41 гроші/кВт-год. Це дуже схожа ціна на теперішню українську.
Після перевищення цього ліміту ціна збільшиться до 70 гроші (близко семи гривень), а повна ставка за тарифом на цей рік становить майже 1,06 злотих/кВт-год (без урахування розподілу та ПДВ).
Тепер щодо України, яка має атомну генерацію. Ще до початку повномасштабного вторгнення, атомна генерація покривала в Україні близько 60% від потреби. Далі: Найбільша АЕС – Запорізька була окупована. Крім того, в результаті російських обстрілів Україна втратила потужності ГЕС та ТЕС. Війна та знищення генерації призвели до дефіциту електроенергії в країні, яку Україна намагається покривати частково за рахунок імпорту по європейським цінам плюс доставка.
Але й потужності імпорту обмежені.
Тож навіть нинішній тариф не покриває вартість електроенергії. Державні компанії «Енергоатом» та «Укргідроенерго» покривають різницю між ринковою вартістю та пільговим тарифом для населення. Фактично це коштує «Енергоатому» близько 100 мільярдів гривень на рік, а «Укргідроенерго» — 25 мільярдів гривень. І чим більша різниця, тим більше треба покривати. Саме для зменшення різниці та звільнення коштів на проведення ремонтних робіт і піднімають тариф.
Фейки про експорт електроенергії
Низка Telegram-каналів поширила дані про те, що Україна нібито почала експортувати електроенергію до Румунії. Така інформація не відповідає дійсності, заявили у пресслужбі “Укренерго”.
В енергетичній компанії зазначають, що Україна не здійснює та не планує здійснювати продаж електроенергії в інші країни, а анонімні канали лише маніпулюють інформацією про технічні потоки між енергосистемами України та ЄС.
«Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Коли енергосистеми з’єднані між собою (так, як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька і польська), між ними існують технічні перетоки. Це природне явище, обумовлене законами фізики. Як правило, ці перетоки незначні. Але завжди погодинний баланс близький до нуля: скільки йде за кордон – стільки одразу ж повертається в Україну», – йдеться у повідомленні.
В Укренерго пояснили, що після масованих повітряних атак росії в Україні значно знизилися можливості генерації світла. При цьому потреби споживачів залишилися на тому ж рівні, що й були.
«Тому всі доступні потужності вітчизняних електростанцій зараз працюють винятково для покриття внутрішнього споживання – відповідно експорт електроенергії за межі України не здійснюється», – зазначено в заяві.
Крім того, енергетики пояснили, що у травні через запит Польщі, «Укренерго» кілька разів надавало аварійну допомогу польській енергосистемі. Але йшлося про терміновий прийом українською енергосистемою надлишків із Польщі, а не про передачу світла на експорт.
Фейки про відключення
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зазначає, що в соціальних мережах масово поширюють повідомлення про те, що нібито “олігархи, які тримають стратегічний енергосектор України, знеструмлюючи помешкання споживачів влітку, хочуть відволікти українців від нелегітимності Зеленського, деморалізувати та контролювати їх”.
На думку експертів центру, такі повідомлення пишуть прокремлівські користувачі мережі X (колишній Twitter).
Крім того російська пропаганда тиражує в інформаційному просторі конспірологічні теорії з метою психологічного впливу на українців про те, що обмеження електропостачання є «невмотивованими» і «штучними».
В дійсності ж криза в енергетичному секторі України спричинена масованими російськими ракетними обстрілами цивільної інфраструктури, що є черговим злочином російським злочином.
Російський бот
Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в українському сегменті Telegram з’явився «бот для доносів на сусідів, які не економлять електроенергію».
Як пише “Центр протидії дезінформації”, насправді цей бот – робота російських пропагандистів для збору персональних даних українців. Ніхто з компетентних структур не створював програм для «доносів на сусідів».
“У разі виявлення такого бота Центр рекомендує заблокувати його та надіслати скаргу до служби підтримки месенджера для його подальшого блокування”, – йдеться у повідомленні.