Головна Економіка «Вони збираються їхати із ЗАЕС» – президент «Енергоатому» про окупантів перед контрнаступом ЗСУ

«Вони збираються їхати із ЗАЕС» – президент «Енергоатому» про окупантів перед контрнаступом ЗСУ

by Max
«Вони збираються їхати із ЗАЕС» – президент «Енергоатому» про окупантів перед контрнаступом ЗСУ

Під приводом евакуації мирних мешканців російські сили вивозять з Енергодару, що в Запорізькій області, награбоване майно. Зокрема, усе медичне обладнання міста вже вивезли до окупованого Сімферополя, повідомляє український Генштаб. Також кажуть, що у промисловій зоні Енергодару поруч із Запорізькою атомною електростанцією (ЗАЕС) розграбовані всі підприємства. У державній компанії «Енергоатом» також повідомили, що російська окупаційна влада готує евакуацію близько 3000 людей, більшість з них – це працівники Запорізької АЕС, які підписали контракт зі створеною російською компанією «Експлуатаційна організація Запорізької АЕС», що є підприємством Росатому.

Про те, що дійсно відбувається на Запорізькій атомній станції, чи підготовка до так званої «евакуації» свідчить про те, що російські війська збираються тікати з міста, та чому працівники атомної станції тепер підписують контракти з російськими компаніями, в ефірі «Свобода.Ранок» (проєкт Радіо Свобода) поговорили з Петром Котіним – президентом державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».

Пане Котін, Генштаб повідомляє, що російські сили вивозять з Запорізької АЕС працівників разом з їхніми родинами до Ростовської області. Чи маєте інформацію, про який персонал йдеться? Це працівники з України, українські громадяни, чи ті, кого завезла Росія після окупації станції?

– Дійсно, у нас є інформація, що планується евакуація з Енергодару. І вже триває ця евакуація людей, які фактично є колаборантами, які допомагали рашистам встановлювати порядки в Енергодарі. І також частина тих людей, які працюють на станції, і їхні родини.

Це розпочалося, фактично, з 1 травня, триває і досі. Інформація не перевірена, але вона надходить з дуже багатьох джерел. На сьогодні вони не збираються туди вже повертатися. Тобто виїхали з Енергодару всі адміністративні служби, які забезпечувалися рашистами, адміністрація міста, яка була в повній колаборації з рашистами. Це стосується і крамниць, і банківських сервісів і банкоматів. Все це не працює зараз, все це закрите. І мешканці Енергодару не бачать тих людей, які займалися цим до того.

По місту поменшало колаборантів, які там були, а також рашистів

По Енергодару було багато так званих «генделиків». Так вони називаються. З гаражних кооперативів побудовані по всьому місту і розставлені. Там випивку видають. Вони там всі «відпочивали». Зараз нічого цього немає, все це закрите. По місту поменшало колаборантів, які там були, а також рашистів.

Президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін у своєму кабінеті на тлі фотографії Запорізької АЕС під час інтерв’ю Reuters. Київ, 13 жовтня 2022 року

Що стосується персоналу станції, то зараз кожного дня складається перелік людей, які будуть наступного дня виходити на роботу. І ця кількість персоналу значно скорочена. Нам відомо, що близько 2700 людей підписали ці ганебні «контракти» з рашистами. І складений також так званим «керівництвом» від «Росенергоатому» перелік людей, які підлягають евакуації. Це 3100 людей з персоналу.

Більшість персоналу – проукраїнські і підписували це під тиском, коли там існували деякі обставини

Всього в місті Енергодарі перебуває від 6 тисяч до 6,5 тисяч людей, які є працівниками Запорізької атомної станції. Але на станцію допускають лише цих осіб. Вони намагаються повністю відмовитися від людей, які не підписали цих контрактів. Ця кількість недостатня для роботи станції. У той же ж час ми пам’ятаємо, що станція зупинена, починаючи з вересня 2022 року. Таким чином персоналу зараз – можливо зменшили кількість персоналу, який там постійно перебуває.

Окупований Енергодар, 2022 рік

Окупований Енергодар, 2022 рік

– Пане Котін, а чи є вибір у людей, у працівників ЗАЕС, чи підписувати ці російські «контракти» з російською стороною, чи ні? Тобто коли ви кажете про те, що частина людей погодилася на це, то це вони, так би мовити, за власним бажанням це зробили, чи не завжди?

– Багато причин було для того, щоб вони підписували. І дійсно там є люди, які підтримували з самого початку «руский мир», вони також підписали. Але це невеликий відсоток від усього персоналу. Більшість персоналу – проукраїнські і підписували це під тиском, коли там існували деякі обставини: похилого віку родичі, які потребують нагляду й інше. Деякі люди хотіли отримувати [дві] зарплати – і з «Енергоатому» (українська зарплата – ред.) і «Росенергоатому» (російська зарплата – ред.). Це також там було. Тобто у всіх різні причини.

Але я дуже пишаюся тим, що, не зважаючи на те, що там 6,5 тисячі осіб в Енергодарі зараз перебуває, тільки 2700 із них підписали з ними ганебні «контракти». Усі інші зберігають вірність Україні, вони є патріотами України. Ми продовжуємо виплачувати їм зарплату, як нібито вони ходили б кожного дня на роботу на атомну станцію. Хоча пропуски в них забрали і проходи на станцію їм заборонили окупанти.

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС)

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС)

– Чи є у вас інформація, чи досі на ЗАЕС російські сили ховають свою зброю і використовують відсіки станції для прикриття своїх сил, щоб по них не стріляли?

– Дійсно, станція перетворена дуже давно вже на військову базу російськими силами. І вони розглядають її, як свою опорну точку, де перебуває дуже багато зброї, дуже багато військових вантажівок і також обладнання військового. І також там дуже багато зараз російських військових перебуває, фактично мешкають. Останнім часом через загрозу наступу наших ЗСУ взагалі не покидають територію майданчику. І також персонал «Росатому» постійно перебуває на території ЗАЕС, мешкає там – на території.

Виглядає, що вони готуються до евакуації всі. Навіть проводили тренування по дуже швидких зборах і завантаженню майна, яке вони награбували

Їх побільшало останнім часом. Якщо раніше вони займали тільки два машинних зали першого і другого енергоблоків своїми вантажівками з вибухівкою, зі зброєю, то зараз вони в інші блоки заганяють свою техніку. Також на станції дуже багато приватних автівок, які вони награбували в населення і в салонах, які були на окупованих територіях.

В принципі ситуація виглядає так, що вони готуються до евакуації всі. Вони навіть проводили тренування по дуже швидких зборах і завантаженню цього всього майна, яке вони награбували, і виїзду з території станції за першим покликом, за першою ж командою, коли це буде потрібно.

– Тобто російські військові, з одного боку, готуються до евакуації в разі чого з ЗАЕС, але в той же час там їх стає більше? Можна припустити, що вони готуються і до оборони там?

– Я думаю, що їх там більше стає, тому що вони якби сприймають Запорізьку станцію, як свою військову базу, укріплену. Через загрозу контрнаступу ЗСУ збираються, щоб забезпечити свій захист і щоб бути в одному місці. Тобто знов-таки для того, щоб виїхати якомога швидше.

Що найкраще вони для себе можуть зробити – це покинути станцію якомога швидше

Я не думаю, що вони збираються там його боронити і вибудовувати якийсь захист зараз. Вони все це будували протягом року, з моменту окупації: замінували все, понаставили своїх блокпостів і всередині станції, і навколо, на підступах до станції. Зараз вони просто там перебувають, як у своєму укріпленому районі і фактично очікують евакуації. Я думаю, що те, що найкраще вони для себе можуть зробити – це покинути станцію якомога швидше.

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару Запорізької області, 4 серпня 2022 року

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару Запорізької області, 4 серпня 2022 року

– Пане Котін, а який стан ЗАЕС зараз? Вона взагалі не працює? Ми пам’ятаємо, що після окупації російська адміністрація заявляла, що буде перезапускати потужності ЗАЕС з України на Росію. Чи вийшло це у них?

– Вони не здатні виконати всі свої заяви, які вони робили. І перш за все, це, дякуючи нашому персоналу, який не пішов і не підписав в достатній кількості «контрактів» з ними.

Вони думали, що, по-перше, їх тут з квітами будуть зустрічати. Ніхто їх не зустрічав. І це була їхня перша помилка. Потім вони думали, що вони зараз організують там експлуатуючу організацію, і всі туди підуть. Ніхто не пішов. І далі вони думали, що вони переключать станцію на Крим, на російську енергосистему. І це також у них не вийшло. Далі вони планували включити енергоблоки. Вони просто нездатні цього зробити в тих умовах, які фактично створюють їм наші ЗСУ і, фактично, ми – українці.

Голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі (посередині) на території Запорізької АЕС, 1 вересня 2022 року

Голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі (посередині) на території Запорізької АЕС, 1 вересня 2022 року

– А чи залишаються міжнародні спостерігачі на станції, чи там вже нікого немає?

– Є. Там два інспектори продовжують перебувати на станції. Також зараз якраз планується нова ротація цих експертів. Тобто вони там постійно будуть перебувати, поки ми не зайдемо і не заберемо контроль станції на себе.

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару Запорізької області, 19 серпня 2022 року. Супутниковий знімок Maxar Technologies

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару Запорізької області, 19 серпня 2022 року. Супутниковий знімок Maxar Technologies

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.