Головна Економіка «Українські біженці врятували польську економіку». Інтерв’ю із представником Міграційної платформи EWL

«Українські біженці врятували польську економіку». Інтерв’ю із представником Міграційної платформи EWL

by Max
«Українські біженці врятували польську економіку». Інтерв’ю із представником Міграційної платформи EWL

Польський ринок праці відчуває дефіцит. Потреби у робочій силі на наступні п’ять років – приблизно пів мільйона працівників – каже директор юридичного відділу Міграційної платформи EWL Артур Ґреґорчук.

EWL – одна з наймасштабніших компаній із працевлаштування в Євросоюзі. Діє платформа за підтримки Національного центру досліджень і розвитку Польщі. Компанія регулярно проводить соціологічні дослідження серед іноземців, які працевлаштувалися в країнах ЄС.

В інтерв’ю проєкту «Ти як?» (Радіо Свобода) аналітик наводить найновіші дані про вплив українських біженців на економіку Польщі та розвінчує стереотипи та упередження щодо шукачів притулку.

Артур Ґреґорук – директор юридичного відділу Міграційної платформи ЕWL. Варшава, Польща, 22 березня 2024 року

– У Польщі залишається майже мільйон біженців з України. Яку роль вони відіграють в економіці Польщі?

Якби не біженці з України, то економіка Польщі була б в рецесії

– Українські біженці відіграють ключову роль для польської економіки.

За дослідженнями групи EWL, а також згідно з останніми дослідженнями фірми Deloitte (аудиторська й консалтингова компанія із головним офісом у Лондоні – ред.), внесок українських біженців в польську економіку у 2023 році склав приблизно 1% ВВП.

Можна сказати, що якби не біженці з України, то економіка Польщі була б у рецесії.

– Один процент ВПП – наскільки це багато?

– У такому році, яким був 2023-ій, у звʼязку із впливом російської агресії проти України на економіку, з загальними економічними потрясіннями – це є багато, це є дуже позитивний і суттєвий вплив на польську економіку.

Українці порятували польську економіку, це ми бачимо з досліджень. По-друге, рятують ринок праці. По третє, рятують демографію. Часто створюють родини і це впливає на народжуваність.

Маю надію, що умови життя біженців будуть щораз ліпші, щораз більше дітей будуть охоплені польською освітою і що вони зможуть тут реалізуватися та бути щасливими, незважаючи на війну в Україні.

Польський військовослужбовець (ліворуч) допомагає українським біженцям перетнути кордон України з Польщею у пункті пропуску Медика. Польща, 27 березня 2022 року

Польський військовослужбовець (ліворуч) допомагає українським біженцям перетнути кордон України з Польщею у пункті пропуску Медика. Польща, 27 березня 2022 року

– Як конкретно українці-втікачі від війни долучилися до цього «рятівного» одного відсотка ВВП?

– Тут мова про два фактори. Варто підкреслити, що польська економіка – це зростаюча економіка, яка має велику потребу в працівниках.

Отже, біженці з України, котрі працюють, заповнили ті прогалини на польському ринку праці.

Другий аспект – біженці витрачають тут гроші, а тому позитивно впливають на споживання товарів у Польщі.

80% воєнних біженців утримують себе самі, з власної праці і заощаджень

Українці витрачають гроші, які заробляють тут, в Польщі, і які призвели з собою, тобто заощадження.

І особливо варто наголосити, що 80% громадян України, які втекли від війни до Польщі, наразі самі себе утримують – з власної праці і заощаджень.

Це теж руйнує всілякі міфи і стереотипи про українців у Польщі.

– Яким чином ви проводили дослідження?

– Найперше скажу про групу EWL, яка разом із Центром східних досліджень проводить дослідження.

Кожне таке дослідження ґрунтується на репрезентативній групі респондентів, які відповідають на питання, тобто це є певна група людей, підтверджена дослідженнями, котрі відповідають на питання.

Бажання українців працювати в Польщі дуже допомагає польській економіці

Це наукове дослідження, оскільки міграція, біженці – ця тема в Європі, особливо в Польщі, через близькість з Україною, є дуже популярна.

Також є дослідження Національного банку Польщі і Головної торгівельної школи, які показують, що вплив українських мігрантів, котрі приїхали ще до війни, в 2013-2018 роках сягав навіть до 13% росту ВВП.

Тобто бажання українців працювати в Польщі дуже допомагає польській економіці.

– Чи є серед поляків певне невдоволення тим, що багато українців приїхали та залишаються і, можливо, забирають робочі місця у самих же поляків?

Якщо мова про польських підприємців, то українських біженців завжди раді бачити

– Кажу як представник підприємництва, польські підприємці потребують українських рук до праці.

Попит на роботу в Польщі росте і потреби польського ринку праці на наступні п’ять років – це приблизно пів мільйона працівників.

Отже, якщо мова про польських підприємців, то українських біженців завжди раді бачити.

– У яких галузях є найбільша потреба в працівниках?

– Фактично в кожній, починаючи від спеціалістів в IT аж до роботи такої найпростішої. Всюди зараз в Польщі потрібні руки до праці і попит на роботу є великий.

– А чи мають українці конкурентів на ринку праці?

– Попит є на велику кількість працівників.

Сьогодні до Польщі приїжджають на роботу люди з усього світу – з Колумбії, Азі

Сьогодні, коли рівень безробіття у Польщі є найменшим в Європі і коливається від 5 до 5,2 відсотків, не можемо говорити про конкуренцію на ринку праці, говоримо про попит на велику кількість людей для роботи.

Це потреба є настільки велика, що сьогодні до Польщі приїжджають на роботу люди з усього світу – з Колумбії, Азії. Польща швидко росте, заробітна плата зростає, а отже країна стає дуже привабливою для роботи.

Варшава, Польща, 3 квітня 2023 року

Варшава, Польща, 3 квітня 2023 року

– Про який ще вплив українських біженців можна говорити в контексті цього дослідження??

– Передусім, ставлення, котре, як на мене, не змінилося.

Громадян України надалі раді бачити в нашій країні. Надалі хочемо і допомагаємо Україні. Це перше.

Друге – українці тут були ще до повномасштабного вторгнення, тобто їм найближче до поляків.

Громадян України надалі раді бачити в нашій країні

Перед вибухом великої війни в Польщі працювало близько одного мільйона громадян України. Тобто багато українців мали тут когось, хто б міг їм порадити Польщу як країну, де можна працювати.

Наступною причиною може бути те, що мови подібні. Громадянину України набагато легше «знайти себе» в Польщі, аніж в іншій країні Західної Європи.

Також великий плюс – розташування. Біженець, який перебуває у Польщі, дуже легко може повернутися до своєї країни і має з нею звʼязок.

А якщо говоримо про виїзд до США чи Канади, це повернення звідти є, безумовно, складнішим.

Українські жінки з дітьми у польському Перемишлі, 8 березня 2022 року

Українські жінки з дітьми у польському Перемишлі, 8 березня 2022 року

– А чи відчуває негативи Польща, її громадяни, від того, що тут залишається так багато українців?

– Я сьогодні таких негативів не бачу. Думаю, що перед Польщею і так само перед Україною є багато роботи, щоб громадянину України тут жилося якнайкраще.

Вважаю, що перед польським урядом зараз велике завдання зробити так, щоб найближчим часом українці працювали відповідно до своїх компетенцій.

Сьогодні 35% українських біженців працює на посадах нижчих від своїх компетенції

Сьогодні 35% українських біженців працює на посадах нижчих від їхніх компетенцій

Біженці від війни з України – це люди добре освічені. Згідно з нашими дослідженнями, 56% з них має вищу освіту, тому вважаю, що це чудова інвестиція, щоб ці люди могли тут працювати відповідно до своїх умінь і знань.

Це буде так само добре для них, бо матимуть змогу розвиватися у своїм професії, і добре для економіки.

– А чому втікачі від війни працюють на посадах, які нижчі від їхніх компетенцій?

– Тут є два чинники. Перший – це мова. 45% біженців декларує, що не знає або недостатньо добре знає польську мову. Тому тут завдання для польської влади, щоб запускати програми, котрі дозволять тим особам краще вивчити мову. А завдання для українців, щоб цю мову вивчити.

Другий чинник – це доволі традиційна ситуація, коли громадяни, які рятуються від війни, від небезпеки, хочуть отримати хоч якусь роботу. Це нормально. Тому, думаю, треба трохи часу, щоб цю статистику виправити.

Варшава, Польща, 24 лютого 2024 року

Варшава, Польща, 24 лютого 2024 року

– Чи охоче польські роботодавці беруть на роботу українців чи надають перевагу іншим іноземцям?

Українці – працьовиті і занурені в роботу

– Польські підприємці надалі цінують громадян Україні, передусім, тому, що переконалися в тому, що українці – працьовиті і занурені в роботу.

Ще перед війною, десь від 2012-2013 років, українці вибирали Польщу як країну, де можна працювати. Так само – підприємці, фірми, спілки знають громадян України.

Часто є так, що вся інформації на великих підприємствах є як польською, так і на українською мовою. А це свідчить про те, що громадяни України є номером один.

– Попри те, багато українських біженців їдуть далі. Кілька днів тому в соцмережі я натрапила на історію харківʼянки, яка з двома дітьми тривалий час жила у Варшаві, але ухвалила рішення переїхати до Іспанії.

Одна з причин – вона не знає, чи Польща продовжить тимчасовий захист для українських біженців, це робиться вже впритул до терміну, який збігає. Друга причина – вона відчуває певне напруження між українцями і поляками, погіршення ставлення до українців, зокрема, через зернову проблему, блокаду кордону. Які ще причини штовхають українців їхали далі на Захід?

– Ми бачимо відтік українців на захід Європи, і це нормально. Сьогодні біженці мають вибір, можуть працювати у всій Європі. А якщо відповісти на питання тої пані, яка поїхала до Іспанії, хочу сказати, що тимчасовий захист в Польщі буде продовжений, тому що це директива ЄС, яка має бути впроваджена.

Ми бачимо відтік українців на захід Європи, і це нормально

У Польщі змінився уряд, який працює над зміною усієї системи працевлаштування іноземців, а також працює над законом про допомогу і захист громадян України. Захист буде продовжений і, думаю, що тут нема чого хвилюватися.

А якщо мова про ситуацію на кордоні, про протести фермерів, то в пріоритетах для українського і для польського урядів має бути якнайшвидше дійти до порозуміння, так, щоб обидві сторони перестали втрачати на цьому конфлікті.

Ми маємо спільного ворога, тим ворогом є Росія. Україна бореться і за Польщу, боронить в тому числі поляків, а поляки надалі хочуть і будуть допомагати Україні.

Протест польських фермерів. Блокада кордону у пункті пропуску Дорогуськ, Польща, 09 лютого 2024 року

Протест польських фермерів. Блокада кордону у пункті пропуску Дорогуськ, Польща, 09 лютого 2024 року

– Чи достатньо влада Польщі робить для того, щоб затримати українських біженців тут? Бо знаємо, що багато людей поїхало, наприклад, до Німеччини, бо там вищі зарплати і кращий соціальний захист. Чи Польща не мусить нічого робити?

– Мені здається, що громадянам України подобається, і надалі вони працюватимуть у Польщі. Умови праці для українців і поляків подібні.

Відомо, що на заході заробітки більші, натомість заробітки – це не єдиний елемент, котрий говорить про те, де найкраще живеться.

Тому вважаю, що громадяни України надалі обиратимуть Польщу як країну, де хочуть працювати і розвиватися.

– Як гадаєте, чи багато українських біженців залишаться в Польщі, в інших країнах і що на це впливає?

В інтересах України аби якнайбільше українців було найближче до кордону, в Польщі щоб могти швидко повернутися додому

– Це буде вибір кожного після того, як закінчиться війна.

Думаю, що багато залежатиме від результатів війни, як саме вона закінчиться.

Частина громадян України залишиться в Польщі, в ЄС чи в інших країнах, але частина повернеться.

Вважаю, що в інтересах України, щоб якнайбільше українців було найближче до кордону, в Польщі, щоб могти швидко повернутися додому.

Україні треба робоча сила, щоб відбудувати країну після завершення війни.

– Але що довше триває війна, тим менше людей повернеться?

– Так, всі дослідження показують, що чим довше триває війна, чим довше люди живуть на чужині, тим більше призвичаюються до умов, які є в цій країні.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.