На початку 2025 року Угорщина висловила намір накласти вето на продовження економічних санкцій Європейського Союзу, запроваджених проти росії після початку повномасштабного вторгнення в Україну три роки тому. Йдеться про продовження санкцій на пів року, які охоплюють заборону на імпорт російських вугілля, алмазів, золота та алюмінію.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Незважаючи на те, що Угорщина не досягла своєї мети щодо відновлення транзиту російського газу через Україну, вона змогла отримати письмові запевнення від інших країн-членів ЄС про співпрацю з Україною, Угорщиною та Словаччиною в питанні постачання російських енергоресурсів до ЄС.
Угода щодо замороження активів і візових заборон
Будапешт звертається з новими пропозиціями щодо пом’якшення санкцій, зокрема, замороження активів і візових заборон для понад 2400 фізичних і юридичних осіб. До цього списку входять ключові діячі росії, такі як президент Володимир Путін та міністр закордонних справ Сергій Лавров.
«Санкційний танок ЄС»
Санкції, які Україна і країни ЄС наклали на росію, постійно переглядаються. Угорщина використовує загрозу вето, щоб виключати осіб зі списку, і тепер до неї приєдналася Словаччина, що підтримує дружню позицію до москви. Дипломати в Брюсселі охрестили це «танком санкцій ЄС», який відбувається двічі на рік.
Наближення термінів і можливі наслідки
Наразі ключовим залишається питання реакції Угорщини та Словаччини на нові пропозиції. 10 березня посли ЄС обговорювали це питання, і Будапешт попросив більше часу для формулювання офіційної позиції. Оскільки терміни продовження санкцій, встановлені на 15 березня, наближаються, країни можуть бути змушені до компромісу.
У разі невдачі переговорів, розглядаються альтернативи, зокрема запровадження національних санкцій більшістю країн-членів ЄС. Однак цей підхід стикається з серйозними труднощами, оскільки не всі країни мають власні системи санкцій і можуть зазнати ризику, якщо Угорщина та Словаччина відмовляться підтримувати обмеження.