Головна Новини У Подільських Товтрах зацвіла рідкісна «неопалима купина»

У Подільських Товтрах зацвіла рідкісна «неопалима купина»

by Max

У природному парку квітне червонокнижна рослина «ясенець білий».

На території Національного природного парку «Подільські Товтри» квітне унікальний ясенець білий. Це його в народі ще називають «неопалимою купиною» та приписують майже магічні властивості – горіти та не згорати.

Як розповідають на сторінці національного парку, ясенець білий є близьким родичем цитрусових – лимонів, апельсинів, мандаринів, грейпфрутів. Переважна більшість представників має характерну особливість – вони пахучі, виділяють ароматні запахи, пов’язані з наявністю ефірного масла. Деякі види використовують в якості приправ в кулінарії, частина в парфумерії та медицині.

Природним центром цього виду в Україні є Поділля. Найбільш відомі природні місцезростання розташовуються в Тернопільській області (Природний заповідник «Медобори», товтра Гостра) та Хмельницькій області (Національний парк «Подільські Товтри»). Зростає рослина також в Закарпатті, Львівщині, Рівненщині, Одещині та в Криму.
Ясенець – рідкісна рослина, незважаючи на досить широке поширення. Рослина внесена до Червоної книги України.

«Дуже часто ясенець вирощують в культурі. Рослина особлива, овіяна легендами та історіями, пов’язаними з народною назвою – «неопалима купина». Існує думка, що в спекотну погоду кущ може спалахнути, якщо до нього піднести запалений сірник. Ця історія пов’язана з однією з дочок шведського ботаніка Карла Ліннея, яка ніби то підпалила повітря під час особливо спекотного безвітряного літнього дня, над Ясенцем, використавши простий сірник. До речі, Елізабет Крістіна фон Лінней відома як перша в Швеції жінка-ботанік у сучасному розумінні цього терміну», – зазначають у «Подільських Товтрах».

Ясенець хоч і має назву білий, квіти у нього різних відтінків рожевого, а от листя схоже якраз на листя ясена.

Раніше сайту «Є» науковці Національного природного парку «Подільські Товтри» Михайло Дребет та Інна Одукалець розповіли, що ще цікавого відомо про цю рослину та чому вона потребує охорони. Зокрема, «горючі» властивості ясенця вони пояснюють тим, що на стеблах і листках рослини є дрібнесенькі пухирці, які виділяють ефір. У сонячні безвітряні дні цього ефіру виділяється дуже багато, аби захистити рослину від перегрівання. І якщо запалити біля рослини вогонь – ефір спалахує. Тому й здається, що кущ палає. Утім, ефір швидко згорає, а рослина залишається цілою та неушкодженою.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини