П’ятнадцять світлин українських письменників, які були згенеровані за допомогою штучного інтелекту, можна побачити у приміщенні Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва.
У приміщенні Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва експонується виставка «Живі «Розстріляні» – п’ятнадцять світлин українських письменників, які були згенеровані за допомогою штучного інтелекту. Виставку вже демонстрували в Києві, Житомирі, Романові та інших містах України. До Хмельницького вона прибула з Самбора. І ознайомитися з нею можна буде до 9 червня включно.
«Ця виставка народилася спонтанно, – розповів автор ідеї, письменник Мартин Якуб виданню «Історична правда». Після релізу штучного інтелекту я кілька днів з ним “грався”. Спочатку опанував створення зображень по ключовим словам, а згодом став працювати з реальними зображеннями. Виходило досить цікаво. Аж тут на очі трапився томик Валер’яна Підмогильного, письменника якого я щиро поважаю. Він залишив по собі не так багато світлин, але вже з них можна було зрозуміти, що це був про просто талановитий письменник, а ще й симпатичний мужчина і в його час його любили в тому числі і за зовнішність. Я “згодував” світлини Підмогильного штучному інтелекту і став експериментувати з часом і простором. Вийшли світлини ніби з паралельного всесвіту, де Валер’ян не був розстріляним, він продовжив творити і жити».
П’ятнадцять світлин українських письменників, які були згенеровані за допомогою штучного інтелекту
Далі розпочалася робота зі світлинами інших авторів періоду «Розстріляного відродження» – Микола Зеров, Михайль Семенко, Євген Плужник, Микола Хвильовий… А також народилася концепція, яка об’єднала всі згенеровані зображення митців.
«І я так собі подумав, що непогано було б зібрати їх всіх у барі. Вони собі б сиділи, спілкувалися, посміхалися. Ось десь в цей момент і “зроблені” ці знімки», – розповідає Мартин Якуб.
Біля кожної світлини є коротка біографія, реальне фото та цитата автора.
“Наразі твори митців з епохи «червоного ренесансу» починають користуватися попитом серед наших відвідувачів, – відмічає Тамара Таньчук, працівник обласної бібліотеки для юнацтва. – А виставка для неї, насамперед, можливість не тільки дізнатися більше імен тих, хто був знищений за свій талант, але й зрозуміти їх позицію у ті часи. Тим паче, що зараз історичний контекст, нажаль, співпадає”.
Твори митців з епохи «червоного ренесансу» починають користуватися попитом серед відвідувачів бібліотеки
«Ця виставка неймовірна. Мене зворушила до глибини душі сама форма подачі матеріалу. Надзвичайно світлі та відкриті інтелектуали на цих фотографіях дивляться на нас очима сучасників. Які такими молодими і талановитими покинули цей світ не за власним бажанням. І вони дивляться з цих світлин та чекають з розумінням, щоб ми цінували їх життєвий подвиг», – говорить Тамара Миколаївна.
Також коло кожного фото є QR-код за яким можна побачити підписані іменами письменників снаряди, які українські артилеристи вже відправили росіянам.
Читайте також: У Хмельницькому нагородили медалями кращих випускників шкіл