Головна Економіка Росія скорочує фінансування окупованих територій, а населення «перетворює на інвесторів війни»

Росія скорочує фінансування окупованих територій, а населення «перетворює на інвесторів війни»

by Max

Наскільки Росія збирається підвищити податки для населення і бізнесу, і як це вплине на жителів в окупації? Якою є зараз економічна ситуація на окупованих територіях, і наскільки вона може погіршитися? Чи вистачає Росії ресурсів для утримання захоплених регіонів, і чого чекати далі? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Про те, що РФ скорочує фінансування окупованих територій нещодавно заявив голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. На його думку, через це на місцевих жителів чекає посилення податкового тиску та ще більше перевірок. Про те, що окупантам не вистачає грошей на утримання захоплених територій, свідчать затримки зарплат працівникам комунальних та бюджетних підприємств по кілька місяців, а також скорочення соціальних виплат.

Підконтрольне окупантам видання «ЗаТВ» у травні повідомляло, що представники окупаційної податкової інспекції регулярно проводять виїзні рейди – перевіряють трудові договори між найманими працівниками та роботодавцями. Тих, хто не оформив трудові відносини за російським законодавством, позбавляють соціальної підтримки.

Роботодавці, своєю чергою, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за неоформлення трудових відносин зі співробітниками, а також визнаються порушниками російського податкового законодавства, оскільки не сплачують відповідні податки та страхові внески.

«Загострення після виборів Путіна»

Директор Центру стратегічного розвитку територій із Мелітополя Андрій Орлов розповів «Новинам Приазов’я», що гуманітарна криза на окупованих територіях загострилася після російських президентських виборів.

Росія організувала і провели незаконні вибори на окупованих територіях України в березні 2024 року

«Дуже багато нововведень, які не дуже приємні й максимально затягують мешканців тимчасово окупованих територій у пастку, яку виставила влада РФ і окупаційна влада на сьогодні. Зараз попри сезон і велику кількість сезонної роботи, велику кількість можливостей для додаткових заробітків, все ж відбувається економічний спад. Хоча, зазвичай, на цих територіях – півдні України, у цей час відчувався економічний підйом, і люди збагачувалися за рахунок того, що було багато роботи, багато можливостей для додаткових заробітків», – зауважив він.

«Економіка з минулого»

У травні стало відомо, що Міністерство фінансів Росії підготувало проєкт удосконалення системи оподаткування, який має запрацювати з 1 січня 2025 року. Як стверджують у відомстві, зміни будуть стосуватися тих, чий дохід вищий за 2,4 млн рублів на рік.

Працівник, який отримує на рік від 2,5 до 5 млн російських рублів – заплатить 15% від свого доходу, 18% – якщо дохід становить від 5 до 20 млн рублів, 20% – хто отримує від 20 до 50 млн рублів. Максимальний податок у 22% встановлено для осіб, які отримують понад 50 млн рублів. Для бізнесу податок на прибуток становитиме 25% замість 20%.

Орлов зазначив, що ці зміни напряму вплинуть на доходи жителів окупованих територій, які працюють за російським законодавством.

«Нагадаю, що заробітна платня на тимчасово окупованих територіях на сьогодні втричі відрізняється від середньої заробітної платні на території РФ. Тобто в такому випадку будь-який мешканець тимчасово окупованої території, який офіційно працює, автоматично потрапляє до списку тих, хто буде сплачувати високі податки», – каже експерт.

Зміни в російському опадоаткуванні напряму вплинуть на доходи жителів окупованих територій

Зміни в російському опадоаткуванні напряму вплинуть на доходи жителів окупованих територій

За його підрахунками, самі податки, порівняно з сьогоднішнім днем, виростуть втричі.

Економіка Росії на сьогодні вже на грані, вона потрапила під велику кількість санкцій, і за два роки вона в принципі себе виснажила

«Це фізичні особи. Так само вони планують ввести податки на заощадження до 15%. Тобто зберігати гроші в банках буде вже не дуже корисно. Економіка Росії на сьогодні вже на грані, вона потрапила під велику кількість санкцій, і за два роки вона в принципі себе виснажила як така. Війна забирає достатньо велику кількість ресурсів. І ці ресурси на сьогодні, влада РФ хоче відтягнути від населення, від бізнесу відповідно», – пояснює Орлов.

На його думку, російська влада хоче перелаштувати економіку країни з капіталістичного профілю на такий як був у Радянському Союзі – з плановою економікою. Він впевнений, що ті методи та результати, а також ризики, які є, відіграють свою роль і «економіка країни потрапить в ситуацію радянського минулого».

«Бізнес працює на свій страх і ризик»

Бізнес на окупованих територіях перебуває у скрутному становищі, збільшення податків погіршить ситуацію, впевнений Орлов. На його думку, «бізнесмени там працюють на власний страх і ризик».

Російські військові в Мелітополі, 2022 рік

Російські військові в Мелітополі, 2022 рік

На сьогодні є лише страх. І страх бути успішними

«Але кажуть, що вже ризиків не залишилось. На сьогодні є лише страх. І страх бути успішними. Вони намагаються не показувати свій розвиток, не показувати свої можливості як таке. Чому? Тому що якщо бізнес успішний, то його обов’язково будуть «віджимати». Він повинен обов’язково бути підлаштований під владу і працювати з владою, ніяк інакше. Ситуація на ТОТ з приводу податків, звісно, і майбутнього оподаткування, яке буде введено з дня на день, виглядає так, що мешканців цих територій паралельно хочуть зробити інвесторами війни. Не побоюся цього слова, тому що, якщо ти отримав паспорт РФ вони вже роблять все для того, щоб ти максимально сплачував податки у РФ. І відповідно в майбутньому відповідав за ці податки», – зауважив експерт.

Нестача фінансів

Депутат Херсонської обласної ради, підприємець Сергій Рибалко зазначив, що Росія створила на захоплених територіях низку окупаційних відомств. Надходжень до бюджету не вистачає, щоби фінансувати їх у повному обсязі, каже він.

В сільгоспвиробництві по законодавству Росії оподаткування набагато більше, ніж в Україні

«В них починаються перебої з фінансування і бюджетної сфери і особливо виконавчих структур, тому що вони наплодили цих виконавчих структур дуже багато. Ви знаєте, що в Україні пройшла реформа, наприклад, райони були об’єднані по 4-5 районів для скорочення державних витрат. Окупаційна влада відновила радянську структуру, настворювала цих районних адміністрацій різних і їх потрібно фінансувати. А це немала кількість дармоїдів, які нічого не роблять чи повинні отримати великі гроші.

І одна з основних частин – це нестача місцевих бюджетів. Що робить? Вони намагаються поповнити їх збільшенням податків, якими будуть обкладатися місцевий бізнес. Для цього вони роблять виїзні податкові штаби, які виїжджають і починають обліковувати всіх підприємців, визначать базу оподаткування. І ця база не мала. Наприклад, в сільгоспвиробництві по законодавству Росії оподаткування набагато більше, ніж в Україні», – розповів він.

Без ілюзій про російський добробут

Російська податкова реформа може знищити малих і середніх виробників на окупованих територіях, вважає Рибалко. Він переконаний, що вони попросту не зможуть сплачувати російські податки.

Вартість пшениці на окупованих територіях на сьогодні відсотків на 60-70 менша, чим в Україні.

«Поясню чому. Тому що більша частина цих територій – це південні засушливі регіони України, які до цього виживали за рахунок зрошення. Зрошення там зараз немає. Вести бізнес в цілому на тих територіях дуже складно. Ілюзія про те, що в Росії все дешевше, швидко розвіялась. Добрива там, попри те, що в Україні це в основі імпорт, але в нас добрива дешевші сьогодні, ніж на окупованій території. Тому що там складна логістична частина.

Паливо коштує приблизно так само. А от вартість пшениці на окупованих територіях на сьогодні відсотків на 60-70 менша, ніж в Україні. Поки вони там дають якісь дотації, техніку, трактори й не платиш податки, хтось якось там виживає. Як тільки їх обкладуть податками і перестане йти ця дотація – рік, два, три будуть ці дотації, а потім скажуть: «Ну все, ми не можемо вас дотувати». На цьому весь бізнес там закінчиться», – прогнозує Рибалко.

Біля лінії фронту на адміністративній межі між Запорізькою і Донецькою областями палає пшеничне поле, липень 2022 року

Біля лінії фронту на адміністративній межі між Запорізькою і Донецькою областями палає пшеничне поле, липень 2022 року

Економити на пенсійних виплатах окупаційна влада не буде, оскільки вона зацікавлена у тому, щоб якомога більше людей отримали російські паспорти, додав депутат.

«Зараз вони готові заплатити трошки більшу пенсію, але за те, щоб людина прийшла, взяла російський паспорт і вони таким чином відзвітували, що на цій території уже живе певна кількість російських громадян. За це вони готові платити більше, ніж 10 тисяч рублів. Тому знижувати пенсію вони не збираються. Зрозуміло, що як тільки там буде набрана критична маса, та про яку вони мріють і хочуть, всім учителям, держслужбовцям і пенсіонерам, приведуть пенсію до того рівня, яка є в Росії», – переконаний він.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Викачка природніх ресурсів»

Фінансовий аналітик, економіст Аналітичного центру «Об’єднана Україна» Олексій Кущ розповів «Новинам Приазов’я», що найбільше з окупованих регіонів України до російської економіки наразі інтегрований Крим. Створити повноцінні економічні утворення на захоплених територіях Херсонської і Запорізької областей окупаційна влада не зможе, переконаний експерт.

Олексій Кущ

Олексій Кущ

«Лише Мелітополь є досить великим промисловим містом, а так, в принципі, це регіональна спеціалізація цих окупованих територій. Росіяни будуть просто використовувати природні ресурси цих територій. Наприклад, в Запорізькій області – це видобуток корисних копалин чи аграрний потенціал, вирощування аграрної продукції. Ну і певний центр, як, наприклад, Мелітополь. Можливо якісь промислові підприємства будуть працювати. А так, повноцінний економічний кластер там створити не можна», – каже він.

«Картинка для пропаганди»

На окупованих територіях півдня майже немає великих підприємств, які могли б сплачувати великі податки, зауважив економіст. Але Росія буде вкладати деякі ресурси у ці регіони, щоб показувати результати у своїй пропаганді, переконаний Кущ.

Намагаються створити щось на кшталт такої своєї вітрини. Це вже з прицілом на післявоєнний період

«Наприклад, в Росії скасовують пільги для IT-сектору, а повертають податок на прибуток. Але знову ж таки IT-сектору з окупованих частин, як Запорізька і Херсонська області, немає. Зараз вони змінили стратегію, швидко інтегрують територією у свій економічний і політичний простір.

Вони поспішають і при цьому намагаються створити щось на кшталт такої своєї вітрини. Це вже з прицілом на післявоєнний період. Вони хочуть показати, що, наприклад, комунальні тарифи менші ніж в Україні, а виплати більше. Вони будуть певні гроші туди вкладати для того, щоб це використовувати в медійному ключі для такої своєї пропаганди. Тому що фактично Запорізька і Херсонська області розірвані навпіл, а зв’язки між людьми зберігаються, попри те, що там проходить лінія фронту по-живому», – наголосив він.

За радянським сценарієм

Російський економічний оглядач Максим Блант розповів, що зараз ситуація в Росії нагадує стан кінця 1970-х початку 1980-х років, коли економіка Радянського Союзу повільно, але стабільно погіршувалася.

Максим Блант

Максим Блант

«Якщо слухати з’їзди комуністичної партії Радянського Союзу, то начебто все добре. Виробництво зростає, чавунна сталь виплавляється, трактори випускаються. Але в магазинах стає дедалі сумніше. І ситуація дуже сильно повторюється, тому що тоді Радянський Союз був втягнутий у гонитву озброєнь, вів війну в Афганістані, перебував значною мірою в міжнародній ізоляції, якщо не брати соціалістичного табору і так званих країн, що не приєдналися. Зараз теж є країни, які допомагають Росії обходити міжнародні санкції, є країни, які на цьому заробляють, як 50 років тому, навіть Індія, той же Китай. Тобто ситуація дуже схожа і розвивається в той самий бік», – звернув увагу оглядач.

Російського федерального бюджету не вистачає на фінансування окупованих територій, тому до цього процесу долучають регіони, які беруть під так зване шефство окуповані населені пункти. Втім, регіональні ресурси також не безмежні, зазначив журналіст.

«Регіональні бюджети змушують, фактично, фінансувати якісь будівельні роботи на окупованих територіях. Причому кожному виділяють певне місто, село чи цілий район. Якщо це великий регіон типу Москви, то одразу великий шматок окупованої території. Якщо це якась бідна область типу Воронезької, то там може й село якесь не пощастить тягнути. І це не лише витрати з бюджету регіонального, а й, скажімо так, панщина. Не лише оброк», – каже Блант.

Росія. Курганська область.Техніка біля підтопленого Мало-Чаусівського мосту, квітень 2024 року

Росія. Курганська область.Техніка біля підтопленого Мало-Чаусівського мосту, квітень 2024 року

Будівельна техніка, яка могла б відправлятися та будувати греблі та інші гідротехнічні споруди, вона виявилася не там, де вона мала працювати

За його словами, ці регіони мають посилати в окупацію будівельну техніку, робітників і таким чином розплачуватися. Це вже позначилося на стані російського житлово-комунального господарства минулої зими.

«Тому, що якщо у вас умовні трактори, сантехніки та труби йдуть на окуповану територію, цього не вистачає у регіонах. Тому в Різдво і Новий рік по всій Росії дуже багато хто сидів без світла, без тепла і були великі скандали, особливо в Підмосков’ї.

Тому що, коли все це поряд із Москвою, одразу виникає великий скандал. Коли це десь у Сибіру, скандал трохи тихіший, але це справді було масове явище. Потім сталася повінь. І знову ж таки, та будівельна техніка, яка могла б відправлятися та будувати греблі та інші гідротехнічні споруди, вона виявилася не там, де вона мала працювати», – пояснив оглядач.

Зараз російська влада розуміє, що війна і санкції триватимуть довго, тому і підвищують податки як для населення, так і для бізнесу, додав Блант. Що робити з окупованими територіями у РФ досі не дуже розуміють, зазначив він, втім це така зона, через яку відбувається банальне розкрадання бюджетних коштів.

  • Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.
  • У вересні 2022 року Москва оголосила про анексію чотирьох українських областей. Україна і Захід засудили цю спробу анексії. У Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.
  • В Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини