Головна Новини Російська пропаганда за кордоном: фейки про зерно, мобілізацію та маніпуляція даними

Російська пропаганда за кордоном: фейки про зерно, мобілізацію та маніпуляція даними

by Max

Західні медіа поширюють маніпулятивну статистику, яку створюють у рф.

Російська пропаганда за кордоном продовжує створювати фейки про мобілізацію, використовуються фоторедактори та створюючи фейкові зображення.

Польський фейк про мобілізацію в університеті

Пропагандистські телеграм-канали почали ширити відео з TikTok польського користувача із заголовком «Українська мобілізація в університетах», на якому нібито працівники ТЦК забирають студента просто під час навчання, зазначають у Центрі протидії дезінформації.

Насправді це відео було зняте понад сім місяців тому на пункті пропуску «Шегині» на кордоні з Польщею і не стосується мобілізації. Про це свідчить сюжет BBC News Україна про виїзд студентів за кордон. Студент не хотів залишати пункт пропуску, тому його довелося вивести працівникам митниці.

Також згідно з першим абзацом другої частини статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову на військову службу під час особливого періоду не підлягають: студенти, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній формі навчання.

Подібними матеріалами ворог прагне зірвати мобілізацію, яка відбувається у межах воєнного стану, та дискредитувати Збройні сили України.

Раніше сайт “Є” писав, що російська пропаганда продовжує інформаційну кампанію проти українців, які перебувають за кордоном країни. Зокрема, спекулюючи на темі мобілізації.

Меседж пропагандистів щодо зерна

Пропагандисти поширюють меседж, нібито українське зерно «зламало» Європейський Союз і структуру розподілу праці в ньому. Вони додають, що Європейська Комісія загрузла у перемовинах та лобіює позицію багатих країн Західної Європи, відмічає “Детектор медіа”.

Насправді ЄС працює спільно з Україною над вирішенням цієї ситуації. У варіантах розв’язання намагаються врахувати як потреби України, так і потребу ЄС експортувати зерно власних країн-членкинь. Експорт з ЄС грає важливу роль у втриманні цін на харчові продукти на нижчому рівні. Після консультацій із Єврокомісією, 21 квітня Румунія та Польща зняли заборону на імпорт українських зернових. Зараз ЄС вживає різних заходів для експорту українського зерна, зокрема через «коридори солідарності» та Чорноморську зернову ініціативу, підкреслюють фактчекери EUvsDisinfo.

Цей меседж є частиною масштабної інформаційної кампанії росіян проти ЄС. У її рамках пропагандисти поширюють меседжі, згідно з якими ЄС «розвалюється» на очах. У такий спосіб вони хочуть перекласти відповідальність за агресію та її наслідки з агресора на жертву і тих, хто їй допомагає. Фахівці проєкту наголошують, що саме Росія є винною у «харчовій кризі», яка склалася через логістичні проблеми, спричинені війною проти України. Крім того, саме Росія хоче знищити український агроринок, завдаючи аграріям мільярдних збитків,

Фейковий твіт CNN

“Сайт “Є” неодноразово писав, що пропагандисти поширюють сфабриковані проросійські публікації, які видають за репортажі відомих агентств BBC, CNN і DW.

Цього разу пропагандисти сфабрикували пост у твіттері, який видали за новину від CNN.

Видання reuters.com виявило, що нібито твіт CNN про те, що президент України Володимир Зеленський планує «вирішити демографічні проблеми України» за допомогою «масової імміграції», є сфабрикованим.

Знімок показує твіт, надісланий через офіційний обліковий запис CNN у Twitter (@CNN), і говорить: «Президент України Зеленський планує використовувати масову імміграцію, щоб вирішити демографічні проблеми країни. «Ми станемо новою різноманітною та мультикультурною нацією, яка буде зразковою державою для решти Європи».

Представник CNN повідомив Reuters, що жодного такого твіту видання не публікувало. Пошук у твітах CNN не виявив відповідної публікації як і пошук на вебсайті CNN. Тож зображення є фейком.

На думку фактчекерів “Детектор медіа”, у такий спосіб пропагандисти хочуть змусити українців до перемовин через повідомлення про «поглиблення проблем» всередині України через війну. Мовляв, в України все погано, а тому треба припинити війну на наших умовах. Крім того, використовуючи такі повідомлення, вони хочуть представити мультикультурність та розмаїття як негативне явище. Це збігається з меседжем про «бездуховну Європу», яка хоче «затягнути Україну» у свої «тенета».

Маніпуляція даними

Два тижні тому сайт “Є” писав про ведучого каналу Fox News Такера Карлсона, який у ефірі оприлюднював російську дезінформацію. Після викриття, Карсона звільнили.

Але це єдиний випадок поширення російських наративів у США.

Зокрема, Центр протидії дезінформації відмітив маніпуляцію, яку опублікував американський журналіст Саймон Атеба. Він прокоментував на своїй сторінці у Twitter звільнення американського телеведучого Такера Карлсона: «Уявіть собі світ, де ми всі стверджуємо, що хочемо правди. … Такер Карлсон говорить правду, що світ рухається до третьої світової війни, ми називаємо це брехнею, російською пропагандою…».

Нагадаємо, що серед меседжів, які поширював Карлсон, що нібито «на кожного росіянина вбивають семеро українців, а також, що нібито українська ППО повністю деградувала. Самі меседжі вигадала адміністратор одного з проросійських телеграм-каналів.

Видання Time зазначає, що Такер Карлсон не єдиний західний журналіст, який повторює російську пропаганду. Видання Newsguard Стівена Бріла та Гордона Кровіца знайшло понад 350 новинних сайтів, які поширюють 100 неправдивих наративів про війну росії в Україні.

Журналісти відмічають, що особливо активно у західних медіа просувається наратив, що про те, що російська економіка загалом є стійкою, і що вихід бізнесу в поєднанні з західними санкціями майже не вплинув. Відмічається, що завдяки контролю над статистикою, росіяни подають дані вибірково, викидаючи несприятливі показники. До вторгнення ці статистичні дані публікувалися щомісяця, але тепер кремль приховує статистичні дані щодо експорту та імпорту, особливо з Європою; дані про видобуток нафти і газу за місяць; обсяги товарного експорту; приплив і відтік капіталу; фінансову звітність великих компаній; грошову база даних центрального банку; дані про прямі іноземні інвестиції; дані про кредитування та надання кредитів і навіть російське авіатранспортне агентство раптово припинило публікувати дані про кількість пасажирів авіакомпаніями та аеропортами. Минулого тижня Росія почала приховувати всі дані, пов’язані з нафтою, на невизначений термін.

Все це дає можливість маніпулювання даними, щодо стану російської економіки.

В результаті на основі вибіркових даних, які опублікував путінський режим, МВФ видає прогноз щодо росту російської економіки більший за ріст європейської економіки. Ця теза активно підхоплюється західними медіа, які починають стверджувати про неефективність санкцій.

Нагадаємо, що однією з цілей російської пропаганди є зняття санкцій з російських компаній.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини