В ході телефонної розмови між президентами США та України Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським обговорювалось питання участі США в українській атомній галузі. Український лідер зазначив, що розмова зосереджувалася переважно на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), яка наразі перебуває під контролем росії. Водночас адміністрація Білого дому акцентувала, що обговорення стосувалося управління й іншими атомними станціями України.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Експерти підтримують ідею співпраці з США
Експерти, з якими консультувались журналісти, висловили позитивні думки щодо присутності США на АЕС України, розглядаючи це як гарантію безпеки та інвестиції в українську енергетику. Володимир Зеленський підкреслив, що однієї деокупації станції недостатньо, оскільки потрібна належна інфраструктура, технічний персонал та ряд інших кроків для відновлення роботи ЗАЕС.
«Я сказав, що тільки деокупації станції недостатньо, тому що там має бути інфраструктура – водозабезпечення, технічний персонал і ще дуже багато кроків для того, щоб за півтора-два з половиною роки станція почала приносити гроші, електрику для людей. Це моє бачення», – розповів Зеленський.
Трамп запитав про можливість відновлення станції, на що Зеленський відповів позитивно, зауваживши, що це можливо лише за умови модернізації та інвестицій.
Контроль та умови присутності США
Експерт Володимир Омельченко підкреслив, що Україна повинна погодитися на пропозицію Трампа, але з певними умовами. Серед таких умов – гарантія повного контролю ЗАЕС українським оператором «Енергоатом» і можливість участі американських представників у наглядових органах нової компанії.
«Бо більше ніхто не знає особливостей ЗАЕС, окрім українських спеціалістів, оскільки кожний атомний блок має свою індивідуальну специфіку», – пояснив Омельченко.
Він також зазначив, що тиск на росію для повернення станції є необхідним. Повернення ЗАЕС можливе лише за умови виходу російських військ з Енергодару.
Президент Зеленський відзначив, що всі атомні станції в Україні належать українському народу, а не приватним підприємствам. Проте, згідно з повідомленням Білого дому, Трамп обговорював і інші атомні станції України, а не лише ЗАЕС.
Експерти вважають, що наявність американських інтересів в управлінні АЕС може стати важливою гарантією безпеки для українських атомних станцій, запобігаючи можливим атакам з боку москви.
Загалом присутність США в українській атомній енергетиці може відкривати нові можливості для модернізації та інвестицій, що забезпечить подальший розвиток галузі в умовах сучасних викликів.