Тисячі домогосподарств у сепаратистському регіоні Молдови — Придністров’ї — залишилися без тепла і гарячої води після зупинки транзиту російського газу територією України. Це рішення було прийняте у «інтересах національної безпеки» і набуло чинності 1 січня. Відтоді в оселях Придністров’я зникло постачання газу, яке було основою для опалення і гарячої води.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Газопровід через Україну, який є найстарішим маршрутом російського експорту газу до Європи, був закритий наприкінці 2024 року через завершення терміну дії контракту між росією і Україною. Це означає, що Україна позбавляється зборів у розмірі близько 800 мільйонів доларів на рік, а російська компанія «Газпром» втрачає близько 5 мільярдів доларів від продажу газу.
Вплив на жителів Придністров’я
Це, однак, найбільше вплинуло на 450 000 жителів Придністров’я. Багато з них, особливо ті, які проживають у багатоквартирних будинках, залишилися без централізованого опалення та гарячої води. Житель міста Тигіна розповів молдовській службі Радіо Свобода, що намагається впоратися, використовуючи електричні прилади.
Адміністрація Тирасполя, столиці регіону, заявила, що має запаси природного газу близько 13 мільйонів кубометрів, яких повинно вистачити приблизно на 20 днів. Пріоритет у постачанні газу надано лікарням та іншим державним і соціальним установам. Також було створено 30 місць, де люди можуть зігрітися та поїсти гарячої їжі.
За даними «Тираспольтрансгаз», близько 115 тисяч домогосподарств отримують газ тільки для приготування їжі. Люди почали адаптуватися до нових умов. Жителька Тигіни розповіла, що обходиться за допомогою плити та електроплитки.
Європа шукає альтернативи
Зупинка постачання російського газу через Україну є частиною широкої дипломатичної і збройної конфронтації, що розгорнулась після повномасштабного вторгнення москви в Україну. Європейський Союз, який раніше отримував майже половину газу з росії, значно зменшив свою залежність, переходячи на альтернативні джерела енергії, такі як скраплений природний газ із США і Катару, а також норвезькі трубопроводи.
Австрія та Словаччина, які також отримують газ через Україну, вже домовилися про альтернативні поставки, що мінімізує вплив зупинки на ринок. Міністерство енергетики Австрії підтвердило, що постачання газу для споживачів було гарантоване завдяки новим закупівлям.
Придністров’я — це сепаратистський регіон Молдови, який з 1992 року фактично не контролюється Кишиневом. Росія вже понад 20 років тримає там близько 1700 військових. Наразі уряд Кишинева заявляє, що російський «Газпром» відхилив його пропозицію щодо постачання газу обхідними маршрутами.