Головна Політика посадовця «Енергоатому» підозрюють в розкраданні на будівництві ядерного сховища в Чорнобилі після розслідування «Схем»

посадовця «Енергоатому» підозрюють в розкраданні на будівництві ядерного сховища в Чорнобилі після розслідування «Схем»

by Max

Національне антикорупційне бюро України і Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру генеральному директору відокремленого підрозділу «Енергоатому» «Атомпроектінжиніринг» про підозру в розтраті 100 мільйонів гривень під час будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобилі. Цю посаду обіймає Микола Божко. Підозру також отримав керівник і співробітники компанії генпідрядника будівництва ТОВ «БК «КБР». Про це йдеться в повідомленні пресслужби НАБУ.

Цьому передувала публікація розслідування програми «Схеми» (Радіо Свобода), в якому журналісти опублікували аудіозапис наради у кабінеті високопосадовця національної енергогенеруючої компанії «Енергоатом». Її учасники констатують, що частина грошей на будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі зникла, і обговорюють, як приховати цей факт та профінансувати подальші роботи, щоб вчасно здати об’єкт.

«Як встановило слідство, у 2017-2020 роках для потреб ДП «НАЕК «Енергоатом» виконувались роботи з будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. У 2020 році у зв’язку із коригуванням проєкту будівництва виникла необхідність у закупівлі робіт по його завершенню. У грудні того ж року між ВП «Атомпроектінжиніринг», яке входить у структуру ДП НАЕК «Енергоатом», та приватною компанією в обхід відкритих торгів укладено договір завершення будівництва сховища. З метою заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» додатковими угодами ціну договору збільшили втричі – з 421 млн грн до 1,497 млрд грн, зокрема додавши до його умов постачання обладнання системи радіаційного контролю. Це обладнання компанія-підрядник закупила за ринковою вартістю, а потім у 2021 році реалізувала ДП «НАЕК «Енергоатом» втричі дорожче», – повідомили в НАБУ.

«У результаті цих дій ДП НАЕК «Енергоатом» переплатило майже 100 млн грн», – резюмували у відомстві.

Дії гендиректора підприємства Миколи Божка, його підлеглих, а також керівника компанії-підрядника кваліфікували за частиною 5 статті 191 кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Під час проведення розслідування журналісти «Схем» отримали у своє розпорядження аудіозапис наради у відокремленому підрозділі компанії «Енергоатому», який виступає замовником будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобилі. Аналіз і співставлення його з іншими фактами та подіями того часу дозволяє із високою вірогідністю говорити про його автентичність. Опізнані «Схемами» учасники наради відмовилися коментувати запис, але не спростували, що така зустріч мала місце.

За даними журналістів, ця розмова відбулася 28 грудня 2020 року у кабінеті керівника «Атопроектінжинірингу» Миколи Божка у присутності приватних підрядників та субпідрядників, які до цього тривалий час освоювали державні кошти на будівництво сховища у Чорнобилі.

З розмови випливає, що частина коштів зникла.

«Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп…жені і так далі. Треба знаходити інші джерела фінансування і причому їх треба якось узаконити. Як? Ми ще не зовсім розуміємо» – каже голос, схожий на голос Миколи Божка, керівника «Атомпроектінжинірингу», відокремленого підрозділу «Енергоатому», який виступає замовником будівництва від держави.

У розмові лунає конкретний приклад – закупівля одного з з ключових елементів сховища, системи контролю радіації.

«Вам за систему радіаційного контролю додатково заплатили 22. Правильно я розумію? Мені треба було вас виручати і себе виручати, і тому ми там пішли на реальні порушення. Ми заплатили гроші вам нецільові. До першої перевірки», – каже голос, схожий на голос керівника «Атомпроектінжинірингу».

Журналісти «Схем» отримали податкові звіти, які підтверджують, що напередодні цієї розмови у період з 17 по 21 грудня 2020 року субпідрядник будівництва «Укренергомонтаж» отримав додаткові 22 мільйони на системи радіаційного контролю – але вже від нового генпідрядника, залученого за нової влади – фірми «КБР».

У розмові Божко сам визнає, що це нецільові витрати – оскільки «Енергоатом» уже закупав систему радіаційного контролю через колишнього підрядника будівництва «Укрбудмонтаж».

Фахівці, до яких звернулися «Схеми», вбачають у наведених фактах ознаки одразу декількох злочинів.

Директор та одноосібний власник ТОВ «БК КБР» Дмитро Нестерук не надав відповіді на детальний запит від журналістів, але у листуванні зазначив, що роботи на ядерному об’єкті не є складними для його компанії, а найважчим у роботі нового генпідрядника було «пройти адаптацію після попереднього генпідрядника, який залишив по собі багато боргів».

У 2021 році Україна офіційно заявила, що припинила вивозити відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС до Росії. Раніше, за даними «Енергоатому», державного оператора українських АЕС, Україна щорічно платила за це Росії 150-200 мільйонів доларів. На початку 2000-х українська влада вирішила побудувати власне Централізоване сховище. Лише у 2017 році «Енергоатом» почав будівництво, але введення в експлуатацію постійно переноситься.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.