Головна Новини Плити з давнього поховання культури кулястих амфор можна побачити у Старій Синяві

Плити з давнього поховання культури кулястих амфор можна побачити у Старій Синяві

by Max

Унікальне поховання було знайдене у 2011 році.

У центрі Старої Синяви встановили пам’ятний знак культури кулястих амфор – спільноті давніх людей, яка у ІV-ІІІ тисячоліттях до нової ери мешкала на території Польщі, Німеччини та України. Тут встановили плити та камінь з давнього поховання, знайденого в полі поблизу села Іллятка на Старосинявщині.

Як зазначають у селищній раді, тоді, завдяки подільському археологові та краєзнавцеві Володимиру Захар’єву в співпраці із приватним підприємцем Олегом Лучіцьким, який знайшов давнє поховання серед поля та підтримував археологічні розкопки, про подію стало відомо в Україні та Європі.

За словами Володимира Захар’єва, культура кулястих амфор – це культура людей, які прийшли на наші землі після трипільців з межиріччя Одеру і Вісли. Вони гнали худобу і помалу рухалися нашими землями. А поховання культури кулястих амфор характерні тим, що померлих клали в кам’яні ящики під плитами. ослідивши його, виявили, що під трьома плитами було поховано семеро людей. Це дуже важлива знахідка для археології.

Нагадаємо, восени 2011 року під час копання картоплі в полі біля села Ілятка, тракторний копач зачепився за західну плиту і частково вивернув її. Для видалення завади за межі ділянки господар вирішив обкопати знахідку.

Робітник, що виконував роботу, натрапив ще на одну плиту, а згодом і на третю. Зсунувши менші, першовідкривачі з традиційної цікавості стали прокопувати грунт і виявили під східною плитою кістки людини та фрагменти посуду. Дізнавшись про те, Олег Лучіцький порадив господарю звернутись до фахівців.

Давнє поховання у Старосинявському районі виявили восени 2011 року. Фото: з архіву редакції

Кераміка з поховання виявилась частинами орнаментованого горщика та неорнаментованої амфори.

Досліджене скупчення антропологічного матеріалу було груповим захороненням. Кістяки у ньому лежали не анатомічно, а були свідомо перевідкладеними сучасниками небіжчиків.

Також під час розкопок виявлено дві пари пряжок, виготовлені з кісток тварин.

Поховання культури кулястих амфор характерні тим, що померлих клали в кам’яні ящики під плитами. Фото: зі сторінки Старосинявська Центральна.Бібліотека у фейсбуці

Після низки досліджень було впевнено завялено, що дана знахідка належить до культури кулястих амфор – спільноти давніх людей, яка у ІV-ІІІ тисячоліттях до нової ери мешкала на території Польщі, Німеччини та України.

Унікальністю цього поховального комплексу від інших досліджених досі є відсутність кам’яної гробниці та свідоме здійснення центрального поховання за принципом костниці.

Культура кулястих амфор – це спільнота давніх людей, яка у ІV-ІІІ тисячоліттях до нової ери мешкала на території Польщі, Німеччини та України. Фото: зі сторінки Старосинявська Центральна.Бібліотека у фейсбуці

Судячи з проведеного фахівцями аналізу генетичних характеристик, у могилі поховані переселенці, що пов’язані з племенем, які жили в околицях села Кержково на півночі Польщі.

Встановили плити та камінь з давнього поховання, знайденого в полі поблизу села Іллятка, у центрі Старої Синяви. Фото: зі сторінки Старосинявська Центральна.Бібліотека у фейсбуці

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.