Цього тижня Україна планує відправити делегацію до Вашингтона для початку переговорів про новий проект угоди, яка надасть США доступ до цінних мінеральних ресурсів України. Про це повідомила міністр економіки Юлія Свириденко в інтерв’ю агентству Associated Press. До складу команди з Києва увійдуть представники міністерств економіки, закордонних справ, юстиції та фінансів.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Переговори та суперечності
Тривалі перемовини щодо угоди з видобутку корисних копалин викликали напруженість у відносинах між Києвом і Вашингтоном. У лютому сторони мали намір підписати рамкову угоду, але цей план був зірваний після суперечливої зустрічі в Овальному кабінеті між президентом США Дональдом Трампом, віцепрезидентом Джей-Ді Венсом та президентом України Володимиром Зеленським.
Деякі українські законодавці негативно оцінили новий американський проект, вважаючи його спробою позбавити Київ контролю над власними природними ресурсами та інфраструктурою. За інформацією, в новій редакції угоди йдеться не лише про рідкісноземельні мінерали, але й про газ та нафту.
Критика та очікування
Попри зрив зустрічі, українські посадовці підтвердили свою зацікавленість у підписанні рамкової угоди, сприймаючи її як важливий крок для підтримки України з боку Сполучених Штатів. Однак США вирішили просунути більш комплексний проект угоди, який, ймовірно, потребуватиме ратифікації українським парламентом.
Економіст Іван Ус висловив занепокоєння з приводу нової редакції угоди, відзначаючи, що в ній містяться положення, які можуть загрожувати економічним та правовим засадам України. За його словами, однією з основних претензій Києва буде виключення з угоди пункту про «повернення» вартості безоплатної допомоги.
«Ту редакцію, яку отримала Україна, я особисто сприймаю як інструмент тиску з боку адміністрації Трампа. Там містяться положення, які загрожують не лише економічним, а й правовим засадам нашої держави», – зазначає економіст.
Ус також підкреслив, що норми угоди можуть суперечити курсу України на вступ до ЄС, адже США прагнуть залишити за собою право вирішувати, з ким Україні дозволено підписувати угоди. «А ми не плануємо бути 51-м штатом США», – підсумував він.
Свириденко у своєму коментарі зазначила, що наразі документ, який вони мають, відображає позицію лише однієї сторони. «Це не остаточна версія, це не спільна позиція», – наголосила міністр, підкресливши, що Україні необхідно визначити червоні лінії та основні принципи, і вже цього тижня відправити делегацію до Вашингтону на технічні переговори.
Вона також зауважила, що триває відбір юридичних, інвестиційних та фінансових радників, що свідчить про новий етап у відносинах зі США.
На думку Уса, українська команда повинна підкреслити важливість угоди для США, оскільки без неї Вашингтон ризикує опинитися в складній ситуації у світлі торгових війн та ймовірних контрзаходів з боку інших країн.