Переговори між США та Україною тривали два дні: 23 та 24 березня, у той час як у цей же день проходили також перемовини США з росією. Головною темою обговорення стало «енергетичне перемир’я», а також можливість загального припинення вогню на 30 днів. Україна висловила готовність підтримати цю ініціативу, тоді як росія поки не дала відповіді. Окрім того, в Ер-Ріяді, столиці Саудівської Аравії, обговорювалися питання територій. Як зазначив президент США Дональд Трамп у Вашингтоні: «Ми говоримо про територію от зараз. Ми говоримо про лінії демаркації…».
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
У день, коли проходили переговори в Саудівській Аравії, росія завдала ракетного удару по Сумах, влучивши у житлові будинки та школу. Внаслідок атаки постраждало близько 90 осіб, серед яких 17 дітей.
Заклик до припинення агресії
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга закликав росію припинити удари по Україні замість того, щоб «робити порожні заяви про мир». Він наголосив: «Будь-яка дипломатія з Москвою повинна бути підкріплена військовою силою, санкціями та тиском».
Однією з цілей перемовин у Саудівській Аравії було досягнення припинення російських атак на енергетичну та цивільну інфраструктуру України. Проте, як зауважив Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики, США, можливо, ще сподіваються на діалог з Путіним, хоча щоденні бомбардування свідчать про інше.
Обговорення територіальних питань
На переговорах також обговорювалися питання «лінії контролю» між Україною та росією. Радник президента США з національної безпеки Майк Волц зазначив, що мова йде про «заходи верифікації, миротворчість та замороження ліній там, де вони є». Проте, заклик до визнання так званих референдумів, проведених росією на окупованих територіях, викликав занепокоєння серед українських представників.
Президент Трамп підкреслив, що обговорюються території: «Ми говоримо про лінії демаркації…». Тривожні заяви пролунали також від спеціального представника Трампа, який натякав на можливість визнання фальсифікованих референдумів, проведених під тиском.
Отже, ключовим питанням залишаються «достойний» чи «справедливий» мир. Міністр оборони України Рустем Умєров у соцмережах підкреслив, що мета України — «достойний мир», що відрізняється від традиційної концепції «справедливого миру».
«Виконуємо завдання президента України щодо наближення достойного миру для нашої держави і гарантування безпеки…», — зазначив Умєров. Це нове формулювання може свідчити про зміни в геополітичних цілях України та її стратегії на міжнародній арені.