«Магічного рішення на випадок довготривалих відключень ні в кого немає».
Хмельницька військова адміністрація провела нараду з інтернет-провайдерами та операторами мобільного зв’язку області. Під час зустрічі компаній зобов’язали підготуватись до можливих блекаутів в осінньо-зимовий період – вони повинні гарантувати безперервну роботу та надання послуг протягом щонайменше трьох діб, вважають у відомстві.
Натомість українські мобільні оператори зазначають, що за відсутності стаціонарного живлення протягом такого тривалого терміну втримувати стабільний зв’язок неможливо.
Водночас у компаніях заявляють про якісну підготовку до майбутніх ймовірних відключень й кажуть, що найгірші сценарії вже відбулись у 2022 році, пише «Ain.ua».
Як підготувався «Київстар»
Нині на базових станціях компанії «Київстар» в Україні є 80 тисяч нових акумуляторів, які можуть забезпечувати роботу обладнання 4-6 годин. До кінця року оператор планує встановити ще 30 тисяч таких установок. Крім того, з лютого 2022 року втричі збільшилась кількість стаціонарних і мобільних дизель-генераторів. Завдяки їм усіх критично важливі об`єкти мережі зможуть працювати у звичному режимі протягом тривалого часу:
«Якщо на початку війни у компанії було 700 таких генераторів, то зараз їх – 2200. При цьому 850 генераторів було підключено до базових станцій «Київстар» іншими комерційними компаніями та підприємствами», – пише «Ain.ua».
Як підготувався «Vodafone Україна»
З початку зими 2023 року компанія інвестувала близько 150 мільйонів гривень в енергонезалежність. Кошти пішли на встановлення понад 9 тисяч нових акумуляторних батарей на 2255 майданчиках.
«Ці батареї більш пристосовані до важких умов експлуатації, мають підвищену місткість, менш чутливі до частих відключень електроенергії, а також мають у 2,5-3 рази вищу швидкість зарядки порівняно зі старими батареями», – говорять у компанії.
Оператор також закупив та підписав контракти на постачання 484 мобільних генераторів та 522 мобільних генераторів. Загальна кількість базових станцій, у яких буде живлення у разі блекауту за допомогою різних типів генераторів: 1216. Також компанія заявила, що співпрацюватиме з партнерами щодо спільного використання генераторів.
«У минулому осінньо-зимовому періоді найнижчий добовий показник працюючої мережі складав приблизно 84 відсотки. Йдеться в найгірші періоди, сумарно за весь період – лише декілька діб. Зважаючи на посилену активність з підготовки мережі, та за такої самої ситуації в енергетиці (віяльні відключення до 4 годин з перервами 6 годин), маємо лишатися в межах 85-90 відсотків середньодобової доступності мережі», – звітують представники мобільного оператора.
Як підготувався «lifecell»
Протягом року на базових станціях lifecell також встановили тисячі літієвих батарей та генераторів.Ці установки зможуть підтримувати роботу базової станції до 4 годин за відсутності стаціонарного живлення.
«Мережа будь-якого мобільного оператора планувалась та розбудовувалась, виходячи з того, що електроенергія буде за замовчуванням. Тож коли вона зникає масштабно і надовго – магічного рішення не існує, ми, як і інші бізнеси, стаємо залежними від батарей, генераторів та палива. А це – ресурси обмеженої тривалості.
Для прикладу, щоб живити одну базову станцію під час блекауту, потрібно до 50 літрів дизпалива на добу, та мінімум одна людина, що його дозаправлятиме. У lifecell – понад 9000 базових станцій по всій Україні, тож «магічного рішення» на випадок довготривалих відключень немає», – говорять у компанії.
Але найгірший сценарій, на думку спеціалістів компанії, вже відбувся взимку 2022 року. Зараз оператори краще підготовлені і мають напрацьовані алгоритми дій.
Читайте також: У Хмельницькому посилять боротьбу з «тіньовими» доходами