Головна Life style Обереги в українській хаті

Обереги в українській хаті

by Max

Раніше предки виготовляли обереги із природніх матеріалів, щоб вони захищали оселю від лихого ока, несли добробут, мир та любов. Українська хата розказує про вірування наших предків, уклад їхнього життя.

Піч в українській хаті робили з цегли або каменю. На ній не лише готували їжу, але й з її допомогою опалювали житло. До того ж на печі було тепле спальне місце. Піч була символом неперервності життя. Піч була захисником вогню, домашнього вогнища. Вогонь теж в давні часи мав сакральне значення — він символізував силу, життя, світло і чистоту. Піч лоюбили і поважали, вона завжди мала бути чистою і гарною. Її красиво розмальовували обережними символами, прикрашали кахлями. Біля печі не можна було лаятися, навіть є таке прислів’я «Сказав би, та піч у хаті».

Рушники захищали оселю від всього злого. Їх вішали над святими образами, над фотографіями рідних, над вікнами і дверима. Рушники робили вручну без схем вишивки, а за допомогою уяви, тому вони були всі унікальними витворами мистецтва.

Український посуд. Посуд в давні часи наші предки виготовляли власноруч з глини. Посуд вважали живим, тому надщерблений чи розбитий закопували у землю, звідки й виникло повір’я, що вдома не можна зберігати надбитий посуд. Горщики були символом життя, тому розрізняли горщик як чоловік і горщиця як жінка.

Колиска (гойдалка, люля) була також родинним символом, виготовляли її лише з благородних порід дерев (клена, калини, ясена, ліщини, горіха тощо). Майстри могли бути лише з великої дружньої сім’ї. Колиска мала оберігати дитину від нечистої сили, тому виготовлення супроводжувалось відповідними ритуалами і обрядами. Підвішували її до сволока або до стелі біля ліжка. Для всіх дітей була одна колиска. Не можна було знищувати або спалювати колиску — «тоді в роду не буде дітей» (так каже народне повір’я).

Колискові пісні можна сказати що теж були оберегами і давніми ритуалами для захисту немовля від усього поганого. Колискові не лише заспокоюють дитину, а й позитивно впливають на нервову систему в цілому.

Дзвін означає захисний купол небес. Удари дзвону символізують швидкоплинність часу. Бій дзвонів в давнину сповіщував про весілля, перемогу, молитву.

Підкова у багатьох народів світу символізує удачу, щастя й матеріальний достаток, до того ж вона є оберегом від злих сил. Злий дух ходить колами, але розірване коло підкови обійти не може і повертає назад, тому підкову вішали над дверима, вікнами, піччю — над всіма тими місцями, через які можуть проникнути до житла злі духи. Знайти підкову — на велику вдачу, вішали її господарі разом, обов’язково з позитивними думками.

Покуть (червоний або красний кут) — найсвятіше місце в хаті. По суті це був кут, розміщувався по діагоналі від печі й напрямком на схід (тобто, обличчям до сонечка). В найдавніші часи це було місце пращурів, потім туди ставили Дідуха (духа дідів або предків роду) і кутю (ритуальну страву для померлих душ). Можна сказати, цей кут був домашнім вівтарем. Біля нього традиційно вішали писанку (оберег від грозових блискавок і пожеж). В християнські часи тут була божниця з іконами, завішана божником (спеціальним для цього рушником).

Образи розміщували на почесному місці, прикрашали їх вишитими власноруч рушниками.

Стіл у хаті споконвіку був можна сказати вівтарем та жертовником. Саме за столом відбувалися всі обряди сімейного та календарного циклу. В новозбудовану хату першим заносили застелений стіл з хлібом на ньому. Знаком миру та дружби була трапеза за однім столом ще за праслав’янських язичницьких часів.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.