Головна Новини Нові шахрайства та фейки російської пропаганди: добірка тижня

Нові шахрайства та фейки російської пропаганди: добірка тижня

by Max

Росіяни вигадали чергову маніпуляцію на темі “Києво-Печерської Лаври”.

Російські пропагандисти продовжують просувати фейки для дискредитації української влади та військових.

Фейк про японські аптечки

Цього тижня в соціальних мережах активно просувається фейк проте продаж в супермаркетах японських аптечок, які нібито передали для ЗСУ.

Фактчекери освітнього порталу “Нота Єнота” відмічають, що такий фейк вже був ще на початку повномасштабного вторгнення. І ось зараз чергова хвиля.

За тиждень в українському сегменті Facebook фейк поширили понад 70 тисяч разів.

Фактчекери відмічають, що завжди слід ставити конкретні питання перед тим, як вірити або поширювати зраду: в якому місті виявили гуманітарні аптечки у продажу або в якій мережі аптек (200 000 аптечок треба мати неабиякий склад, щоб зберегти стільки).

Нема відповідей на питання яка ціна аптечок. Також жодної інформації, які це саме японські аптечки. Відсутні фотодокази продажу аптечок. Навіть не написано хто саме виявив.

“Немає жодної відповіді, тому що це фейк, спрямований на те, щоб пересварити українців між собою і дискредитувати роботу тих, хто займається гуманітарною допомогою”, – відмічають фактчекери.
Японія надає допомогу Україні, в тому числі медикаментами. Загалом за 2022 рік Японія надала Україні допомогу на 1,6 млрд доларів.

Маніпуляція опитуванням

Російські телеграм-канали поширюють результати опитування, за яким начебто більшість населення України вимагає капітуляцію. Зокрема 30% українців готові на все заради миру. Насправді російська пропаганда зманіпулювала даними, пише видання “Вокс Чек”.

Під час опитування 30% українців відповіли, що вони «бажають» миру за будь-яких умов, проте на поступки готові піти лише 8%.

28 липня 2023 року Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва справді опублікував аналітичний звіт за підсумками опитування «Війна, мир, перемога, майбутнє». Проводили дослідження спільно з «Центром політичної соціології» та у співпраці з Громадянською мережею «ОПОРА». Опитування провели у період з 5 по 15 червня 2023 року.

У звіті вказано, що «якнайшвидшого завершення війни за будь-яких умов бажає 30% українців, проте дійсно готові піти на хоч якісь поступки заради швидкого закінчення війни лише 8% респондентів». Тобто, українці не готові до капітуляції, а бажають швидшого настання миру. До того ж лише меншість готова піти на поступки заради швидшого закінчення війни.

Також 53% опитаних готові терпіти наслідки війни заради майбутньої перемоги, 77% впевнені у перемозі України. Думку про територіальні поступки підтримує лише 6% населення. Лише близько 14% опитаних готові йти на поступки, що передбачають відмову від членства в НАТО чи ЄС. 53% готові до продовження війни, якщо це потрібно для перемоги, попри очікування погіршення фінансової та безпекової ситуації для них.

Крім того, із 6 по 11 червня 2023 року соціологічна група «Рейтинг» провели дослідження «Формула стійкості України: основні складові під час війни та у поствоєнний період». 58% опитаних українців зазначили, що задля перемоги готові терпіти труднощі через війну кілька років.

Маніпуляція про Києво-Печерську Лавру та полк “Азов”

Російські медіа продовжують маніпулювати на темі переселення Української православної церкви Московського патріархату з Києво-Печерської лаври, поширюючи дезінформаційні наративи та фейки. Так, пропагандисти заявили, що лавру тепер «заселять бойовиками «Азова»», які будуть «кричати, матюкатися, смоктати вже легалізовану наркоту, пиячити, глумитися, безчинствувати», пише видання “Стоп Фейк”.

Насправді на території заповідника реалізовуватиметься частина проєкту з духовної реабілітації ветеранів ЗСУ. Військовослужбовці зможуть побувати на екскурсії в лаврі, долучиться до активностей заповідника, взяти участь у майстер-класах з іконопису тощо.

Пропагандисти поширюють такі наративи для дискредитації українських військовослужбовців, так і для своєрідного висвітлення процесу передачі Києво-Печерської лаври Православної церкви України як якогось «протизаконного», що порушує права віруючих нібито «канонічної церкви», підпорядкованої Московському патріархату на території України.
Насправді Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» 10 березня 2023 року оголосив про розірвання договору оренди з Українською православною церквою Московського патріархату. Законність розірвання договору між заповідником та монастирем було підтверджено в суді. Також Господарський суд Києва зобов’язав УПЦ МП повернути заповіднику 79 об’єктів Нижньої лаври. Проте церква не поспішає залишити територію лаври, а прихильники УПЦ МП продовжують перешкоджати нормальній роботі представників міністерства, які здійснюють ревізію та передачу майна.

Нещодавно сайт “Є” писав, що кам’янчанці Вікторії Кохановській, яка провокувала сутички і релігійну ворожнечу під час масових акцій у Києво-Печерській лаврі, СБУ повідомила про підозру.

Те, що в російських медіа охрестили «заселенням бойовиками «Азова» та ЗСУ лаври», насправді є частиною проєкту з духовної реабілітації ветеранів, до якого приєдналися багато організацій в Україні. Так, у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» презентували програму програму для військовослужбовців «Духовне відновлення культурою». В рамках проєкту військовослужбовці Збройних сил України та капелани протягом семи днів спілкуватимуться з духовенством, істориками, мистецтвознавцями, археологами тощо. У Міноборони заявили, що наразі до циклу програми залучено військових капеланів підрозділів бойового складу ЗСУ, які надалі стануть наставниками груп військовослужбовців, які проходитимуть духовне відновлення.

У рамках програми капелани проживатимуть у приміщеннях Національної академії керівних кадрів культури та мистецтва. Учасники можуть брати участь у археологічних розкопках, майстер-класах з іконопису, оглядати експозиції музеїв, досліджувати території Верхньої та Нижньої лаври, її печер у супроводі лекторів-екскурсоводів. Крім того, військові можуть взяти участь у богослужіннях та поспілкуватися з духовними наставниками та ченцями Лаври.
Отже, ні про яке заселення військовослужбовців на постійній основі або передачу лаври у власність ЗСУ не йдеться.

Чергове шахрайство

Паблік “По той бік новин” виявив, що в мережі поширюють фейковий збір грошей — нібито на допомогу матері та сину бойової медикині Дар’ї Філіп’євої, яку кількі днів тому вбили росіяни.

В повідомленні йдеться, що мовляв, у дівчини залишилася хвора матір, яка потребує допомоги. А в певних оголошеннях також згадується “осиротілий 4-річний син”.

Це фейк. Насправді матір Дар’ї померла багато років тому і ніякого сина у неї ніколи не було. Бойова подруга Дар’ї Філіп’євої старша медикиня Ірина Клемейнова повідомила журналістам, що матір дівчини Надія померла ще сім років тому.

Хрещена Філіп’євої Ніна Попова у своєму фейсбуці також пише, що матері вже давно немає, а ті, хто організовує такі збори, лише наживаються на людському горі.

Після розголосу й численних скарг шахрайські дописи вже видалили. Але цю схему використовували раніше, використовуватимуть і надалі, тому ви маєте розуміти, як це працює і як цьому протистояти.

“Як це часто буває, шахраї тиснуть на емоції своїх потенційних жертв. Розчулені люди охочіше перераховують гроші на, як вони думають, допомогу. Перевірити інформацію через відкриті джерела не завжди вдається. А запитати чи справжній збір безпосередньо у вбитих горем родичів загиблої не всі наважуються. На це й розраховують злочинці”, – пишуть фактчекери.

Експерти рекомендують перевіряти номер карти, на яку пропонують перевести кошти, в пошукових системах.
“Наприклад, так нам вдалося з’ясувати, що номер картки *7627, на яку аферисти просять скинути гроші для буцімто родичів Дар’ї, фігурує в багатьох інших фейкових зборах”, – відмічають фактчекери.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.