Головна Новини На правах реклами Матвійчук Яна: про повоєнні виклики, які постануть перед Україною

На правах реклами Матвійчук Яна: про повоєнні виклики, які постануть перед Україною

by Max

Яна Матвійчук – CEO компанії Arena CS, підприємиця, волонтерка, засновниця благодійного фонду Women’s Aid International, членкиня Ради Директорів Young Business Club.

Агресія росії проти України вже протягом майже року створює перед нашою країною нові виклики, але попри складну ситуацію на фронті та постійні обстріли українських міст – ми продовжуємо жити і працювати. І зараз ми робимо все, щоб вижити та зберегти нашу незалежність.

Однак, вже треба оцінювати проблеми, які постануть перед Україною після завершення війни. Питання повоєнної відбудови піднімають українські та міжнародні експерти ще з перших місяців війни. Наприклад, нещодавно було представлено «західний» план повоєнної відбудови України.

Матвійчук Яна, засновниця івент-агентства Арена КС, вважає, що перед нашою країною після перемоги постануть наступні виклики:

1. Людський капітал

У 2021 році Держстат повідомляв, що в Україні проживає понад 41 млн людей (за неофіційними даними ця цифра складає приблизно 35 млн). Точно сказати неможливо, бо останній перепис населення України проводився у 2001 році – тоді нарахували трохи більше 48 млн українців.

Через повномасштабне вторгнення росії – за словами уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця – з України виїхало понад 14 млн людей. І треба розуміти, що певний відсоток цих людей більше не повернеться жити в Україну. Але після війни нам будуть потрібні люди, треба буде розвивати економіку, відбудовувати країну. Деякі політики вже зараз говорять про те, що треба буде сприяти імміграції в Україну з країн з нижчим економічним розвитком та рівнем добробуту.

2. Гроші на відбудову

Україна зараз витрачає величезні кошти на безпеку та оборону – у бюджеті на 2023 рік закладено 1 трлн 141 млрд гривень, а це понад 18% ВВП. Окрім того, бюджет на 2023 рік сформований з дефіцитом 20% ВВП – 38 млрд доларів. Очікується, що цей дефіцит покриють міжнародні партнери. Станом на листопад 2022 року міжнародні партнери покривали аж 60% українського бюджету.

Після завершення війни нам потрібні будуть кошти на відбудову. А це сотні мільярдів доларів. Вже зараз безліч країн виявили бажання взяти участь у повоєнному відновленні України, але не варто очікувати, що партнери візьмуть на себе усі витрати. А враховуючи це нам потрібно буде протягом максимально коротких термінів дати поштовх економіці,
залучати інвестиції, дати більше свободи бізнесу. Економічна свобода – це шлях до швидкого відновлення України та до добробуту кожного українця.

3. Державне управління

Наша країна не зможе вступити у ЄС та НАТО без кардинальних змін у держапараті. Зараз ми бачимо, що навіть попри війну деякі чиновники працюють неефективно – займаються корупцією, розкраданням гуманітарної допомоги та «схематозом». Після війни треба буде скорочувати державний апарат, адже в Україні досі є 1 млн чиновників на утримання яких витрачаються державні кошти. Без реформ держапарату ми не зможемо провести модернізацію України та ефективно відбудовувати країну.

4. Регулювання

Зараз держапарат контролює ледь не всі сфери життя країни. Зокрема, мова йде і про економіку та бізнес, які знаходяться під суворим контролем держави. Після війни ми маємо зробити все можливе, щоб провести дерегуляцію. Держава не має всіх контролювати і лише збирати податки. Навпаки, органи державної влади мають сприяти полегшенню ведення бізнесу в Україні, який буде підживлювати економіку. Українці мають мати право заробляти та розвивати власні справи. Коли економіка під контролем чиновників, то це не розвиток, а стагнація.

Попри те, що після війни буде безліч проблем, ми маємо ще впоратися з викликами, які постають перед нашою країною зараз. Ми об’єдналися заради перемоги зараз і зможемо не втратити це єднання і після війни – задля побудови абсолютно нової, демократичної та успішної європейської країни!

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.