Головна Новини Маніпуляції про Сирського, фейки про донорську кров та ставки на війну: добірка тижня

Маніпуляції про Сирського, фейки про донорську кров та ставки на війну: добірка тижня

by Max

Російські пропагандистські ресурси поширюють інформацію, що нібито українська влада заробляє на експорті донорської крові.

Російські пропагандисти продовжують дискредитацію українських військових, а також збільшують панічні настрої серед населення.

Фейк про експорт донорської крові

Російські пропагандистські ресурси поширюють інформацію, що нібито українська влада заробляє на експорті донорської крові. Вони посилаються на так звану “правозахисницю” Міру Тераду, яка заявляє, що за допомогою американського фонду USAID Україна експортувала за кордон понад мільйон літрів крові, яку нібито збирали під приводом допомоги пораненим бійцям ЗСУ.

Це фейк, пише Укрінформ. Крім слів Міри Тераду, немає жодних доказів того, що Україна відправляла донорську кров за кордон.

Та й сама Міра Тераду, справжнє ім’я якої Оксана Вовк, є звичайною російською пропагандисткою. Вона була дружиною наркоторговця Алета Терада та допомагала чоловіку у відмиванні грошей, за що провела 2,5 роки в американській в’язниці. Вона очолює так званий “Фонд боротьби з репресіями”, засновником якого був міжнародний терорист та колишній керманич ПВК “Вагнер” Євген Пригожин.

На сайті цього “фонду”, де й було вперше опубліковане “сенсаційне розслідування” про експорт донорської крові, неодноразово публікувалися фейки про Україну, США та країни Європейського Союзу.

До того ж, в Україні на законодавчому рівні заборонений експорт донорської крові – за кордон дозволяється продавати лише вироблені на її основі препарати. Однак під час війни на це накладаються додаткові обмеження, зокрема, виробник повинен залишати на зберіганні щонайменше 50% цих препаратів на випадок різкого дефіциту.

Крім того, за даними організації ДонорUA, у 2023 році українці здали близько семи тисяч літрів крові — отже, експортувати “понад мільйон літрів” було б просто неможливо.

Російська пропаганда не вперше поширює фейки про Україну, пов’язані із так званою “чорною трансплантологією”.

Дезінформація про поляків

На фоні протестів польських фермерів, які впливають на відносини двох країн, роспропаганда намагається посилити негатив серед українців до поляків за допомогою дезінформації.

Так, у соцмережах і деяких українських сайтах масово публікували відео на якому нібито “поляки виступають проти НАТО”. Користувачі й журналісти додавали, що це продовження протестів польських фермерів і запевняли, що це відбувається просто зараз.

Однак це дезінформація, пишуть фактчекери “По той бік новин”.

Насправді це відео з мітингу, який провели понад рік тому і який не має відношення до протестів фермерів.

Але на підставі анонімних публікацій в соціальних мережах на сайтах вийшли новини з заголовками: “путін аплодує: в Польщі вийшли на протести з закликами “Ні НАТО”.

Дописи, на які посилаються “журналісти”, написані українською мовою. При чому самі облікові записи створені в лютому-березні 2022 року, відразу після повномасштабного вторгнення. Велика кількість таких акаунтів була створена саме роспропагандаистами.

Насправді відео зроблене під час мітингу в Польщі понад рік тому — в січні 2023 року і не має відношення до теперішніх протестів фермерів.

За даними польських медіа, організаторами мітингу тоді стали соратники Войцеха Ольшанського з руху Rodacy Kamraci (Kamractwo). Цей рух відомий своїми антисемітськими поглядами.

Войцех Ольшанський – проросійський стример-націоналіст, відомий у Польщі мовою ненависті. Він просуває антизахідні тези, проповідує дискримінаційні погляди щодо ЛГБТ+, антисемітські та антиклерикальні погляди.
Офіційно марш провели на знак протесту проти війни, але в ньому взагалі не згадували росію. Начебто агресором у війні, що триває проти України, була не росія, а… США. Було багато антиамериканського та антинатівського контенту.
Тож зараз у соцмережах використовують старі кадри мітингу, щоб погіршити відносини між українцями та поляками на тлі блокування польськими фермерами кордону з Україною.

Фейк про букмерекерські ставки на війну в Україні

Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що нібито букмекерська контора Betfair почала приймати ставки на те, яке наступне місто залишать ЗСУ. Як доказ пропагандисти поширюють зображення з відповідним змістом.
Також, за словами російських пропагандистів, «на кону стоять Запоріжжя, Дніпро, Херсон, Харків, Одеса і навіть Київ».

Але це фейк, пише “Центр протидії дезінформації”.

Насправді на офіційному сайті компанії Betfair подібна тема відсутня. Відповідно, поширюване зображення є фотошопом.

Фактчекери зазначають, що мета таких фейків – створити ілюзію «контролю» росією над ситуацією та продемонструвати «неминучість перемоги росії.

Маніпуляції про родичів головнокомандучого Сирського

Російські пропагандисти поширюють маніпуляцію, буцімто син Головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського підтримує росію.

В соціальних мережах поширюють кілька відео та фото, де Іван Сирський, яке живе у Австралії, підримує росіян. Івана Сирського називають сином головнокомандуючого ЗСУ Олександра Сирського.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізували цю інформацію. Насправді Іван Сирський, який став «героєм» кількох пропагандистських відео, не є сином Головнокомандувача ЗСУ. Він син колишньої дружини Олександра Сирського від її іншого шлюбу. Івана головком не всиновлював, а з його матір’ю розлучився ще у 2009 році, але дійсно хлопець носить прізвище Сирський.

Колишня дружина Олександра Сирського 14 років тому виїхала разом з дітьми та новим чоловіком до Австралії. З її родиною, зокрема з рідним сином Антоном, генерал-полковник Сирський не підтримує жодних стосунків. Про те, що Сирьский не спілкується з колишніми рідними підтверджував у відео й Іван Сирьский.

Мета таких маніпуляцій— демотивувати українців, змусити їх зневіритися в ЗСУ.

Тож варто нагадати біографію Сирського. Ще до початку АТО він був кадровим українським військовим. У 2000-х роках він командував 72 бригадою, а в 2010-х – першим заступником начальника Головного командного центру ЗСУ, брав участь у тодішніх процесах співпраці з НАТО.

Після початку війни на Донбасі Олександр Сирський став начальником штабу АТО. У 2016 році Сирський очолював Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ, який координує оперативні дії різних українських силовиків на Донбасі. У 2017 році був командиром всієї Антитерористичної операції на Сході України, яку згодом замінила Операція об’єднаних сил.

У травні 2019 року Президент України Петро Порошенко призначив Сирського командувачем Об’єднаного оперативного штабу ЗСУ.

Після початку повномасштабного вторгнення Сирський командував успішними операціями, зокрема зі звільнення Київщини та Харківщини.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини