Головна Новини Маніпуляції про 9 травня, зняття готівки та легітимності президента України: добірка фейків за тиждень

Маніпуляції про 9 травня, зняття готівки та легітимності президента України: добірка фейків за тиждень

by Max

Пропагандисти продовжують спекулювати на темі проведення виборів в Україні.

Цього тижня російська пропаганда активно поширювала маніпуляції навколо 9 травня.

Маніпуляції навколо 9 травня

Так, російська пропаганда намагається створити ілюзію, ніби населення України попри курс на відмову від радянської спадщини та повномасштабне вторгнення все ще вважає День перемоги святом.

Наприклад, російські ресурси поширювали фото та відео людей, зокрема молоді, які несуть квіти до «вічного вогню» у Києві, подаючи це як масове явище.

Насправді, як зазначали в Центрі протидії дезінформації, популярність Дня перемоги в Україні уже протягом багатьох років стабільно знижується, про що свідчать дані соціологічних досліджень – лише 11% українців досі вважають цей день святом, що є рекордно низьким показником за всю історію незалежної України.

Відмова від Дня перемоги 9 травня на користь Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 8 травня не є «насаджуванням нових порядків», як це подає російська пропаганда, а є відповіддю на суспільний запит.

Але пропагандисти продовжували маніпулювати темою. Наприклад, у соціальних мережах і на російських сайтах поширювали інформацію про те, що 9 травня 2024 року пошуковий запит «З Днем Перемоги» нібито став першим у Google Trends в Україні.

«Сьогодні Україна вперше за всі роки незалежності не відзначатиме офіційно День перемоги. (…) Але й цього року українці вже починають активно шукати інформацію про День перемоги в Google. Цей запит – «День перемоги» – зранку став найпопулярнішим запитом з України, за даними сервісу Google Trends», – заявляли російські пропагандисти.

Відтак користувачі акцентують увагу на тому, що «спроба Зеленського скасувати День перемоги провалилась», а українці, як і раніше, вважають цей день важливим, а отже, перебувають в інформаційному полі рф, пише видання “Стоп фейк”.

Насправді ця інформація є маніпуляцією. У сервісі Google Trends дійсно зазначають, що 9 травня цього року пошуковий запит «День перемоги» є популярним. Проте переважна більшість цих запитів була зафіксована в анексованому росією Севастополі, на всьому півострові Крим, а також у Луганській області, яка була повністю окупована рф у 2022 році. На четвертому та п’ятому місцях серед територіальних одиниць – Донецька та Херсонська області, значні частини яких перебувають під тимчасовою окупацією російських військ.

Таким чином розуміємо, що ці пошукові запити могли здійснюватись масово та сплановано з окупованих територій для створення потрібного Кремлю наративу про те, що українці нібито, як і раніше, хочуть відзначати «День перемоги» разом із рф.

Маніпуляції навколо легітимності президента Зеленського

Пропагандисти вже давно спекулюють на темі проведення виборів в Україні, оскільки термін правління Володимира Зеленського, буцімто, закінчиться, тому його керування державою буде незаконним, пише “Детектор медіа”.

Мовляв, що західні країни у найближчий час винесуть це питання на обговорення.

Цей наратив посилився наприкінці весни 2024 року, коли мали відбутися вибори, якщо не було б повномасштабної війни. Також Центр протидії дезінформації при РНБО підкреслює, що цей меседж є конструктом російських спецслужб, розповсюдженим за допомогою блогерів, які покинули Україну. Ця дезінформаційна кампанія, відома як “Майдан-3”, спрямована на ослаблення довіри українців до влади та дискредитацію чинної влади, а також зміцнення недовіри до України серед її союзників.

Стосовно думки ЄС у цьому випадку, жодної заяви від західних політиків на цю тему поки не було. Проте так звані президентські вибори у росії, які відбувалися 15-17 квітня, Європарламент визнав фарсом, ухваливши резолюцію. «Оскільки вони проводилися на незаконно окупованих територіях України та в росії, це не було ні вільно, ні справедливо», – зазначається в тексті резолюції.

Російська пропаганда використовує цей меседж для поширення дезінформації та створення враження несправжності української влади. Це допомагає російському режиму підштовхувати населення на внутрішні міжусобиці та створювати умови, за яких Україна в подальшому може піде на поступки.

Продовження кампанії “Ухилянт”

“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що російські пропагандисти продовжують проводити дезінформаційну кампанію “Ухилянт”.

Фактчекери зазначають, що рф продовжує спроби зриву мобілізації в Україні через інформаційні операції у мережі
Так, росіяни продовжують просувати кампанію з романтизації ухилення від військової служби, метою якої є зрив мобілізації в Україні.

“Зокрема, Центр фіксує активізацію флешмобу «Ухилянт». У ТіkТоk та інших соцмережах з’явилася велика кількість відео з жінками, які називають себе «ухилянтками». Для своїх відео вони використовують видозмінену під «ухилянтський» тренд популярну пісню та висловлюють підтримку чоловікам, які втекли за кордон, щоб уникнути служби у війську”, – зазначають фактчекери.

Також пропагандисти, застосовуючи свою класичну технологію розколу нашого суспільства, поширюють публікації для просування наративу про нібито «привілейованих» українців, яких не мобілізують.

Мета цих дій – дискредитувати мобілізацію та посилити напругу в українському суспільстві. Таким чином рф намагається підірвати обороноздатність України.

Раніше сайт “Є” ye.ua писав, що в ГУР Міністерства оборони України повідомили, що російські пропагандисти розпочали медійну кампанію “Ухилянт” в Україні, яка направлена на зрив мобілізації.

Фейк про зняття готівки

Російські телеграм-канали та медіа поширюють фото, де нібито на екрані банкомата повідомляють про ліміт на зняття готівки у розмірі 100 грн на день для чоловіків призовного віку. Щоб скасувати обмеження, потрібно оновити дані у ТЦК.
Це фейк, пише видання “Вокс Чек”.

Зображення відредагували, на оригінальному фото не банкомат, а термінал самообслуговування, який не видає готівку.

На фото не банкомат, а термінал самообслуговування «ПриватБанку» для здійснення платежів. Він лише приймає готівку, а не видає її. За зворотним пошуком у Google Lens ми також знайшли оригінальне фото, яке використали для створення фейку. Це негативний відгук про несправність термінала самообслуговування у місті Первомайськ Миколаївської області. Його опублікували ще у 2021 році.

Також на сайті «ПриватБанку» не вказано про обмеження на зняття готівки у вигляді 100 грн на добу. Наразі з гривневих та валютних рахунків в Україні можна зняти до 100 тис. грн за добу.

У новому законі про мобілізацію немає жодних обмежень, що стосуються рахунків чоловіків призовного віку.

Раніше сайт “Є” ye.ua спростовував фейк, що нібито українці не зможуть робити перекази чи платити готівкою за послуги чи товари ФОПів і інших юридичних осіб

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини