Головна Новини Маніпуляції про продаж ліків, фейки про зброю та мобілізацію працівників АЕС: підбірка тижня

Маніпуляції про продаж ліків, фейки про зброю та мобілізацію працівників АЕС: підбірка тижня

by Max

Російська пропаганда продовжує вигадувати фейки про армію та церкву

Окрім традиційної російської пропаганди цього тижня мережу сколихнули повідомлення щодо продажу ліків за рецептом, які до цього більшість аптек продавали вільно.

Тож підбірка маніпуляцій за тиждень.

Фейк про мобілізацію працівників АЕС

У мережі поширюють інформацію, нібито уряд планує мобілізувати працівників АЕС. Як доказ додають звернення народних депутатів до НАЕК «Енергоатом» із проханням надати списки працівників, які можуть бути мобілізовані. Утім, лист від народних депутатів є фальшивим.

Це далеко не перші фейкові документи, які поширюють в мережі та які стосуються мобілізації. Так, нещодавно сайт “Є” писав про фейковий документ щодо мобілізації українців за кордоном.

Як пише видання “Вокс чек”, ДП «НАЕК «Енергоатом» входить до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Згідно із статтею 24 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», працівники такого підприємства підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час.

Сам же документ є очевидною підробкою, на що вказує наступне: підписанти вже не є народними депутатами. Так, звернення нібито підписали три народних депутати: Ірина Венедіктова (посвідчення №3), Ткаченко А.В. (посвідчення №9) та Шуляк Е.А (посвідчення №13).

Однак Ірина Венедіктова станом на березень 2023 року є Надзвичайним і Повноважним послом України у Швейцарській Конфедерації. Народним депутатом вона була у 2019 році, після чого до 2022 року обіймала посаду Генерального прокурора. Олександр Ткаченко теж у 2019 році припинив депутатську діяльність, натомість зайнявши пост міністра культури та інформаційної політики. Більше того, питання мобілізації та її підготовки не є компетенцією народних депутатів. 

У документі є помилки та одруківки. Зокрема, назву підприємства, до президента якого звертаються, оформлено некоректно. Замість «ДП», абревіатури державного підприємства, вказано «ГП», тобто скорочення від російського «государственного предприятия». Сама назва «Енергоатом» написана із заглавної російської букви «Э» та виділена лапками різних форматів. В українській мові форми звертання виражаються лише у кличному відмінку. Тож мало б бути «Шановний Петре Борисовичу!». «Шановний Петро Борисович!» — такий формат звертання відповідає правилам російської граматики. Навіть ініціали народних депутатів написані російською мовою: Ткаченко Олександр Владиславович як «Ткаченко А.В», Шуляк Олена Олексіївна як «Шуляк Е.А».

Чергові маніпуляції на тему церкви

В останні тижні російська пропаганда активно використовує церковну тематику для поширення своїх наративів. Так, за допомогою іноземних спікерів та медіа кремлівська пропаганда намагається просувати наратив про те, що «в Україні встановлюється диктатура», яка “атакує канонічну” церкву.

І ось черговий фейк на цю тему: “в ООН визнали, що Україна дискримінує православну церкву”

Як пише “Детектор медіа”, така теза з’явилася в російських пропагандистських медіа й у телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що в одному зі звітів ООН зазначили, що Україна дискримінує Українську православну церкву московського патріархату. Мовляв, звіт видало Управління Верховного комісара ООН з прав людини й він стосувався свободи віросповідання в Україні. Однак це — неправда. ООН не публікувала жодного звіту на цю тему.

У повідомленнях пропагандисти посилалися на довгий документ під назвою «Звіт про ситуацію з правами людини в Україні — 1 серпня 2022 року — 31 січня 2023 року», опублікований Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини 24 березня 2023 року. Він містить єдиний абзац про обшуки СБУ (Служба безпеки України) в приміщеннях УПЦ та повідомлення про підозру священнослужителям УПЦ, а також речення: «УВКПЛ стурбоване тим, що діяльність держави проти УПЦ може бути дискримінаційна».

Але загалом звіт стосується воєнних злочинів росіян в Україні. Однак у своїх повідомленнях пропагандисти це замовчують.

“Подібні фейки потрібні росіянам, щоб дискредитувати Україну й українську владу. У такий спосіб російські пропагандисти показують, що навіть в міжнародних організаціях ставлення до України нібито змінюється, й світ починає розуміти, які українці насправді”, – відмічають фактчекери.

Фейк про продаж західної зброї

Пропагандистські ЗМІ поширили інформацію про нібито продаж українськими військовими натівського озброєння, що надходить у рамках західної військової допомоги: «На українських маркетплейсах за 80 тисяч гривень продається американський ПТРК Javelin».

Насправді, повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО України, в оголошенні, на яке посилаються пропагандисти, йдеться тільки про частину ПТРК Javelin — транспортно-пусковий контейнер (Launch Tube Assembly), що має форму тубуса і не є придатним до повторного використання.

У ЦПД наголосили, що 28 лютого 2023 року Міноборони США офіційно заявило, що перевірка не виявила жодних порушень у використанні зброї, переданої союзниками, та попри це тему нібито продажу озброєння активно використовує роспропаганда.

«Загалом, подібні фейки направлені виключно на дискредитацію захисників України та зниження рівня довіри зі сторони західних партнерів», — зазначає Центр протидії дезінформації.

Продаж рецептових ліків: обурення та домисли

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” зібрав основну інформацію, щодо продажу рецептових ліків у аптеках.
“Черги в аптеках і сварки в соцмережах – сьогодні таку картину можна було спостерігати з самого ранку по всій країні. З першого квітня в Україні усі рецептурні ліки можна буде придбати не лише за паперовим, а ще й за електронним рецептом. Це викликало хвилю обурення в українців. Ми розібралися, що й до чого із медичними нововведеннями”, – відмічаються фактчекери.

По-перше, з 1 квітня починає діяти не тільки паперовий, а й електронний рецепт. Введення електронного рецепта у Міністерстві охорони здоров’я пояснюють зручністю та контролем.

“Зручніше має стати для пацієнтів, яким не потрібно буде їхати за паперовим рецептом до лікаря. Медична система, в свою чергу, посилить контроль, адже не секрет, що багато українців займаються самолікуванням і купують в аптеках ліки за порадою без звернення до фахівців”, – зазначають фактчекери.

По-друге, нині рецептурними в нашій країні є 60% медичних препаратів. МОЗ не розширювало цей список.

Обов’язкове призначення лікаря на спеціальному бланку діє для антибіотиків, протисудомних засобів, гормональних препаратів (у тому числі й протизаплідні), препаратів для лікування артеріального тиску, серцевих захворювань, кроворозріджувальних препаратів, антидепресантів, нейролептиків та релаксантів, стероїдних лікарських засобів. Ті ліки, на які не потрібне обов’язкове призначення лікаря, і надалі можна буде вільно купувати в аптеках.

Для того, щоб дізнатися, на ліки потрібен рецепт, перевірте його в базі державної служби лікарських засобів. Там вказані всі типи ліків та їхнє дозування. Крім того, виробник повинен вказувати цю інформацію в інструкції.

По-третє, правда в тому, що знеболювальні та гормональні ліки і до нововведення від МОЗу повинні були випускати за рецептами. Як уже згадувалося, список препаратів міністерство не розширювало. Тобто міністерство ввело електронний рецепт для тих ліків, які й так мали продаватися за дозволом фахівця.

Відповідальність за продаж ліків за рецептом чи без лежить на аптеках. Тож, ті препарати, в яких в інструкціях було вказано, що вони відпускаються за рецептом, аптеки продавали без рецепта.

Зазвичай цей процес ніхто не контролював, тепер контроль покладено на Держлікслужбу. Передбачено штрафи для аптек за порушення цієї вимоги – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1 700 гривень). Повторне порушення впродовж року тягне за собою штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 700 до 3 400 гривень).

Щодо отримання електронного рецепту.

Електронний рецепт можна отримати по телефону через сімейного чи профільного лікаря або ж просто записатися на онлайн-прийом через медкарт24 або в інформаційній системі для пацієнтів helsi. Вам прийде код і номер рецепта по СМС. В аптеці вам потрібно пред’явити цей код і номер. Коли його внесуть у систему, там буде написано, які ліки вам треба отримати. Щойно ви підете в аптеку і купите ліки за рецептом, рецепт стане недійсним.

Якщо ви приймаєте певний препарат на регулярній основі, можна дистанційно звернутися до свого лікаря та отримати повторний електронний рецепт. Але для цього в системі повинен бути зафіксований діагноз і перше призначення вашого лікаря.

Термін дії одного рецепта становить 10 днів для наркотичних (психотропних ліків) та 30 днів – для решти препаратів.
Якщо у людини немає підписаної декларації з сімейним лікарем, то електронний рецепт може надати лікар як державної, комунальної, так і приватної установи або лікар-ФОП. Для отримання рецепту не потрібно мати підписану декларацію з сімейним, але необхідна реєстрація в електронній системі охорони здоров’я.

Ще один аспект, паперові рецепти ніхто не відміняв, вони продовжують діяти. Якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефону, лікар може виписати паперовий рецепт. Крім того, лікар може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку в разі відсутності світла чи зв’язку в медзакладі.

За електронним рецептом не завжди потрібно йти до свого сімейного лікаря чи терапевта, можна отримати е-рецепт дистанційно (телефоном). Особливо, коли йдеться про хронічні чи затяжні захворювання.

У МОЗ пояснюють, що у областях, де ведуться бойові дії, рецептурні препарати можна буде купити без е-рецепту та навіть рецепту взагалі. За винятком наркотичних препаратів.

Крім того, якщо мова йде про ліки для бійців, то військові адміністрації, підрозділи Збройних сил України, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу гуртово безпосередньо в дистриб’юторів, і для цього не потрібен рецепт.

Варто зазначити, що аптеки можуть продавати рецептурні препарати без рецепта на окремих територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Цей перелік затверджений Мінреінтеграції. Хмельниччина у ньому відсутня.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.