Головна Економіка кому та як вдалося отримати компенсацію за програмою «єВідновлення»

кому та як вдалося отримати компенсацію за програмою «єВідновлення»

by Max

Програма «єВідновлення» запрацювала в Україні з березня 2023-го. Вона розділена на дві категорії: перша – компенсація за відновлення пошкодженого житла (кошти можна витратити лише на будівельні й ремонтні матеріали). На початку сума становила лише 200 тисяч гривень, тепер фінансування програми розширили, й для квартир виплати становлять до 350 тисяч, а для приватних будинків – сягають і 500 тисяч. Друга категорія – це повністю зруйноване житло, вартість компенсації тут залежить від оцінки комісії. У разі затвердження відшкодування – постраждалі отримують сертифікат і мають реалізувати його протягом 30 днів.

Кореспонденти Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) поспілкувалися з жителями Донецької та Київської областей, які вже придбали житло за програмою, й з’ясували, на що можуть розраховувати постраждалі з сертифікатом на руках, наскільки ринок нерухомості інтегрований у державну програму та які недоліки варто врахувати на майбутнє.

«Мої 120 квадратів перетворилися на 50»

Родина 62-річного Віктора Мусієнка – в числі тих 1310 українських сімей, які вже встигли придбати нове житло за сертифікатом «єВідновлення». Їхній двоповерховий будинок на Київщині площею 120 квадратних метрів згорів у середині березня 2022 року від влучання російського снаряду.

«Ми із оселі в Скибині виїхали в Димерку, а ввечері телефонує мій брат і говорить: «Ти пробач, але у тебе хата горить». Звичайно, я зібрався і бігом поїхав її гасити, але полум’я вже настільки охопило будівлю, що не було сенсу тягати воду», – ділиться власник зруйнованого житла.

Російський снаряд зруйнував будинок, в якому мешкала родина Мусієнків

Займатися процесом відшкодування за будинок Віктор почав уже після повернення з Чернігівщини, куди виїхав під час активної фази боїв на Київщині.

За два місяці нам одобрили виплати, й на рахунок прийшли кошти

«Ми сфотографували руїни нашого житла, потім ще прийшла комісія з району, подивилася, оцінила. Коли запрацювала програма для відшкодування повністю зруйнованого житла, то уже через «Дію» подали всі необхідні документи. За два місяці нам одобрили виплати, й на рахунок прийшли кошти. Будинок оцінили в 3 млн. 600 тис. грн.», – розповідає Віктор Мусієнко.

«Спершу в компенсації відмовили»

У Ольги Нечитайло із Донеччини і квадратура будинку скромніша, і сума виплат – менша. За мамин зруйнований будинок у Слов’янську жінка отримала 1 млн. 161 тис. грн.

«Я сама з Краматорська, а в мами в Слов’янську був невеликий будиночок на кілька кімнат з кухнею. Мама померла 4 роки тому, а дім лишився, то ми туди приїжджали на канікули й у відпустку. В червні 2022 року будинок сильно пошкодило», – каже власниця зруйнованого житла.

Будинок у слов'янську дістався родині Нечитайло у спадок від батьків

Будинок у слов’янську дістався родині Нечитайло у спадок від батьків

Зізнається, що було складно розібратися в системі, аби зрозуміти, які саме документи і як подавати онлайн – зверталася на гарячу лінію та по доньчину допомогу. Але після першої подачі отримала відмову.

Треба оформлювати на повністю зруйноване, а не пошкоджене житло. І я подала повторно

«Я подала документи на відшкодування, а мені прийшла відповідь, що будинок настільки зруйнований, що не підпадає під цю частину програми, а треба оформлювати на повністю зруйноване, а не пошкоджене житло. То мені довелося подавати документи наново», – ділиться досвідом Ольга.

Люди обирають вторинний ринок

За даними голови Координаційної ради з вирішення проблемних питань у сфері містобудування Олени Шуляк, на середину березня за «єВідновленням» було подано більше 11 тисяч заяв саме на отримання сертифікату на нове житло. Із них – немає жодної заявки з Луганщини, але є 632 з Донеччини. Більшість угод – 92% – це ринок вторинного житла.

Люди, житло яких зруйнувала Росія, хочуть терміново вирішити житлове питання. Звичайно, вони обирають готові квартири

«Таку статистику пояснити дуже просто: люди, які залишилися без житла, бо Росія його зруйнувала, хочуть терміново вирішити своє житлове питання. Звичайно, що вони обирають вже готові квартири, де зроблений ремонт і є навіть меблі і техніка. Чимало зараз пропозицій на вторинному ринку повністю укомплектованих квартир. Щоб не платити оренду, доки робитиметься ремонт, а заїхати і жити», – пояснює Донбас Реалії Олена Шуляк.

Свою однокімнатну квартиру в Тернополі на 35 кв. м Ольга Нечитайло купила саме на вторинному ринку якраз із міркувань повної комплектації житла.

Зруйнований будинок у Слов'янську комісія оцінила в 1 млн. 161 тис. грн

Зруйнований будинок у Слов’янську комісія оцінила в 1 млн. 161 тис. грн

«єВідновлення» вистачило, щоб перекрити повну вартість житла без доплат

«Нам цієї суми сертифікату вистачило, щоб купити квартиру вже з меблями і технікою, звичайно, що вона обійшлася дорожче, ніж можна було купити, але ж тут одразу з наповненням. Грошей за програмою «єВідновлення» вистачило, щоб перекрити повну вартість житла без доплат. Програмою задоволена дуже, бо тепер у нас є дах над головою», – розповідає переселенка з Краматорська.

Що пропонують забудовники на первинному ринку?

Роздивлялися варіанти купівлі житла на вторинному ринку і в родині Мусієнків, але зупинилися на новобудові.

«Ми не хотіли Київ, хотіли Бровари, бо це недалеко від Скибина, де зруйнували наш будинок. Обирали варіанти забудовників, які можуть запропонувати квартири з ремонтом. В області знайшли лише один, вартість самої квартири з голими стінами – 2 мільйони, лишається 1 млн. 600 тис., це ті гроші, на які сам забудовник має зробити ремонт і, якщо лишиться, то ще й купити вбудовану техніку», – розповідає Віктор Мусієнко.

Забудовники на первинному ринку пропонують інвесторам квартири з готовим ремонтом, зараз на це найбільший запит

Забудовники на первинному ринку пропонують інвесторам квартири з готовим ремонтом, зараз на це найбільший запит

Зізнається, що на більшу квадратуру житла не вистачило коштів, бо за умовні пів мільйона гривень жодна ремонтна бригада не візьметься за облаштування квартири.

Якщо заявка державою погоджена, то процес від звернення у відділ продажу забудовника і до заселення досить швидкий: як розповіла Донбас Реалії комерційна директорка компанії «Інтергал-Буд» Анна Лаєвська, це займає до тижня.

На первинному ринку нерухомості пропонують переважно квартири в уже готових будинках. Об’єкти на стадії будівництва мають обмежений перелік типів договорів, які допускаються до програми, пояснюють у компанії Alliance Novobud, яка також працює за «єВідновленням»: це лише ті об’єкти, що внесені в Реєстр спеціального майнового права як майбутні об’єкти нерухомості. Маркетинговий директор компанії Ірина Міхальова розповідає, що пропозиція щодо первинного житла через це – обмежена.

В Україні не вистачає готового житла, яке може підпадати під програму «єВідновлення»

В Україні не вистачає готового житла, яке може підпадати під програму «єВідновлення»

«Загальна ситуація на ринку нерухомості в Києві та області така, що готового житла майже немає, а оскільки попит зріс і через саму програму, то цей сегмент вимивається, – пояснює вона. – І така тенденція триватиме й далі, бо через повномасштабне вторгнення мало забудовників розпочали будівництво нових об’єктів протягом 2022-2023 років. Уже з 2024-го сподіваємося, що будівельні майданчики запрацюють, але ж це початкові стадії будівництва, які під програму не підпадають».

«Проблеми програми в тому, що всі хочуть готівку і долари»

Обидва герої цього матеріалу, які вже придбали житло по сертифікату «єВідновлення», розповідають, що в цілому роботою програми задоволені, проте є ряд недоліків, які значно ускладнюють пошук бажаного житла й укладання угоди.

«На вторинному ринку житла ніхто не хоче працювати з віртуальними грошима і гривнями. А на руки ці кошти ніхто не дає: сума зачисляється на рахунок продавця за 2-5 днів після угоди. До того ж, люди хочуть долари. Ще один недолік – продавець може знімати в банку щоденно не більше 100 тисяч гривень, а це зайві клопоти, яких ніхто не хоче», – ділиться досвідом Ольга Нечитайло.

Нова квартира Ольги Нечитайло у Тернополі. Родина придбала однокімнатне житло із меблями і технікою

Нова квартира Ольги Нечитайло у Тернополі. Родина придбала однокімнатне житло із меблями і технікою

Ще один нюанс, який ускладнює процедуру купівлі-продажу, – це обмеженість у часі: реалізувати гроші сертифікату потрібно протягом 30 днів після того, як людина отримала сертифікат.

«Це насправді дуже складно – вкластися в 30 днів, бо треба не лише знайти підходящу квартиру, щоб усіх усе влаштовувало, але і встигнути все оформити, а це малі строки», – нарікає Віктор Мусієнко.

Чим закрити різницю в цінах по регіонах?

Ще одним нюансом програми є вартість житла в регіонах. Зруйнована квартира на Донеччині значно дешевша за квадратні метри в решті областей України. Тут держава пропонує ряд варіантів.

Є можливість використати кілька сертифікатів на придбання єдиного житла, склавши їхні суми

«Жителями Донецької області було вже реалізовано 50 сертифікатів, 6 із них – у цій же області, решта – по Україні. Звичайно, що ціни по регіонах відрізняються, але в родин є можливість використати кілька сертифікатів на придбання єдиного житла, склавши їхні суми. Можна скористатися двома програмами: сертифікат «єВідновлення» використати як перший внесок, а на решту суми, що не вистачає, – оформити «єОселю» з вигідними відсотками», – говорить голова Координаційної ради з вирішення проблемних питань у сфері містобудування Олена Шуляк.

Нині парламент працює над розширенням програми, щоб була можливість отримати компенсацію за зруйноване житло на окупованій території. Адже зараз вона працює лише для підконтрольних Україні міст і сіл, а на окупованих – лише в рамках експерименту для Мелітополя.

В цьому випадку, за урядовою постановою, фіксувати зруйноване житло за заявою власників будуть за допомогою супутникової зйомки.

Зазначимо, що, отримавши сертифікат за зруйновану оселю, людина пише відмову від зруйнованого житла – але в подальшому ще має право отримати компенсацію за землю й інші господарські споруди (це стосується приватних будинків).

Щодо нового житла, то право перепродати його покупець має не раніше, ніж через п’ять років.

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту [email protected], у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.