Головна Новини Історія собору Андрія Первозванного у Дубовому – полковий храм військового містечка

Історія собору Андрія Первозванного у Дубовому – полковий храм військового містечка

by Max

Церкву спорудили на початку 20 століття.

Поштова картка 1907 року зафіксувала полкову церкву Бєлгородського полку, яка була збудована на початку 20 столітті у передмісті Дубове та збереглась до наших днів майже без змін. Нині храм названий на честь святого Андрія Первозванного та перебуває в підпорядкуванні Хмельницького єпархіального управління ПЦУ.

А почалася історія храму у 1888 році, коли був затверджений проєкт розширення Проскурова на схід та південь. Як розповідають в обласному краєзнавчому музеї, згідно з проектом, неподалік від хуторів Дубових військовому відомству відвели землі для будівництва військового містечка. Швидкими темпами почали будувати казарми, житлові будинки для офіцерського складу, стайні, шпиталь. Вже у 1889-90 роках у це містечко почали прибувати підрозділи 35-го драгунського Бєлгородського полку.

«За прийнятою традицією тих років, до комплексу військового містечка обов’язково мав входити полковий храм. Але збудувати його одночасно з іншими спорудами містечка не вийшло. Отож, понад десятиліття полкова церква святого Миколая Чудотворця розміщувалась у пристосованому приміщенні однієї з казарм. Нарешті, у 1904 році, військове відомство виділило 44 тисячі рублів на спорудження стаціонарної полкової церкви», – розповідають у музеї.

Для будівництва був обраний «типовий проєкт військових храмів зразку 1901 року», який розробив архітектор Федір Вержбицький.

Будівлю храму збудували доволі швидко, художники зробили чудовий внутрішній розпис та іконостас з позолотою у півтора яруси. Навколо церкви встановили огорожу з цегляних стовпів та залізних ґрат.

Освятили храм в 1907 році під час урочистостей з нагоди повернення 35-му драгунському Бєлгородському полку його історичної назви – 12-й уланський Бєлгородський полк. На честь цієї події були надруковані кольорові поштівки.
Храм діяв до початку 1921 року. У перші ж роки радянської влади його закрили, адже церква опинилась на території дивізії Червоного козацтва. Згодом розібрали дзвіницю та купол, а саме приміщення стали використовувати як речовий склад. Після Другої світової війни тут був облаштований спортзал.

Нині храм перебуває в підпорядкуванні ПЦУ.

У 1991 році старовинну полкову церкву повернули православним. Був проведений ремонт, відбудовані купол та дзвіниця, відновили Богослужіння. Храм освятили в ім’я святого Андрія Первозванного та передали Українській автокефальній православній церкві. Згодом він перейшов у підпорядкування Хмельницького єпархіального управління Православної церкви України.

Читайте також: Історичний Проскурів: яким був один з кращих готелів міста початку 20 століття

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.