Головна Новини Ірина Никорак: «Реформа речового забезпечення в ЗСУ – це про повагу до гідності жінки»

Ірина Никорак: «Реформа речового забезпечення в ЗСУ – це про повагу до гідності жінки»

by Max

Впродовж майже десятьох років війни – військовичок забезпечували лише чоловічими одностроями.

 За період повномасштабного вторгнення російських військ на територію України чисельність жінок у Збройних силах України зросла приблизно на 40 відсотків. «Однозначно позитивне» ставлення до жінок в армії, згідно з дослідженням соціологічної групи «Рейтинг», висловили 64 відсотки респондентів. Водночас 65 відсотків опитуваних вважають, що жінкам важче будувати кар’єру в армії, ніж чоловікам.

1 лютого 2024-го українські військовослужбовиці вперше за десять років отримали комплекти жіночої літньої польової форми. Раніше – впродовж майже десятьох років війни – військовичок забезпечували лише чоловічими одностроями.
Ми поспілкувалися з Іриною Никорак – народною депутаткою, головою підкомітету з питань реабілітації ветеранів та засновницею волонтерського проєкту Arm Women Now. Саме цей проєкт розробив зразки жіночої форми та білизни, які поставили на постачання у 2024 році у Міністерстві оборони. Далі розмовляємо про важливість білизни, форми та амуніції для жінок, а також про роботу волонтерського проєкту.

“Коли ми говоримо про впровадження амуніції і реформи речового забезпечення Збройних сил України, йдеться насамперед про повагу до гідності жінки”, – переконана Ірина Никорак

– У чому взагалі особливість жіночої форми, чим вона відрізняється від чоловічої?

– Багато в чому. Жіноча форма враховує безпосередньо тілобудову жінки. Всі військовослужбовиці Збройних сил України щороку, отримавши чоловічу форму, йшли до швачки та перешивали форму під себе. Після повномасштабного вторгнення жінки, які перебувають на фронті, не мають такої можливості. Чоловіча форма незручна, тож жінка не може бути ефективна насамперед як бойова одиниця. Жіночий однострій – це не про красу, а про функціональність форми та ефективність військовослужбовиці у ній. Не у всіх країнах-членах НАТО є жіноча уніформа. Однак варто зважати, що наразі в Україні один із найвищих показників чисельності жінок-військовослужбовиць серед країн-членів Альянсу, а безпосередньо в зоні бойових дій сьогодні служать понад п’ять тисяч жінок. Візуально ця форма нічим не відрізняється від чоловічої: той самий камуфляж, ті самі кишені, але інші лекала. Кітелі в плечах вужчі та приталені, щоб не збиралась зайва тканина, яка при тривалому носінні бронежилета створює незручності, починає натирати. В штанах набагато вища посадка, вони ширші в стегнах і вужчі у талії, а подвійні фіксатори дозволяють відрегулювати ширину. В кітелях також розрахований простір для грудей.

– З чого для Вас почалась історія з жіночою формою?

– Ми почали створювати цю форму власними зусиллями – збирали донати. Ми весь час перебуваємо на етапі збору коштів. Попри те, що жінок уже почали забезпечувати формою, її буде недостатньо. Передбачений один комплект уніформи на рік для жінок в зоні бойових дій, але вона зношується набагато швидше. Одного комплекту недостатньо, тому ми продовжуємо підтримувати жінок своїми силами.
Нам дуже допомогли відомі спортсмени, представники українського шоу-бізнесу. До прикладу, наприкінці 2023 року за одну добу Маша Єфросиніна зібрала 1,5 мільйона гривень в межах «Теплого збору», і ми всі кошти спрямували на пошиття зимових штанів та курток.

Жіночий однострій – це не про красу, а про функціональність форми та ефективність військовослужбовиці у ній

– Яка собівартість одного комплекту форми?

– Комплект літньої форми у нас коштує 2 200 гривень з урахуванням того, що ми відшиваємо невеликі партії: самі закуповуємо тканину і окремо оплачуємо послуги з пошиття українським виробникам. Це така своєрідна виграшна історія, адже ми з самого початку вирішили, що хочемо шити форму в Україні. На багатьох виробництвах працюють жінки-внутрішньо переміщені особи. Податки теж сплачуються в Україні.

– Чому взагалі за десять років війни не було такого базового забезпечення як жіноча форма?

– Коли в квітні 2022-го року я як цивільна людина дізналася, що жінкам видають чоловічу форму і чоловічу спідню білизну, то була, як мінімум, здивована. Для мене це показник нерівних умов для чоловіків і жінок в армії. Коли ми говоримо про впровадження амуніції і реформи речового забезпечення Збройних сил України, йдеться насамперед про повагу до гідності жінки. Не може жінка нести службу в чоловічій спідній білизні, термобілизні, формі. В контексті цієї реформи нам вдалося за півтора року комунікації з Міноборони досягти затвердження на державному рівні і білизни, і форми. І вже зараз міністерство зробило держзамовлення на 2024 рік на комплекти уніформи. Ми на цьому не зупиняємось, тому що є багато інших елементів одягу, які потрібно впроваджувати.

Жінці у формі має бути комфортно

– Скільки жінок залучили до тестування цієї форми і білизни?

– Офіційне тестування з Міноборони відбувалося в два етапи – в листопаді 2022-го і в травні 2023-го. На базі навчальних центрів міністерства залучили 50 жінок. Але ми також самостійно з власної ініціативи з серпня 2022 року щодня передаємо на фронт жінкам форму, отримуємо від них зворотний зв’язок.

– Це держзамовлення покриває і білизну, і термобілизну, і літню та зимову форми?

– Міністерство оборони зробило замовлення на комплекти костюма літнього польового. Це звичайна статутна форма, яку кожен військовослужбовець використовує у всі пори року, окрім зими. І знаю, що поставлена на забезпечення спідня білизна. Це тільки дві позиції. Всі інші елементи – зимова форма, два типи термобілизни – поки що ні, але ми продовжуємо активно комунікувати. Ми розробили багато зразків і постійно тестуємо їх спільно з жінками, які обіймають бойові посади на фронті. Як волонтерська організація ми вже надали форму для кількох тисяч жінок на фронті. Постійно аналізуємо, враховуємо їхні зауваження, доопрацьовуємо. Всі напрацювання і лекала білизни і форми ми передали Міноборони, щоб максимально пришвидшити підготовку технічної специфікації та внесення змін до чинних наказів Міноборони.

– А яка ситуація із взуттям?

– Не вистачає берців розмірів 35-37. Співпрацюючи з різними організаціями, ми часто просимо про надання берців маленьких розмірів і забезпечуємо ними жінок.

– Різниця тільки в розмірах, чи є чоловічі та жіночі моделі?

– Є чоловічі берці, є жіночі, адже чоловічих в розмірі 35-37 просто не існує, вони починаються з 40-го розміру. Є певна пропозиція на українському ринку – це тішить.

Командна праця завжди результативна

– Бронежилети теж чоловічі?

– Міноборони ставить на забезпечення жіночі бронежилети, але вони важать до 10 кілограмів. Їх на практиці буде досить складно носити протягом багатьох годин щодня, адже жінки на фронті – це здебільшого тендітні дівчата. В Україні є виробник «Балістика», який в 2019 році розробив жіночі плитоноски зі спеціальними вставками, що мінімізують тиск в районі грудей, на керамічних плитах. Загальна вага такого бронежилета значно менша.

– Як Вам здається, стереотип «війна не для жінок» досі поширений?

– На початку повномасштабного вторгнення цей стереотип був доволі гучним, його часто використовували. Але жінки доклали багатьох зусиль, щоб його зруйнувати. Ми повинні проявляти повагу до вибору жінки щодо того, ким і де їй бути.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.