Завдяки зусиллям Асоціації міст України та спільній позиції місцевого самоврядування, для громад Хмельниччини вдалося зберегти понад 64 мільйони гривень. Це стало можливим завдяки ухваленню Верховною Радою України змін до Бюджетного кодексу, які підтримали ініціативу про недопущення вилучення коштів з місцевих бюджетів.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Ключові зміни у Бюджетному кодексі
16 січня 2025 року Верховна Рада ухвалила проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень», реєстр №12245. Цей законопроект, як пояснив консультант Асоціації міст України з бюджетних питань у Хмельницькій області Юрій Гриневич, передбачав збереження коштів середньострокових позик заборгованості, що виникла у 2009-2014 роках.
Гриневич підкреслив, що заборгованість не є наслідком дій органів місцевого самоврядування, а зумовлена неправильним плануванням Міністерства фінансів України. Саме це зобов’язало громади брати позики для забезпечення фінансування важливих соціальних секторів, таких як освіта, охорона здоров’я та соціальний захист.
Фінансовий вплив на громади
Асоціація міст України активно відстоювала позицію, що заборгованість має бути списана, подібно до безнадійної дебіторської заборгованості. Водночас, як зазначив експерт, борги районних бюджетів не можуть бути перекладені на територіальні громади, оскільки останні не є правонаступниками ліквідованих районів.
Завдяки доопрацюванню законопроекту, Комітет Верховної Ради з питань бюджету підтримав поправку, що дозволила уникнути несправедливого механізму списання боргів, що могло б негативно вплинути на фінансування місцевих бюджетів.
В результаті, громади Хмельниччини отримали можливість зберегти значні кошти, зокрема:
- Кам’янець-Подільська міська територіальна громада – 12,2 млн грн;
- Славутська міська територіальна громада – 6,2 млн грн;
- Старокостянтинівська міська територіальна громада – 104 тис грн;
- Шепетівська міська територіальна громада – 9,5 млн грн;
- Нетішинська міська територіальна громада – 1,5 млн грн;
- Хмельницька міська територіальна громада – 25,7 млн грн.
Крім того, в області залишаються заборгованості за середньостроковими позиками: 5,8 млн грн за Хмельницьким районним бюджетом та 3 млн грн за Шепетівським районним бюджетом.