Головна Новини Фейки про мобілізацію та дискредитація українських військових: добірка тижня

Фейки про мобілізацію та дискредитація українських військових: добірка тижня

by Max

В соцмережах поширюєтья дезінформація про сто тисяч військових, які самовільно залишили військову частину

Російська пропаганда продовжує дискредитаційну кампанію проти українських військових,а також поширювати паніку серед цивільних за допомогою фейків та маніпуляцій.

Дезінформація про кількість СЗЧ

Користувачі соцмереж активно поширюють дописи з тезою, що в Україні більше ста тисяч військових самовільно залишили військову частину або дезертирували.

Але ця цифра не відповідає дійсності, пише фактчекерський проєкт “По той бік новин”.

Такі новини дійсно були, але в них цитували адвоката Ростислава Кравця, якого ще до повномасштабного вторгнення Інститут масової інформації ловив на проширенні російських наративів.

У коментарі для видання Новини.Live Кравець заявив: “Кількість осіб, які самовільно залишили військову частину перевищує 100 тисяч. Це фактично 100 тисяч злочинів і цим, наскільки я розумію, ніхто не займається”.
Звідки він узяв такі цифри Кравець не уточнює.

На захист слів адвоката стали адміністратори анонімного телеграм-каналу, який спеціалізується на “інсайдерській інформації” з військових частин. Мовляв, статистика ведеться, просто її не оприлюднюють, а от згаданий Кравець нібито має до неї доступ.

При цьому на каналі додають, що ще минулого року вони публікували аналогічну статистику і вже тоді було понад 18 тисяч “уголовок”.

По-перше, ще до повномасштабного вторгнення в Управлінні стратегічних комунікацій апарату Головнокомандувача Збройних Сил України попереджали, що цей телеграм-канал – проєкт російських спецслужб.

По-друге, статистика, яку так завзято поширюють, не відповідає дійсності. Загальна кількість проваджень станом на серпень 2023 року “проти встановленого порядку несення військової служби” була 16,6 тисяч, а не 18. Крім того, самовільне залишення військової частини (СЗЧ) та дезертирство входили в цю кількість, та не були відзначені окремо.
Проблема СЗЧ та дезертирства у Збройних силах дійсно існує. “По той бік новин” проаналізував статистику за січень-березень 2024 року. Загальна кількість зареєстрованих проваджень за фактом СЗЧ та дезертирства за три місяці – 12776, при цьому кількість підозр лише 125.

А за понад два роки повномасштабного вторгнення випадків СЗЧ та дезертирства було офіційно близько 35 тисяч.
Навіть якщо припустити, що не всіх військових-СЗЧ офіційно подають у розшук та відкривають провадження, таких випадків все одно набагато менше, ніж заявив адвокат.

Фейк про банківські обмеження

Російські пропагандистські медіа та користувачі соціальних мереж почали поширювати фейкову інформацію про те, що український банк Monobank нібито розіслав користувачам попередження про обмеження низки фінансових операцій для «ухилянтів», тобто осіб, які ухиляються від мобілізації. Як «доказ», пропагандисти прикріплює скриншот із телефону, на який нібито й надійшло таке повідомлення, пише видання “Стоп фейк”.

«Монобанк попереджає, що після набуття чинності законом про мобілізацію ухилянту заборонять заправляти машину, купувати квитки на потяг, користуватися таксі та навіть орендувати електросамокат за допомогою банківської картки. Фактично людей позбавляють права на свободу пересування», — пишуть користувачі.

Після поширення такої інформації фактчекери вирішили перевірити, чи справді український банк почав попереджати клієнтів про обмеження фінансових операцій для осіб, які ухиляються від мобілізації. Як і слід було очікувати, ця інформація виявилася вигаданою.

У новому Законі України про мобілізацію, на який посилаються пропагандисти у своєму фальшивому «повідомленні від банку», не передбачено обмеження фінансових операцій із банківської картки. Єдине, у чому можуть бути обмежені військовозобов’язані, — це право на керування транспортним засобом та отримання консульських послуг за кордоном. При цьому обмежити людину в керуванні автівкою можна буде лише за рішенням суду, але не банку.
Журналісти звернулись з інформаційним запитом до Monobank. У банку спростували розсилання такої інформації, а також надсилання клієнтам відповідного повідомлення.

Фейкове відео про ТЦК

Відеозапис, в якому співробітник Житомирського територіального центру комплектування та соціальної підтримки нібито “закопує” ухилянта — це черговий фейк, пише “Суспільне”.

Відео активно поширюється в соціальних мережах.

“За словами російських пропагандистів, таким чином працівники військкомату намагаються залякати чоловіче населення, яке “відмовляється йти на фронт”. Насправді поширюване відео є черговим фейком російської пропаганди, яка за допомогою таких зрежисованих роликів намагається залякати чоловіче населення України і дискредитувати співробітників ТЦК та СП”, — йдеться у повідомленні Житомирського обласного ТЦК та СП.

Фейковий збір коштів у школі

Російська пропаганда в соціальних мережах почала поширювати фейк, що нібито «В школах України почали примусово збирати гроші на ЗСУ», пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної політики.

Фактчекери розповідають, що на опубліковані світлині зображено нібито щоденник учня однієї з українських шкіл, де міститься запис до батьків з вимогою здати 800 гривень на ЗСУ до кінця тижня.

В дійсності в українських школах немає жодних примусових «зборів на ЗСУ». Офіційно поширеними є благодійні ярмарки, за допомогою яких учні збирають кошти, продаючи печиво, сувеніри та інше.

Свідченням того, що це ворожий вкид, є відсутність точного місця, часу і в якій саме школі висувають такі «вимоги» до учнів та їхніх батьків.

Крім того, присутні граматичні й пунктуаційні помилки у «записі вчительки» – не вистачає коми і «ш» вжита замість «ж».

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини