Головна Новини Фейк про Євробачення та російські дезінформаційні кампанії у ЄС: добірка тижня

Фейк про Євробачення та російські дезінформаційні кампанії у ЄС: добірка тижня

by Max

Російські пропагандисти намагались дискредитувати українців на Євробаченні.

Російська пропаганда за кордоном активно намагається вплинути на майбутні вибори до Європарламенту.

Фейк про Євробачення

Російська пропаганда минулого тижня поширювала фейки навколо музичного конкурсу Євробачення-2024, який проходив у Швеції.

Нагадаємо, що український дует Jerry Heil та Alyona Alyona посів третє місце.

Перед фіналом організатори конкурсу дискваліфікували учасника від Нідерландів Йоста Кляйна.

Після чого, російські пропагандисти почали поширювати дезінформацію, що нібито Йоста Кляйна усунули від участі «у зв’язку з його публічними зізнаннями в любові до росії та скаргами від українців», пише видання “Стоп Фейк”.

Такі маніпуляції поширюються з метою дискредитації українців, створення конфлікту між глядачами з різних країн, а також підміни справжніх причин усунення учасника на причини політично мотивовані.

Жодні скарги українців чи «любов до росії» не були підставою для його дискваліфікації. Йоста Кляйна відсторонили після інциденту за лаштунками, коли він напав на жінку зі знімальної групи, і та подала на виконавця заяву до місцевої поліції. Представники Нідерландів зазначили, що Кляйн «неодноразово давав зрозуміти», що не хоче, аби його знімали, і що він «не чіпав жінку з камерою».

Нідерландська мовна компанія Avrotros назвала дискваліфікацію Кляйна «непропорційною». У своїй заяві в соціальних мережах компанія зазначила, що «шокована таким рішенням» і «повернеться до цього питання пізніше».

Організатори конкурсу заявили, що участь Кляйна у конкурсі «недоцільна», «поки триває судовий процес». Українці натомість не зіграли жодної ролі у тому, що трапилося, цей наратив було запущено із подачі російських Telegram-каналів.

Як росія працює за кордоном

“Детектор медіа” нагадує, що російська пропаганда використовує різноманітні засоби для впливу на громадську думку як у власній країні, так і на міжнародному рівні.

Ці засоби включають не лише «позитивну пропаганду», а й складні «інформаційні операції». Нещодавно дослідження про роботу пропагандистів зробили аналітики The Jamestown Foundation.

Впродовж тривалого часу основною лінією російської пропаганди було насаджування ідеї, що істина є різною або ж навіть її не існує. Основні методи таких операцій включають поширення дезінформації, маніпулювання ідеями, загострення наявних суспільних конфліктів, дискредитацію фундаментальних цінностей та інституцій демократичних суспільств.

Поєднання цинізму та ідеології призвело до виникнення унікального російського явища, відомого як «ідеологічний цинізм», де «геополітика» стала культом без урахування моральних орієнтирів або принципів.

Крім того, пропагандисти використовують суперечності в західних країнах та між урядами, а також ухиляння політиків від реальних проблем, щоб спричинити розбрат і поглиблення суспільної поляризації.

Найбільш ефективними інструментами в цих інформаційних операціях стали «ідеології на експорт», суть яких полягає у створенні «мініідеологій» — індивідуальних, часто суперечливих самим собі світоглядів для різних соціальних груп. Проте їм можна протистояти через викриття та спростування.

Шляхом виявлення основних стратегій, на яких ґрунтується російська пропаганда, Захід може розробити більш ефективні методи протистояння російським інформаційним операціям і зменшити глобальну підтримку російської агресії проти України.

Вплив роспропаганди на майбутні вибори в ЄС

У той час як Європейський Союз підвищує рівень тривоги щодо ризиків дезінформації, маніпулювання інформацією та іноземного втручання напередодні виборів до Європейського парламенту, кілька держав-членів досі не запровадили заходи, ухвалені два роки тому проти багатьох інформаційних ворогів. Так, росія та її канали онлайн-пропаганди: Sputnik, Russia Today та їхні дочірні компанії все ще діють у кількох столицях. Навіть у Брюсселі з ними можна зв’язатися з прес-центру Європейської комісії, пише італійське видання eunews.it.

З початку загарбницької війни росії в Україні ЄС призупинив діяльність і ліцензії на телемовлення кількох підтримуваних кремлем органів дезінформації. Ще 1 березня 2022 року Рада ЄС заборонила російським державним ЗМІ Sputnik і RT (раніше Russia Today) та їхнім дочірнім компаніям мовлення в ЄС. Потім до них поступово приєднався ще десяток каналів, які використовує Кремль для «цілеспрямованого поширення пропаганди та проведення дезінформаційних кампаній, у тому числі щодо своєї військової агресії проти України».

Заборони, введені ЄС, стосуються всіх засобів передачі та розповсюдження в державах-членах або до них, включаючи кабельне, супутникове, інтернет-телебачення, платформи, веб-сайти та програми. Але, як підкреслила 8 травня прес-секретар виконавчої влади ЄС Франческа Далбоні, «виконання цього рішення, як і будь-якого іншого рішення щодо санкцій, належить до компетенції та відповідальності держав-членів». Тобто саме компетентні національні органи мають вжити заходів для реалізації заборони та її дотримання.

У той час як деякі країни, такі як Болгарія, Німеччина, Естонія, Литва, Латвія та Польща, вже зобов’язали національних операторів блокувати російські медіа в деяких інших країнах досі можна читати Sputnik, RT та інші мегафони кремля. Так відбувається, наприклад, у Бельгії, з парадоксальним наслідком, що деякі з цих сайтів досі можна використовувати в будівлях тих самих європейських установ, які їх заборонили.

Виконавча влада ЄС може ініціювати процедури впливу проти тих урядів, які не виконують рішення, прийняті одноголосно. Але щось змінити за 30 днів до проведення найбільш схильних до дезінформації європейських виборів за всю історію навряд чи щось вдасться. І щоб захистити себе ЄС не знаходить хороших союзників у всіх країнах-членах.

Нова російська агітаційна кампанія у ЄС

Російська пропаганда активізувала інформаційну кампанію, в якій розповідає про нібито «масовий переїзд українців з ЄС у росію».

“Центр протидії дезінформації” фіксує поширення ворожої дезінформаційної кампанії про нібито масовий намір українців, що перебувають у країнах ЄС, переїжджати жити в росію.

Мовляв, українці нібито розчарувалися в Європі, й бачать, що в росії «жити краще». При цьому пропагандисти агітують на користь такого переїзду, запевняючи, буцімто російська держава допоможе їм з адаптацією, житлом і навіть «перевиховає напівбандерівців».

“Мета цієї кампанії ворога – просувати пропагандистську тезу про те, що «росіяни й українці – один народ», яка виправдовує вторгнення в Україну та військові злочини росіян.

Також цією кампанією росіяни намагаються посіяти розкол між українцями, які залишилися вдома, та тими, що виїхали, щоб у такий спосіб дестабілізувати ситуацію в Україні та послабити її”, – зазначають у ЦПД.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини