«У росії переконані, що отримають ці українські території саме дипломатичним шляхом», – так прокоментували нову ініціативу російської влади, що стосується іпотеки для сімей з дітьми в українських містах, які опинилися під контролем окупантів.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
У рамках програми, представленої державним банком «Дом.РФ», пропонується купувати готові квартири за пільговими умовами у регіонах, де спостерігається низький рівень новобудов. Серед місць, які охоплює цей проєкт, є не лише окуповані українські міста, такі як Мелітополь і Енергодар, а також звільнені Херсон, Берислав та Снігурівка.
Іпотечна програма та її політичні мотиви
Начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта сприймає появу свого міста в документах російського банку як черговий пропагандистський трюк. «Пропаганда йде постійно. Це тільки на український загал ми бачимо, що є там іпотека в тих регіонах, які вони визнали своїми», – зазначив він у коментарі. За його словами, місцева влада не звертає уваги на дезінформацію, яка активно поширюється.
Ситуація в Снігурівці наразі стабільна, незважаючи на залишкові загрози з боку ворожих безпілотників. Кухта підкреслив, що багато жителів планують повернутися після завершення воєнного стану, попри те, що війна залишила слід у вигляді знищених навчальних закладів.
Проблеми із житлом у захоплених містах
Згідно з інформацією, російський банк також намагається перепродати квартири, які залишилися без господарів у захопленому Скадовську. Міський голова Олександр Яковлєв зазначив, що багато жителів виїхали, не маючи можливості оформити свою нерухомість. «Це житло визнане «безхазяйним» та «націоналізовано», – додає він, підкреслюючи, що подальша доля цього житла невідома.
З іншого боку, у Херсоні, який був звільнений у 2022 році, програма також охоплює можливість отримання іпотеки, хоча в окупованому Маріуполі така можливість відсутня через руйнування.
Цю програму російський економіст Микола Кульбака охарактеризував як політичну ініціативу, спрямовану на демонстрацію того, що ці території інтегруються в російське життя. «Рішення про іпотеку в цих регіонах, звісно, ухвалювали не банки, тому що банки працюють з великою оглядкою», – пояснив Кульбака.
Хоча українська влада вважає будь-які угоди з майном на окупованих територіях недійсними, економіст застеріг, що ризики інвестування в такі проєкти залишаються дуже високими. «Ця зона, найімовірніше, залишиться сірою, і будь-який актив у цій території матиме сумнівний юридичний статус», – підсумував він.