Головна Новини Де можуть вручати повістки та що загрожує за їх ігнорування — пояснення юристів

Де можуть вручати повістки та що загрожує за їх ігнорування — пояснення юристів

by Max

Для перевірки документів на вулиці мають передбачені чітко визначені підстави.

Попри рік масштабної війни у багатьох людей залишається багато питань, пов’язаних з врученням повісток. Зокрема, хто і де їх може давати, хто та за яких підстав має право перевіряти документи на вулиці, що загрожує за неявку до територіального центру комплектування. Юридичне світло на ці питання пролили у регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Хмельницькій області.

За інформацією юристів, право вручати повістки мають представники органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, незалежно від підпорядкування і форми власності, посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).

Законодавством України чітко не визначено, де саме має відбуватися вручення повісток, тому воно можливе на вулиці, блокпостах, за місцем проживання, роботи тощо.

До слова, працівники ТЦК повноважень зупиняти людей та перевіряти документи не мають. Ними наділені представники Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Державної міграційної служби, Держмитслужби та Збройних Сил. Саме тому сформувалась практика, коли працівники ТЦК спільно із представниками Національної поліції вручають повістки.

Втім, на Хмельниччині на час дії воєнного стану начальник обласної військової адміністрації Сергій Гамалій також дав право перевіряти документи уповноваженим особам ТЦК.

Перелік підстав для перевірки документів визначений урядовою постановою від 29 грудня 2021 №1456. Попросити пред’явити їх вас можуть, якщо:

  • є підстави вважати, що ви чи ваш транспортний засіб причетні до вчинення правопорушення;
  • якщо є схожість з особою, яка перебуває в розшуку, або безвісно зникла; якщо існує достатньо підстав вважати, що ви вчинили або маєте намір вчинити злочин;
  • ви порушили відповідні заборони, введені на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану;
  • маєте (або є така підозра) зброю, боєприпаси, наркотичні засоби, інші заборонені речі;
  • перебуваєте в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди чи надзвичайної події, а також — на території чи об’єкті зі спеціальним режимом.

Перш, ніж пред’явити свої, ви маєте право в уповноваженої особи попросити cлужбове посвідчення та копію наказу коменданта, яким визначено підрозділи, що мають право на перевірку документів. Й обов’язково попросити назвати підставу для перевірки документів.

Яка відповідальність передбачена за ігнорування повісток

Якщо вам видали повістку для уточнення військово-облікових даних, а ви її проігнорували, не з’явившись у встановлені час і місце, настає адміністративна відповідальність. Штраф складає від 3 тисяч 400 до 5 тисяч 100 гривень. У цьому випадку керівник ТЦК має видати постанову про накладення адміністративного стягнення (її копія протягом трьох днів вручається під розписку або надсилається).

Впродовж десяти днів з дня винесення постанови її можна оскаржити. А з дня вручення копії дається 15 діб на сплату штрафу. У випадку ж оскарження  — 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Якщо штраф не сплатити вчасно, постанову передадуть до державної виконавчої служби, тоді він зросте удвічі й додадуться виконавчі витрати. Квитанцію про оплату або її копію слід принести посадовій особі, яка винесла постанову про штраф. На це дається три робочі дні від дня закінчення строку, передбаченого для оплати. Утім, погашений штраф не позбавляє від обов’язку з’явитися до ТЦК.

Якщо ж проігнорувати повістку у формі мобілізаційного розпорядження, може настати кримінальна відповідальність. Вона передбачає від трьох до п’яти років позбавлення волі. Рішення щодо таких справ може приймати тільки суд. Слід зауважити, що одночасно з оголошенням підозри надається право на призначення адвоката (слід подати клопотання слідчому, який займається справою).

Якщо вручили повістку, але ви маєте відстрочку за результатами попередньої, все одно мусите відвідати ТЦК та СП, оскільки законодавство не визначає періодичність вручення повісток з метою уточнення військово-облікових даних, інформують юристи.

До слова, поставити додаткові правові запитання можна у контактному центрі системи безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103. Дзвінки безкоштовні з мобільних і стаціонарних українських номерів. Юристи на зв’язку щодня.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.