Головна Новини Це може змінити хід війни, або У чому полягає перевага західних танків

Це може змінити хід війни, або У чому полягає перевага західних танків

by Max

Наприкінці березня Німеччина передасть Україні партію «Леопардів 2».

Танки вважаються основною ударною силою сухопутних військ. Вони необхідні як для атаки, так і для оборони. Тому, щоб відбити нові наступи російських окупантів і звільнити захоплені ними території, необхідно володіти достатньою кількістю такої техніки. Вплинути на хід війни можуть сучасні західні танки. Наприклад, німецькі «Леопарди», британські «Челенджери» та американські «Абрамси». Вони мають низку суттєвих переваг над танками, які нині використовують окупанти.

Як повідомляє видання «Радіо Свобода» з посиланням на військових аналітиків, до 24 лютого минулого року в України на озброєнні було до тисячі танків. У боях ми втратили близько 453 одиниці. Для порівняння, станом на ранок 6 лютого наші захисники знищили 3 тисячі 231 танк росіян. За час масштабної війни союзники передали Україні орієнтовно 450 модифікованих радянських танків, а наші воїни затрофеїли 546 російських. Як наслідок, теоретично кількість наших танків зросла до 1 тисячі 530 одиниць.

Наприкінці січня сталася доленосна подія — Німеччина та США погодилися передати Україні партію своїх танків. Від перших наприкінці березня має надійти попередньо 14 «Леопардів 2». Стільки ж британських танків «Челенджер 2». «Леопарди» також планують передати Польща, Фінляндія, Норвегія, Нідерланди, Данія, Іспанія. Ймовірно загалом Україна отримає до сотні таких танків. Натомість 31 американський «Абрамс» має надійти лише до кінця року. Крім них, ймовірно наші сили поповняться старішими зразками цієї техніки.

За час масштабної війни в Україні стало більше танків, ніж до 24 лютого 2022 року. Інфографіка: видання «Радіо свобода»

За час масштабної війни в Україні стало більше танків, ніж до 24 лютого 2022 року. Інфографіка: видання «Радіо свобода»

В інтерв’ю виданню «Голос Америки» колишній спецпредставник США з питань України Курт Волкер пояснив, що тут йдеться не про кількість, а про якість. Західні танки перевершують російські.

«Вони допоможуть українцям стримати новий російський наступ, на який нині усі очікують. Також кращі танки дозволять піти у самостійний контрнаступ, щоб звільнити захоплені території. Можливо на півдні, навколо Мелітополя, і можливо на Донбасі. Це показує, що Захід нині визнає: ми не можемо дозволити програш України у цій війні», — наголосив Курт Волкер.

Чому екіпаж радянських (російських) танків має менший шанс на виживання

Поки що наші воїни працюють лише з танками радянського зразка. Це ж стосується окупантів. На відміну від західних, вони легші та маневрені. Однак через це мають значно гірший захист, а відповідно екіпаж таких бойових машин має менший шанс на виживання. Це у коментарі телеканалу «Еспресо» підтвердив командир танкового взводу 25-ї окремої повітрянодесантної бригади ЗСУ Вадим Устименко.

За його словами, екіпаж радянського танку складається з трьох людей. Система заряджання у ньому автоматична. З одного боку це зручно, з іншого — небезпечно. Коли є влучання, навіть десь збоку, тоді виникає займання бойового комплекту, який розміщений по всьому танку. Тож він спалахує як сірник.

Натомість у західних танків додається четвертий член екіпажу — заряджаючий. Завдяки цьому боєкомплект перебуває у захищеному місці, яке ізольоване від башти. В поєднанні з товстішою бронею це допомагає зберегти життя воїнів.

«Армату» росіяни переважно демонструють на парадах, а не на полі бою. Фото: en.wikipedia.org

«Армату» росіяни переважно демонструють на парадах, а не на полі бою. Фото: en.wikipedia.org

«Після розпаду Радянського Союзу припинився розвиток російського танкобудування. Підхід росіян до війни: чим більше танків, тим масованіший наступ. Західна школа танкобудування має зовсім інший підхід. Розвиваються технології, покращується електроніка, розробляються нові гармати, нові снаряди. Тож ці танки здатні знищувати будь-який радянський танк одним пострілом», — запевнив Вадим Устименко.

Як додають представники Центру протидії дезінформації, єдиним конкурентом для сучасних західних танків залишається Т-14 «Армата». Проте росіяни не випускають його серійно. Насамперед — через проблеми з двигунами, які глухнуть навіть на репетиціях парадів на червоній площі. Зокрема, міністр оборони рф сергій шойгу визнав запланований на 2022 рік випуск Т-14 лише як «дослідно-промислову» партію.

«Леопарди» бувають різними

Танк «Леопард 2» має кілька модифікацій. Спершу вважалося, що Німеччина надасть старішу найбільш поширену модель — «Леопард 2А4». Однак, як виявилося, це будуть «Леопарди 2A6». Це найкращий варіант, який Німеччина може передати для Збройних Сил України поза комерційними варіантами.

За інформацією військовий портал «Defence Express», модифікація «Леопард 2A6» з’явилась у 2001 році. Від свого попередника це танк відрізняється непересічною вогневою міццю та точністю ведення вогню. Можливо — навіть більшою, ніж в американського «M1 Абрамс». Це забезпечує гармата «Rh-120 L/55» з подовженим стволом. На відміну від старіших модифікацій «Леопард 2A6» має посилене бронювання, нову систему управління вогнем, але через це зросла його вага. На шосе він може розігнатися до 72 кілометрів за годину.

«Леопард 2A6» — це найкращий танк, який Німеччина може передати поза комерційними варіантами. Фото: en.wikipedia.org

«Леопард 2A6» — це найкращий танк, який Німеччина може передати поза комерційними варіантами. Фото: en.wikipedia.org

Крім 14 сучасних «Леопард 2», Німеччина відправить попередньо 178 «Леопард 1». Хоча ці танки зняті з експлуатації 20 років тому, це не якийсь брухт. Щоб потрапити на поле бою, їх спершу необхідно розконсервувати та привести до ладу. На відміну від теперішнього, перше покоління «Леопардів» швидше, але менш захищене. Зокрема, про це виданню «DW» розповів директор Німецького танкового музею Ральф Ратс.

За його словами, перше покоління «Леопардів» будувалося у часи, коли повноцінний захист від бронебійних кумулятивних снарядів був технічно неможливим. Вони пробивали броню будь-якої товщини. Тому конструктори свідомо вирішили робити їх легшими завдяки тоншій броні, а натомість поставити якомога потужніший двигун, щоби танк був максимально швидкий і маневрений. Його завдання: не потрапляти під удар завдяки своїй спритності.

Танк «Леопард 1» з озброєння Німеччини зняли двадцять років тому. Фото: uk.wikipedia.org

Танк «Леопард 1» з озброєння Німеччини зняли двадцять років тому. Фото: uk.wikipedia.org

Натомість «Леопард 2» був вдосконалений, не втрачаючи переваг свого попередника. Він так само швидкий, так само має потужну гармату, але значно кращу броню, адже згодом з’явилася технологія композитної броні, яка забезпечує захист від кумулятивних снарядів. Саме цим пояснюються зміни у дизайні: новіші танки з композитною бронею мають більше кутів в обрисах, вони водночас дещо «надутіші» за формою.

«Отже, підсумуємо: «Леопард 1» — це швидкість і вогнева міць, а «Леопард 2» — це виважений баланс швидкості, вогневої потужності та захисту екіпажу. Однак не варто забувати, що й перше покоління «Леопардів» постійно модернізувалося, додавалися цифрові технології, нова оптика, засоби комунікації, покращувався захист. Ті перші «Леопарди», які отримає Україна, — це зовсім інші танки, ніж найстаріші модифікації», — наголосив Ральф Ратс.

Про «Челенджери» та «Абрамси»

Також до кінця березня ми можемо отримати 14 танків «Челенджер 2», який є основним бойовим танком Британії. Він має 120-міліметрову гармату. На відміну від німецьких «Леопардів» і американських «Абрамсів» він стріляє іншим типом боєприпасів. Це є наслідком його нарізного ствола, який забезпечує точнішу стрільбу. Швидкість такого танку сягає 56 кілометрів на годину.

«Челенджер 2» є основним бойовим танком Британії. Фото: uk.wikipedia.org

«Челенджер 2» є основним бойовим танком Британії. Фото: uk.wikipedia.org

Також Британія з часом може передати старі танки «Челенджер 1». Втім, це не означає, що вони погані. Наприклад, у 1991 році під час операції «Буря в пустелі» британські військові на них знищили 300 радянських танків Іраку й не втратили жодного свого. Крім того, цей танк оснащений системою захисту, технології якої досі тримаються в секреті.

Недолік «Абрамса» й водночас його перевага — це великі витрати палива. Завдяки своєму двигуну попри величезну вагу цей танк може швидко рушити з місця та набрати швидкість. По шосе він може рухатися 60 кілометрі за годину, а пересіченою місцевістю — до 40 кілометрів на годину. «Абрамс» обладнаний багатошаровою бронею зі вставками з різних композитних матеріалів, що робить його одним з найбільш захищених танків у світі.

«Абрамс» — один з найбільш захищених танків у світі. Фото: en.wikipedia.org

«Абрамс» — один з найбільш захищених танків у світі. Фото: en.wikipedia.org

Ворожа пропаганда намагається принизити бойовий потенціал західних танків

За інформацією Центру протидії дезінформації, російська пропаганда намагається принизити бойовий потенціал цих танків. Зокрема, робиться акцент на їхній суттєвій вазі. Мовляв, ця техніка вимагає особливих умов при пересуванні ґрунтом і проходженні мостів. Дійсно, вага останніх версій «Абрамсів» і «Леопардів» сягає 66 тонн, а «Челенджер 2» — 75 тонн. Для порівняння, російські Т-80У важать 46 тонн, а Т-72Б3 і Т-90 46,5 тонни. Проте проблем з прохідністю у західних танків не буде, адже тиск на квадратний сантиметр ґрунту у них майже такий самий, як і у танків радянського зразка.

Другий умовний «мінус» західних танків — необхідність спеціальної підготовки екіпажів для керування цифровими системами управління вогнем, спостереження та зв’язку. Звісно, що вивчення нової техніки навіть для досвідчених танкістів вимагає часу, проте українські екіпажі танків зараз проходять відповідну підготовку в США. А щодо обслуговування цих танків, то «Абрамси» і «Леопарди» стоять на озброєнні у Польщі. Там вже є база для їхнього технічного обслуговування та налагоджена система постачання запчастин.

«Як бачимо, певні проблеми західних танків вже вирішені або перебувають на стадії вирішення. Але інші технічні особливості танків, що постачаються Україні, мають вирішальні переваги перед російськими», — наголосили представники Центру протидії дезінформації.

Читайте також: Фейки про “Гвардію наступу”, землетруси та листи від Укртелекому: підбірка тижня

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.