Україна тричі за 10 днів обстріляла російський нафтопровід «Дружба», що забезпечує транспортування російської нафти до Європи, зокрема Угорщини та Словаччини.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Загострення дипломатичного конфлікту
Президент України Володимир Зеленський зауважив, що
«Ми завжди підтримували дружбу між Україною та Угорщиною. А тепер існування «Дружби» залежить від позиції Угорщини»
.Ця заява викликала різку реакцію міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто, який звинуватив українську сторону в погрозах.
Угорщина та Словаччина офіційно звинувачують Київ у загрозі їхній енергетичній безпеці. Натомість українська сторона вважає ці атаки стратегічним ударом по російській економіці.
Політичні та економічні наслідки
Аналітик Віталій Дячук пояснює, що для України обстріли нафтопроводу — це насамперед тиск на рф та перекриття джерел фінансування російської військової машини. За його словами,
«Це безпосередньо атака на джерела постачання коштів для виготовлення російських ракет»
.
Символічно, що удари по «Дружбі» здійснив військовий Роберт Бровді з позивним «Мадяр», який має угорське коріння. Він супроводив операцію гаслом «Ruszkik haza!» — «Росіяни, геть додому!».
Важливо зазначити, що Угорщина досі залежить від російської нафти: якщо у 2021 році залежність становила 61%, то у 2024 році вона зросла до 86%. Словаччина також має близько 87% залежності від російських енергоносіїв.
Європейський Союз планує повністю відмовитися від російської нафти та газу до 2027-2028 років, що поступово звужує маневр для країн, які досі залежать від російських енергоресурсів.