Головна Новини Батл борщів, піші походи, поні й не тільки: чим цьогоріч дивуватимуть туристів у Маліївцях

Батл борщів, піші походи, поні й не тільки: чим цьогоріч дивуватимуть туристів у Маліївцях

by Max

Розповідаємо про атракції, які підготували у новому туристичному сезоні для відвідувачів історичної резиденції графа Орловського.

Проїжджаючи по автошляху, що веде з Хмельницького до Кам’янця-Подільського, десь на його половині завертаємо наліво. За десять кілометрів – Маліївці. На скелястому пагорбі, у палаці графського роду Орловських, активно приймають гостей. У п’ятницю, 12 квітня, тут відкрили новий туристичний сезон. Цьогоріч він проходить під девізом «Вікенд у Маліївцях», розповіла сайту «Є» директорка Малієвецького обласного історико-культурного музею Анастасія Донець.

Подивитися тут є на що. Графи Орловські залишили по собі у спадок довершено спроєктований палацово-парковий комплекс з розлогим ландшафтним парком, ставами, фонтанами й водонапірною баштою. А ще Маліївці славляться рукотворним водоспадом і скельним монастирем XI століття.

Утім, сюди приїжджають не лише побачити історичну спадщину подільського краю, а й віднайти себе в ній, єднаючись із природою. За словами Анастасії Донець, це передбачає новий туристичний сезон, який буде містити і вдалі атракції 2023 року, і новинки.

Площа ландшафтного парку в Малієвецькому палаці складає близько 17 гектарів. Фото: з архіву редакції

Як і торік, тут будуть проводити тематичні ретрити-екскурсії-майстерки. Не виключенням стане й Травневий бал, де усі охочі матимуть змогу перенестись у епоху кінця XVIII століття – з маскарадом, хованками в бузковій алеї, історичними іграми, пікніком та зустрічанням світанку.

Травневий бал у палаці Орловських. 2023 рік. Фото: Polina Shu

Як і в кожному порядному панському маєтку, тут є стайня, каже заступниця директора з наукової роботи Олена Радзивіл. Однак, цього року буде доступне не лише знайомство із кіньми – у стайні з’явилися віслюк на ім’я Капучіно та чорний поні. З усіма тваринами можна поспілкуватися, обняти, погодувати, сфотографуватися та сісти верхи. А на спогад – навіть власноруч створити із глини іграшку коника. На це є окремо відведений майстерклас.

За словами Анастасії Донець, кінна терапія на території палацу допомагає і нашим воїнам. Однак, каже, це не єдиний варіант.

«Природа, парк, птахи… Середовище спокою. Це те, що потрібно кожному. Для хлопців, які поранені в госпіталях, ми влаштовуємо такі реабілітаційні дні. І в Маліївцях, і поза Маліївцями. Це може бути риболовля, відпочинок у лісі і обов’язково контакт з нашими кіньми. Коні – це те, що перетворює дорослих серйозних чоловіків, які були в боях, які тримали зброю в руках, на хлопчиків… Це те, чим ми можемо бути корисні суспільству. Воїнам, тим, хто постраждав від війни, від окупації, від полону й усім, хто сьогодні потребує психологічної підтримки», – каже пані Анастасія.

На території музею є стайня. Відвідувачі можуть познайомитись із кіньми. А з цього року – ще й з віслюком та поні. Фото: з архіву редакції

Абсолютно новою атракцією цьогоріч стала історична садиба неподалік музею. Як розповіла Анастасія Донець, коли граф Орловський приїхав у Маліївці, то привіз із собою ще й більше десятка родин, які допомагали розбудовувати й обслуговувати маєток. Саме у цій садибі колись жили теслі і ковалі. Близько ста років вона стояла пусткою і поросла бур’янами. Утім нещодавно пара Андрій і Валерія викупили будівлю і за пів року створили для туристів тут головний гастрономічний центр. Крім того, у садибі-музеї можна залишитися з ночівлею.

Хата-музей тепер входить до туристичних атракцій, які пропонують відвідувачам редиденції графів Орловських. Фото: автора

Тут також можна зупинитися на ночівлю. Фото: автора

Поряд з хатиною пані Лариса робить мачанку з конопляних зерен за старовинним малієвецьким рецептом. Каже, зазвичай, вона подавалася до пирогів та дерунів.

Але не мачанкою єдиною. Тут готують страви виключно локальної кухні: мамалигу з грибами, домашню ковбасу зі свинини й конини, квашені часникові паростки, мочені яблука, гострі мариновані сливи… Минулого року справжнім хітом став білий борщ. А цьогоріч навіть планують влаштувати справжній батл між червоним, зеленим і білим борщами.

Пані Лариса робить мачанку – цьогорічну гастрономічну новинку. Фото: автора

А от піші походи практикуватимуть цьогоріч у Маліївцях вперше. Вже у день відкриття туристичного сезону маршрутом «Маліївці – Бакота» вирушили 15 туристів.

«У перший день з нашими туристами проходимо за маршрутом: Маліївці, Слобідка Малієвецька, Слобідка Ярова, Гута Морозівська, Журжівка, Велика Кужелева, Миньківці, Отроків. Це немало, це 31 кілометр, це для витривалих туристів. Але для того, щоб їм було комфортно, зручно йти і тільки насолоджуватися краєвидами та архітектурою, всі речі везе машина супроводу. Наші туристи йдуть тільки з легкими рюкзаками, в яких водичка, бутерброди і дощовик на випадок негоди», – каже директорка Малієвецького музею.

Директорка музею Анастасія Донець на одній із локацій, що лягає в новий піший маршрут. Фото: Маліївці туристичний центр

Крім того, цьогоріч для відвідин у Малієвецькому палаці став доступним другий поверх. У двох експозиційних залах нині функціонує виставка під назвою «Втрачене життя». Разом із тим команда працює над поповненням власних музейних фондів. Доводиться це робити практично з нуля, адже всі меблі, порцеляна, картини й бібліотека були або вивезені звідси, або знищені за часів більшовизму. Дещо поталанило знайти у місцевих жителів, а про дещо поки вдається лише дізнатися. Звісно ж, завдяки ретельним дослідженням.

Допомагає відтворювати втрачену частину історії палацу дослідник з Одеси Дмитро Сікорський. Фото: автора

Але є і поповнення. Нещодавно у колекції музею з’явився такий самий робочий стіл, який стояв колись у кабінеті графа Орловського.

А за уламком порцеляни, що знайшовся на території резиденції, дослідник Дмитро Сікорський, який працює у музеї як консультант, визначив, на якій фабриці був виготовлений один з обідніх сервізів родини. Згодом на харківському аукціоні вдалось віднайти соусник з такого ж сервізу.

Це соусник із серії «Синя цибуля», яка була популярною у середині XIX століття. Як розповідають в музеї, викупити експонат вдалося завдяки туристам. Коли вони почули історію про соусник і уламок, прямо під час екскурсії «скинулись» коштами. Тепер – соусник у Маліївцях.

Соусник з колекції «Синя цибуля», яка була популярною у середині XIX століття. Фото: автора

«У цьому сезоні побачите невеличку виставку нових надходжень: меблі, порцеляна та інші речі. Наша колекція музею постійно формується. Ми проводимо багато досліджень і майже кожного тижня знаходимо дуже цікаві речі. Знайшли фрески в кімнатах. Також знайшли уламки сантехнічних виробів. Навіть ідентифікували їх виробників і зараз шукаємо такий унітаз того періоду», – розповідає дослідник Дмитро Сікорський.

За такими уламками у Малієвецькому палаці відтворюють історію. До слова, білий уламок зліва – частина клозету, про який розповідав вище пан Дмитро. Фото: автора

«Такі місця, як Лувр, до прикладу, дуже круті, – каже Олена Радзивіл, – але вони вже всі досліджені. А нам ще є чим дивувати. Відкриттів дуже багато і їх буде ще більше».

Одна з експозиційних зал. Фото: автора

Більше фото з бранчу: 

Читайте також: Туристичну стежку на Бакоті обладнали аудіогідами

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.