Головна Новини Російські фейки про українських сурогантних матерів та пропаганда «вагнерівців» у Польщі: добірка тижня

Російські фейки про українських сурогантних матерів та пропаганда «вагнерівців» у Польщі: добірка тижня

by Max

У Польщі росіяни почали поширювати “вагнерівську” пропаганду.

Російські пропагандисти активно продовжують поширювати дезінформацію про Україну в різних країнах. Для створення нових фейків почали використовувати публікації, які були написані понад десять років тому та давно спростовані.

В американському сегменті соцмережі «X», раніше відомої як «Твіттер», поширюється повідомлення з фото про те, що під час розкопок у Харкові біля лікарні №6 знайшли трупи без органів, зокрема немовлят. При цьому нібито голова Всеукраїнської федерації багатодітних сімей Тетяна Захарова нібито вважає, що новонароджених могли продати дослідникам або клінікам, які роблять ін’єкції краси стовбуровими клітинами. За даними експертів видання “Вокс Чек” – це фейк.

Насправді ж на фото зображено процес ексгумації тіл із братської могили в Лимані. Українські війська повернули Лиман на початку жовтня 2022 року. 8 жовтня у звільненому місті почали ексгумацію загиблих під час окупації. Місто Лиман розташоване в Донецькій області, відстань між ним та Харковом складає близько 200 км.

Насправді поширюваний матеріал написаний 14 років тому. Він є набором цитат зі статті Грема Сміта, московського кореспондента канадської газети The Globe and Mail.

Свого часу ситуацію коментував директор Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України Грищенко Валентин Іванович. Він пояснив, що сама ідея викрадення дітей заради стовбурових клітин є безглуздою. Існують наступні джерела стовбурових клітин. Ембріональні клітини, що утворюються в перші дні розвитку організму. Їх можна отримати тільки при штучному заплідненні яйцеклітини поза організмом — «у пробірці». Матеріал після штучного переривання вагітності. Використовується лише за письмової згоди жінки.

Також може бути плацентарна кров, що залишається в пуповині після пологів. Раніше вона разом з плацентою йшла у відходи, тепер її використовують як джерело стовбурових клітин. Стовбурові клітини з плацентарної крові — найбільш невинний, етично нейтральний і простий спосіб їх отримання.

У жодному з випадків дитячі органи не потрібні. Офіс Генерального прокурора України (раніше — Генеральна прокуратура України) та Міністерство охорони здоров’я України тоді спростували інформацію про використання органів новонароджених з метою отримання стовбурових клітин. А Координаційний центр трансплантації органів заявив про відсутність сенсу у використанні органів новонароджених з метою трансплантації, оскільки незрілі органи не можна використовувати для пересадки дорослій людині через їхню функціональну неповноцінність.

Фейк про українських сурогатних матерів

Далеко не завжди російська пропаганда впливає на українців та громадян країн Євросоюзу, США, Великобританії, через спікерів, які мають російський паспорт.

Раніше сайт “Є” вже писав про сервіс “Корисні ідіоти”, який зібрав дані про відомих людей за кордоном, які допомагають російській пропаганді.

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” відмічає, що у росіян вже протягом багатьох років на Заході розвинена ціла мережа пропагандистів, які просувають вигідні наративи пропаганди держави-агресора.

Ось і цього разу автори американського YouTube-каналу Redacted (2,06 млн підписників) на початку серпня в етері розповіли про те, що начебто “українських жінок, зокрема сурогатних матерів, утримують у бомбосховищах, і змушують перетворювати свої матки на машину для виготовлення немовлят”.

Насправді, це класична маніпуляція ворожої пропаганди.

YouTube-канал “Redacted” обраний для просування цього наративу невипадково. Цей канал вже протягом майже пів року використовують росіяни для ведення інформаційної війни проти України.

У квітні на цьому каналі засвітився інший “агент впливу” роспропаганди на Заході, американський ексвійськовий Скотт Ріттер, заявив: «Найімовірніше, Зеленського чекає смерть – смерть від рук українців, які проти нього повстануть. Адже він став втіленням того тотального колапсу українського суспільства, який наразі спостерігається». І подібні заяви від різноманітних “агентів впливу” з’являються регулярно.

Маніпуляція та дезінформація направлена на те, щоб у українців та в країнах, які підтримують Україну, склалося враження, що наша держава перебуває на межі того, щоб розпастися.

Той же Центр протидії дезінформації при РНБО України називає фейком інформацію Морріса про “сурогатних матерів в Україні, яких утримують у бомбосховищах та змушують перетворювати свої матки на машину для виготовлення немовлят”.

Маніпуляція з сурогатними матерями побудована на основі відео компанії BioTexCom. Клініка називає себе найбільшою в Україні, яка надає послуги з сурогатного материнства.

Дійсно на початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, в березні 2022 року, навіть представники компанії визнавали, що ті, хто бере участь в програмі сурогатного материнства, із-за постійних російських обстрілів, вимушені ховатися в бомбосховищах.

На початку повномасштабної війни, деякі агенції сурогатного материнства евакуювали вагітних у безпечніші регіони країни або централізовано вивезли за кордон.

Як зазначають “Економічні новини”, в інтерв’ю десятки сурогатних матерів розповіли, що додаткова фінансова підтримка, яку вони отримали, допомогла забезпечити виживання їхніх власних сімей, дозволивши їм виїхати з районів, що перебувають в облозі або регулярно обстрілюються артилерією.

“Вагнерівські пропагандисти в Польщі”

Міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Камінський повідомив у понеділок на платформі Х (колишній Твіттер), що двоє росіян поширювали пропагандистські матеріали у Кракові та Варшаві. Додаткових деталей політик не надав, пише Укрінформ.

Пізніше уповноважений уряду у справах безпеки інформаційного простору Республіки Польща Станіслав Жарин повідомив, що за наявними доказами, чоловіки діяли за завданням російських спецслужб. Вони постійно документували свої пересування, фотографуючи місця, обклеєні пропагандистськими матеріалами. Загалом у Варшаві та Кракові вони розклеїли близько 300 листівок. За виконання завдання вони отримували винагороду від російської сторони. Розмір нагороди міг становити близько 20 000 злотих (майже 5 тисяч доларів).

Затриманим чоловікам вже висунули обвинувачення, пов’язані, серед іншого, з діяльністю закордонної розвідки проти Польщі, але також з популяризацією збройної організації, яка має на меті ведення терористичної діяльності. Затриманим також висунули обвинувачення, пов’язані з підтримкою збройної агресії Російської Федерації проти України. За рішенням суду вони були взяті під тимчасовий арешт на 3 місяці. Обом підозрюваним загрожує до 10 років позбавлення волі.

Жарин оцінив, що діяльність цих двох чоловіків є елементом гібридної та психологічної війни проти польського суспільства.

Чергова фейкова обкладинка

І традиційно російські пропагандисти створюють фейкові обкладинки відомих видань, які намагаються поширювати в європейському сегменті соцмереж. Це спроба впливати на емоції європейців та змінити їх ставлення щодо підтримки України.

Центр протидії дезінформації відзначає, що в телеграм-каналах почали поширювати фейкову обкладинку німецького видання Eulenspiegel, на якій зображено Володимира Зеленського та президента Польщі Анджея Дуду. Пропагандисти намагаються спекулювати на темі «Волинської трагедії» та контрнаступу України.

Згідно з офіційним сайтом видання, випуску з такою обкладинку не існує. Крім того, на фейковій обкладинці штрих-код належить іншому випуску.

“Ворог продовжує маніпулювати чутливими для народів України та Польщі темами, щоб зіпсувати відносини двох дружніх країн”, – зазначають у ЦПД.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.