В майбутньому, ймовірно, ворог може використовувати такі групи в соцмережах, які їх публікують, для поширення ІПСО, пропаганди й інших небезпечних наративів в умовах великої війни.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Чи не кожен з нас у своїх соцмережах, зокрема у Facebook, бачив дописи із зображенням «українських військових» із закликами привітати їх з днем народження, весіллям або помолитися за них. Подібні пости ширяться і з зображенням дітей, бабусь, тварин тощо… Про те не кожен помічав, що на них – не реальні люди, а згенеровані штучним інтелектом. Здебільшого такі дописи емоційно підштовхують до нескладної дії – вподобайки, коментаря або поширення. І не кожен задумується – навіщо усе це несеться соцмережами.
Скріншот зображень згенерованих за допомогою ШІ
Яку ж небезпеку несуть такі дописи?
Фейсбук працює за таким алгоритмом, що чим більше людей реагують на подібні дописи, тим більше він їх просуває, адже “думає”, що вони несуть цікавий та пізнавальний для суспільства контент.
«Подібні публікації часто поширюються ботами, їхня мета – викликати емоції та заохотити людей відреагувати. Таким чином ці світлини отримують тисячі взаємодій від реальних користувачів, що сприяє швидкому просуванню сторінок», – зазначають в Центрі протидії дезінформації робочого органу РНБО України.
І пояснюють, що такі сторінки у соцмережах може використовувати росія в інформаційній війні проти України. Адже на таких сторінках з’являється багато читачів, а це чудовий майданчик для просування небезпечних для України наративів.
Журналісти сайту «Є ye.ua» провели експеримент та перевірили дві сторінки у Facebook, на яких щодня з’являється по кілька дописів із зображеннями, які згенерував штучний інтелект (ШІ). Хоч вони мають різні назви, про те обидві об’єднані однією великою “місією” – отримати якомога більше реакцій від людей.
Сторінки у Facebook, на яких щодня з’являється кілька десятків дописів із зображеннями, які згенерував штучний інтелект
Також ці сторінки, мають категорію «ностальгійних» дописів: от у нас в дитинстві був хліб по 5 копійок і не було телефонів, проте ми були щасливі. Це все – теж елементи маніпуляції – намагання тримати читачів в емоційному радянсько-проросійському просторі.
Коли ми почали детальніше досліджувати прозорість цих сторінок, то виявилося, що їх модератори не з України, а з Іспанії та Нідерландів. Хоч на сторінках зазначена адреса розташування – Київ.
Модератори сторінок, які ми досліджували, не з України, а з Іспанії та Нідерландів
Увесь контент на обраних сторінках здебільшого однаковий – дописи, які мають викликати в суспільства емоції жалю, повз яких людина не може пройти, не відреагувавши.
Здебільшого це зображення із захисниками та захисницями по типу: «Дуже прикро, що ця фотографія набере менше лайків, ніж якась оголена співачка» або «Привітайте нас, ми сьогодні одружилися». Також на таких сторінках часто публікують згенеровані фото стареньких бабусь, які просять привітати їх з днем народження, або відреагувати на їх «творіння», на яке вони витратили дуже багато часу.
Також на таких сторінках є багато дописів з молитвами, у яких просять людей помолитися за наших захисників і написати у коментарях «Амінь», а потім перейти за посиланням у WhatsApp, щоб отримати «Боже благословіння».
Маніпулятивні фото дописів в яких просять перейти за посиланням у WhatsApp, щоб отримати «Боже благословіння»
Журналісти сайту «Є ye.ua» пішли на експеримент та дослідили, що ж це за посилання. Як виявилось, усі вони привели на сторінку так званої «волонтерки» Анни, яка одразу починає розповідати про себе, що їй 35 років, вона православна, а її чоловік захищає Україну. Після цієї інформації вона запрошує на вечірню молитву, щоб помолитися «за наших» захисників.
Скрін переписки з “волонтеркою” Анною
Однак нас одразу насторожило те, що номер цієї жінки не український. Як ми згодом з’ясували – він іспанський. Коли ми почали ставити їй більше питань, вона розповіла, що зараз з дитиною перебуває в Мадриді.
Також, під час спілкування, її повідомлення часто не відповідали інформації, яку вона розповідала раніше: на початку вона говорила, що має одну дитину, з якою наразі перебуває в Іспанії, а згодом, коли ми запитали чи є у неї діти, вона сказала, що так, Софію та Олега.
Також Анна дуже швидко, менше ніж за хвилину, відповідала великими за обсягом повідомленнями, іноді й кількома. Все це змусило засумніватися у тому, чи з реальною людиною ми спілкуємось.
Довгі тексти Анни, які вона писала за хвилину і в яких розповідала про чоловіка “військового” закликаючи відвідати “рідкісну” подію
Коли ми запити чий Крим, вона відповіла, що приналежність Криму є предметом міжнародних суперечок. Відповідно до міжнародного права більшість країн визнають Крим частиною України, але фактичний контроль знаходиться в руках росії.
«На мою думку, питання власності Криму має вирішуватися шляхом міжнародних консультацій і правових процедур», – заначила Анна.
На цьому фото Анна розповідає чий Крим та на якому напрямку воює її чоловік
Коли ми запитали, на якому напрямку воює її чоловік, вона відповіла, що «раніше в Харкові, потім в Херсоні», а потім запитала чи ми теж на передовій.
Коли ми продовжили ставити додаткові питання про її ставлення до росії, вона перестала відповідати на наші питання, лише запрошувала помолитися, а згодом і взагалі почала ігнорувати. В результаті ми дійшли до висновку, що ймовірно, ми спілкувалися не з реальною людиною, а ботом.
До чого можуть призвести такі фейкові дописи та спілкування з волонтерами, як Анна
Як припускають в Інституті масової інформації (ІМІ), картинки військових, зворушливих бабусь та страждання українців у соцмережах використовують релігійні шахраї, які маскуються під православну церкву, щоб поширювати фейковий контент.
«Спочатку вони закликають до молитви за здоров’я військових чи завершення війни, але зрештою втягують співчутливих українців до релігійного руху, обіцяючи «благословення від Бога» тільки для тих, хто приєднається, – повідомляють в ІМІ. – Ці «емоційні гойдалки» супроводжуються регулярними закликами долучитися до «вивчення Біблії» та «молитовних сесій». Проте насправді, замість справжньої духовної підтримки й молитов за Україну, учасників піддають шаблонній програмі, спрямованій на маніпуляцію та контроль».
Схожі примущення має й антифековий проєкт «НотаЄнота», зазначаючи, що після того, як такі групи мають шалену популярність та охоплення надалі їх можуть використовувати для маніпуляцій людьми.
«Після розкручення таких груп, московити використовують їх, щоб розколювати суспільство та вкидувати дописи на вразливі й тригерні теми. Це стає підґрунтям, щоб потім закидати фейки, використовувати їх для таргету на рекламні кампанії та спрямовувати їх на вже підготовлену аудиторію або перепродати групу для подальших маніпуляцій», – зазначають у фактчекінговому проєкті.
Як розпізнати зображення, які згенерував штучний інтелект
Будь хто може піддатися маніпуляціям, тому потрібно вміти відрізняти дописи, які згенерував штучний інтелект, для власної ж безпеки. Ми виокремили головні ознаки, по яких людина може зрозуміти реальне це фото чи згенероване ШІ.
Для початку добре роздивіться фото, здебільшого зображення, яке генерує штучний інтелект має водяник знак, по якому можна визначити за допомогою якого інструменту його було створено.
Якщо ви не знайшли на зображені ніяких маркувань, то уважно розгляньте його ще раз і перевірте чи немає на ньому ніяких спотворень. Це можуть бути викривлені, зайві пальці, або навпаки недостатня їх кількість. Нереалістичні риси обличчя, скляний погляд, неприродня форма очей або дуже згладжене лице з неприроднім блиском.
Якщо ж на фото є текст, то перевірте правильність його написання.
Якщо це військові, то перевірте всі деталі, від правильності зображення українського прапору до вигляду форми, в яку одягнений захисник.
Фото з явними ознаками генерації штучним інтелектом
Що робити, якщо ви натрапили на відповідний допис?
Якщо ж ви побачили у себе в стрічці допис, в якому розгледіли згенероване штучним інтелектом фото, яке має провокативні написи, аби змусити вас відреагувати на нього, то пройдіть повз, в жожному випадку не залишайте коментарів та не поширюйте, або ще краще поскаржтесь на цей допис і профіль.
Читайте також: Як російська пропаганда проводить інформаційні атаки проти України: добірка тижня