Інформація про те, що українців автоматично позбавляють водійських прав за неявку до ТЦК, не відповідає дійсності.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Російські пропагандисти розпочали нову хвилю фейків про нібито іноземних найманців в Україні.
Фейки про іноземних найманців
Проросійські телеграм-канали поширили допис про те, що мобілізованому українському військовому нібито видали форму загиблого чеського «найманця». Аби це підтвердити, автори посту додали два фото, на яких акцентували увагу на шевроні з прапором Чехії, а також двох дірках буцімто від куль на кітелі. Як стверджують пропагандисти, «чеського військового» начебто застрелили у спину українці, з якими він ніс службу.
Однак цей допис – фейк, пише “Укрінформ”.
По-перше, форма на фото не відповідає українському зразку. Її малюнок складається з чотирьох кольорів. Однак військовослужбовці ЗСУ мають так звану піксельну форму рудого кольору. Її головною відмінністю є п’ятикольоровий цифровий деформаційний військовий камуфляж.
По-друге, фото з пропагандистського допису сфабриковане за допомогою графічного редактора. Зображена на ньому форма наразі продається на платформі OLX. Пропагандисти взяли фотографії з оголошення, яке було опубліковано ще 20 жовтня. В описі продавець вказує, що серед іншого продає чеський кітель, який був у вжитку. Щоправда, на ньому відсутні будь-які дірки, зокрема від куль.
По-третє, в Україні заборонене найманство. Всі іноземці, що несуть військову службу у складі Збройних сил України або інших військових формуваннях, вважаються комбатантами. Відповідно до Указу Президента України 2016 року, іноземці мають право вступити до ЗСУ на військову службу за контрактом у добровільному порядку, зокрема й до лав Сил територіальної оборони ЗСУ. Також за ініціативою Президента Зеленського через кілька днів після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, 27 лютого 2022 року, було анонсовано формування Інтернаціонального легіону територіальної оборони України.
Ще один фейк, який розповсюджували пропагандисти, також стосується “іноземних найманців”.
Кремлівські пропагандисти поширюють інформацію, нібито у даркнеті продають серце вбитого росіянами 31-річного німецького найманця, який служив у ЗСУ. Ціна такого органу буцімто становить 70 тисяч доларів США. Як «доказ» додають скриншот з даркнету, де підкреслюють, що орган у «хорошому стані» і продається виключно німцям.
Це — фотофейк, пише видання “Вокс Чек”.
Скриншот відредагували, на фото зображений сильнодійний наркотик опіум, а не «серце» військового. Немає жодних доказів, що іноземних військових, які воюють в Україні, «розпродають» на органи.
Даркнет (дарквеб) — мережа зашифрованого онлайн-контенту, доступ до якої отримати через звичайні пошукові системи неможливо. Щоб зайти у даркнет, користувачі встановлюють приватний браузер та віртуальну мережу, яка допомагає приховати особу та місцеперебування. Через таку анонімність в цій мережі часто продають наркотики, обмінюються викраденими даними та проводять іншу незаконну діяльність.
Росіяни у своєму повідомленні поєднали одразу два наративи — про «чорних трансплантологів» і так званих «найманців».
Оригінальний скриншот оголошення про продаж опіуму, який росіяни видали за «серце» військового, зі статті про незаконні речі, які викладають в даркнеті
Фейки пропагандистів рф спрямовано на маніпуляцію суспільною думкою. Він містить одразу три наративи. Перший – це буцімто неналежне екіпірування українських військовослужбовців. Другий – іноземцям не слід вступати до лав Сил оборони України, бо з ними начебто погано поводяться. Третій ворожий меседж – про використання найманства в Україні. Пропагандисти у будь-який спосіб намагаються підтвердити існування на території України нелегальних військових формувань, аби дискредитувати партнерів, а також створити «інформаційне алібі» для ракетних і дронових атак по цивільному населенню. Мовляв, удари завдаються не по цивільних українцях, а по іноземних «найманцях», що воюють на боці України.
Фейк про податок на тварин
Фактчекерський проєкт “По той бік новин” розповідає, що у соціальних мережах знову поширюють фейкову цитату, яку приписують нардепу Данилі Гетманцеву, про податок на домашніх і свійських тварин.
В дописах повідомляють, що нібито не важливо, яку саме тварину тримає українець (кота, собаку чи папугу), він усе одно повинен платити.
Данило Гетманцев, голова податкового комітету Верховної Ради України, дійсно відомий малопопулярними ініціативами. Однак, цитата, яку йому приписують, повністю вигадана, він такого не казав.
Цей фейк з’явився не вперше, раніше його активно поширювали в серпні та жовтні цього року. Користувачів соцмереж ця інформація дуже обурила, про це свідчать десятки гнівних коментарів, тисячі поширень і лайків.
“Тобто це класичний приклад циклічного фейку. Напевно його й далі поширюватимуть, але ви вже застережені і завжди зможете залишати під такими неправдивими дописами посилання на наше спростування”, – зазначають фактчекери.
За їх даними, цей фейк зародився після чергової малопопулярної ініціативи Гетманцева — введення обов’язкового придбання державних облігацій. Того ж дня в соціальній мережі “Х” з’явилася фейкова цитата про податок на тварин.
Якщо про ініціативу щодо облігацій написали всі провідні українські медіа, то на вкид про податки на тварин не повелося жодне серйозне видання. Зазвичай такі фейки створюють, щоб підірвати довіру українців до влади.
Маніпуляції на тему позбавлення водійських прав
“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що дописи про те, що українців автоматично позбавляють водійських прав за неявку до ТЦК, не відповідає дійсності.
Як повідомили Центру в Міністерстві оборони України, тимчасове обмеження права керування транспортом може бути застосоване до громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку, виключно за рішенням суду.
Як це працює:
1. Територіальний центр комплектування (ТЦК) подає позов до суду на громадянина, який ігнорує вимоги щодо військової служби.
2. Позов має включати документальне підтвердження ухилення та вимоги, яких громадянин не дотримався.
3. Суд розглядає позов і приймає рішення про тимчасове обмеження прав на керування транспортом, але тільки за наявності доказів порушення військових обов’язків.
Таким чином, обмеження водійських прав не є автоматичним і відбувається виключно через судовий розгляд та за підтвердження порушення вимог щодо військової служби.
Раніше в телеграм-каналах з’явилось повідомлення, що нібито українців масово позбавляють водійських прав за неявку в ТЦК і що це стосується навіть тих людей, які знаходяться в Європі.