Справу про скасування охоронного статусу будівлі на Проскурівській, 79 розглядають понад рік.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Ввечері 9 листопада у Хмельницькому сталася масштабна пожежа в колишній будівлі музичного училища, розташованій на Проскурівській, 79. Історичний будинок, який з 2017 року стояв пусткою й поступово руйнувався від впливу часу, тепер майже повністю вигорілий ізсередини.
Ще у 1970-х споруду внесли до переліку пам’яток історії місцевого значення, а в 2010-му – до об’єктів культурної спадщини. Тим часом на розгляді у суді понад рік перебуває справа стосовно скасування її охоронного статусу. З такою вимогою до суду звернувся власник будівлі – ТОВ «Проскурівінвест», посилаючись на закон про декомунізацію.
У соцмережах хмельничани називають пожежу в приміщенні колишнього музучилища умисним знищенням. Мовляв, нема будівлі – нема проблем з її статусом, а відтак і з можливістю знесення того, що вціліло та можливим новим будівництвом на цьому місці.
Як відреагували на це у ТОВ «Проскурівінвест»? Адвокатка Ілона Смішна, яка представляє інтереси компанії-власника, дала сайту «Є» коментар.
«Давати якісь пояснення і виправдовування – це ще більше підігрівати ситуацію. Я не хочу її підігрівати. Будуть результати розслідування – всі все побачать. Ми віримо, що наші правоохоронці швидко знайдуть і встановлять істину цій справі», – каже Ілона Смішна.
За її словами, масштабів збитків поки не з’ясували, однак фахівці наразі над цим працюють. Разом із тим, адвокатка додала, що інцидент із пожежею в матеріали справи стосовно скасування охоронного статусу включати не будуть.
«Апеляційний розгляд переглядає законність рішення суду першої інстанції на момент винесення цього рішення. З врахуванням обставин, які існували на момент розгляду справи. Крім того, підстави не стосуються технічного стану будівлі. Тому воно ніяким чином не впливає», – каже Ілона Смішна.
Додамо, що 19 листопада у Сьомому апеляційному адміністративному суді (місто Вінниця) мав відбутись розгляд апеляційної скарги у справі про скасування охоронного статусу історичній будівлі. Утім, засідання перенесли. Про час і дату обіцяють повідомити додатково.
Приміщення вигоріло зсередини. Фото: з архіву редакції
Про судовий спір стосовно скасування охоронного статусу будівлі на Проскурівській, 79
Понад рік розглядають справу про скасування охоронного статусу будівлі на Проскурівській, 79. Позов до суду подала у липні 2023 року фірма «Проскурівінвест». Вона стала власником цієї будівлі у січні 2022 року, після того як виграла ініційовані Хмельницькою обласною радою відкриті торги з приватизації. Умовою аукціону було те, що майбутній власник перед підписанням договору купівлі-продажу має укласти попередній договір з органом охорони культурної спадщини (у цьому випадку Департаменту інформаційної діяльності, культури й релігій Хмельницької ОДА).
Цей попередній договір стосується укладення у майбутньому охоронного договору на пам`ятку. І, згідно з матеріалами справи, попередній договір підписали. Утім, до підпису самих охоронних зобов’язань не дійшло. Процес зупинився на тому, що Департамент не надав власнику необхідних копій документації для укладення договору про охоронний статус. У відомстві стверджують, що такої документації у них немає.
Наприкінці 2022 року Хмельницька ОВА сама ініціює скасування охоронного статусу цієї будівлі, подавши лист із відповідними вимогами до Мінкульту. У Мінкульті питання не розглядають. Власник будівлі тим часом йде до суду, щоб оскаржити” бездіяльність місцевого органу охорони культурної спадщини і домогтись скасування охоронного статусу”. А відтак, і позбавитись зобов’язання підписувати охоронний договір – документ, що передбачає утримання пам’ятки в належному стані, захисту від пошкодження, руйнування або знищення.
Підстава позову – «Будинок, де розміщувався штаб 1-ого кінного корпусу Червоного козацтва» не може бути пам`яткою історії місцевого значення й, відповідно, мати охоронного статусу, оскільки не відповідає закону про декомунізацію.
Водночас, варто сказати, що будинку на Проскурівській, 79 ще задовго до приватизації могли зберегти охоронний, позбувшись при цьому радянського сліду. Адже історію цього будинку визначають не лише «червоні» штаби.
«Декомунізувати, але зберегти охоронний статус»
За словами краєзнавця Сергія Єсюніна, ще до повномасштабного вторгнення, коли вийшов закон про декомунізацію, у Хмельницькому взялися за впорядкування локальних пам’яток історії.
«У нас була спільна нарада з міським управлінням культури, на якій я також був присутній. Ми оперативно підготували листа на Міністерство культури, щоби ті пам’ятки історії, де розміщувались червоні штаби, зняти у такому вигляді з обліку, але надати їм інше значення і зберегти охоронний статус», – згадує він.
Була в тому списку будівель і будівля на Проскурівській, 79, що складається з двох різночасових частин: будинку Пінхаса Мозеля кінця XIX століття та прибудованої у 1936-1939 роках будівлі готелю, в якій пізніше розташувалося музучилище. Охоронний статус як пам’ятка має лише будинок Пінхаса Мозеля. Саме її внесли до переліку Пам’яток місцевого значення як «Будинок, де розміщувався штаб 1-ого кінного корпусу Червоного козацтва». Однак обидві частини будівлі перебувають на обліку як щойно виявлений об’єкт культурної спадщини.
Під час наради Сергій Єсюнін висунув пропозицію: присвоїти новішій будівлі на Проскурівській, 79 статус пам’ятки як закладу, де навчалися видатні діячі культури.
«Саме в цьому приміщенні здобували освіту наші народні і заслужені артисти – Олександр Пономарьов, Юрій Кот, Валентина Степова, Володимир Дідух та ще кілька десятків видатних українських співаків, композиторів, музичних діячів. Це заслуговує того, щоб будівля вважалася пам’яткою історії», – каже Сергій Єсюнін.
Колишня будівля музучилища
Та й історія будинку Пінхаса Мозеля не обмежується лише радянським періодом. На початку ХХ століття споруда з виразними архітектурними рисами займала вигідне для військових розташування. Вона була неподалік від залізниці та подалі від основної забудови, що суттєво спрощувало її охорону. У 1914 році будівлю орендувала російська імперія, за доби Української революції там розміщувались штаби армії УНР. Ну а вже за радянської влади вона перейшла у руки більшовиків.
Тож, на думку краєзнавця, важливо не акцентувати увагу на військовому минулому будівлі, а підкреслити її архітектурну цінність. Тому під час тієї наради вирішили звернутися до Міністерства культури з проханням надати їй статус пам’ятки архітектури.
«Це цегляна будівля з відкритою кладкою, без штукатурки. Зараз вона пофарбована у біленький, але чітко видно оздоблення, візерунки, що викладені з цегли. Для нашого Хмельницького – надзвичайна пам’ятка. Такі будівлі у нас є, але їх з десяток, які збереглися у гарному стані. І вона одна із них», – зазначав Сергій Єсюнін.
Утім, лист, у якому йшлося про присвоєння нового охоронного статусу цим будівлям так і не надіслали Мінкульту, зазначила заступнця началька Департаменту культури Хмельницької ОВА Валентина Лукашук. З її слів, причиною стало те, що пропозиція не зібрала необхідної кількості підписів.
Станом на момент публікації, відповідей на інші питання стосовно голосування за згадану пропозицію у Департаменті культури ОВА сайту “Є” не надали.
Будинок Пінхаса Мозеля. Фото: з архіву редакції
Що буде, якщо будівля на Проскурівській, 79 втратить статус пам’ятки
За словами начальника управління культури Хмельницької міської ради Артема Ромасюкова, якщо статус пам’ятки буде скасованим, будівля на Проскурівській, 79 все одно охоронятиметься законом. Оскільки вона має статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини: що перша, що друга її частини.
“Це те саме пам’яткоохоронне законодавство, за яким також передбачена кримінальна відповідальність. Тобто статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини рівносильний статусу пам’ятки”, – зазначив він.
Будівля на Проскурвській,79 до того, як там розмістилося музучилище. Фото: з фейсбук-сторінки Дмитра Казанцева
Вид на будівлю з боку парку Франка. Фото: Леонід Западенко
Читайте також: Зберегти старовинний маєток Лозинських: в Удріївцях провели толоку