Головна Економіка ЄС скасував торговельний безвіз для України: наслідки та нові можливості

ЄС скасував торговельний безвіз для України: наслідки та нові можливості

ЄС припинив «Торговельний безвіз» для України. Що це означає?

З 5 червня Європейський Союз офіційно припинив дію безмитного режиму для української аграрної продукції, який було запроваджено в червні 2022 року як відповідь на повномасштабне вторгнення росії. Це повертає Україну та ЄС до довоєнних умов торгівлі, проте з певними преференціями, передбаченими Угодою про асоціацію. Тепер Україні необхідно досягти домовленостей про розширення доступу до європейського ринку на постійній основі.

Про це розповідає Хмельницький Онлайн

Історія запровадження торговельного безвізу

Торговельний безвіз, який офіційно відомий як Autonomous Trade Measures (АТМ), було впроваджено ЄС 4 червня 2022 року як тимчасовий захід, спрямований на підтримку України в умовах втрати доступу до морських портів, через які традиційно здійснювався експорт. Однак, попри двічі здійснене продовження дії цього режиму, минулого року стало очевидно, що останнє продовження буде фінальним. Це стало наслідком незадоволення фермерів у сусідніх країнах ЄС, таких як Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія, які скаржилися на наплив дешевої української продукції.

Аналіз ситуації та подальші кроки

Попри скасування безвізу, Україна зберігає певні торговельні преференції в рамках Угоди про асоціацію, що дозволяє безмитний доступ до багатьох товарів у межах квот. Світлана Таран, аналітикиня Центру європейської політики (EPC), зазначила: “Скасування безвізу звучить, ніби нас повністю накривають тарифами. Але це не так. Ми повертаємося в зону вільної торгівлі”. Зона вільної торгівлі, яка діє з 2017 року, дозволяє Україні здійснювати безмитний обмін товарами, однак з певними обмеженнями для сільськогосподарської продукції.

Зміни торкнуться лише 36 тарифних квот, переважно в аграрному секторі. “Для всіх інших товарів, для яких вже були нульові мита в рамках Зони вільної торгівлі, нічого не змінюється”, – підкреслила Таран. Єврокомісія вже оголосила про намір розпочати консультації з Україною для оновлення торговельних умов, що може призвести до подальшої тарифної лібералізації. Україна, в свою чергу, прагне розширити квоти, зокрема на мед, де існуюча безмитна квота становить лише 6 тисяч тонн при середньому щорічному обсязі експорту в 50 тисяч тонн.

Важливо зазначити, що, попри завершення торговельного безвізу, Україна сподівається на стабільність та розширення доступу до європейських ринків. Це стане можливим за умов досягнення гармонізації своїх санітарних, фітосанітарних і екологічних норм з вимогами ЄС, що буде оцінюватися Єврокомісією.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини