Головна Новини Які фейки про мобілізацію поширює роспропаганда: підбірка тижня

Які фейки про мобілізацію поширює роспропаганда: підбірка тижня

by Max

В Україні поширюють маніпуляції та фейки про мобілізацію жінок та навіть песиків.

Цього тижня російські пропагандисти масово поширювали фейки стосовно мобілізації в Україні.

Групи з “повістками”

Так, освітній портал “Нота Єнота” повідомляє, що цими днями активізувалися групи, в яких публікують нібито оголошення про місця, де видають повістки.

Такі групи є стосовно кожного міста. Але контролюють їх не місцеві люди, а зачастую російські пропагандисти. Тему масової роздачі повісток добряче розганяють пропагандисти.

“Паляться на банальному незнанні України. У Києві нема ні метро Троєщина, ні метро Чайка. Тому просто посміхніться і не вірте усіляким фейковим тг-каналам”, – підкреслюють фактчекери “Нота Єнота”.

Чергові фейки про мобілізацію жінок

У мережі розповсюджують недостовірну інформацію про нібито підготовку до масової мобілізації жінок України.

Як доказ пропагандисти наводять фото сітілайту із зображенням хлопчика, який плаче. У верхній частині “соціальної реклами” розміщений напис “Мама, я не хочу бути москалем”, а у нижній частині – “захисти своїх дітей” та номер телефону.

Ця інформація фейкова, а сітілайту з такою “соціальною рекламою” в Україні ніколи не існувало, пише Укрінформ.

Фото хлопчика, який плаче, легко можна знайти в інтернеті у вільному доступі. Це зображення використовували у статтях про виховання дітей іноземні ЗМІ, зокрема, грецькі та болгарські, щонайменше з 2020 року.
У російській підробці знов не обійшлося без помилок навіть у коротких текстах українською. В українській мові на відміну від російської існує клична форма. Правильно було написати “мамо” замість “мама” у фразі “мама, я не хочу бути москалем”.

Номер телефону, вказаний на сітілайті, – це гаряча лінія Командування Сил територіальної оборони України. Поряд зображена емблема Збройних Сил України. Хоч ТРО і є частиною ЗСУ, але має іншу емблему – із чорною літерою “Т”.
Крім того, номер “0800507028”, який вказують пропагандисти, був актуальним до 23 лютого 2022 року, відколи діє постанова Кабміну №154. Згідно неї, питаннями проходження військової служби займаються територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

В Україні немає масової мобілізації жінок. 8 січня 2023 року заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що обов’язкової мобілізації жінок не слід чекати до 2026 року.

З 26 жовтня 2022 року діє Закон від 07.10.2022 року № 2664-IX щодо добровільності військового обліку жінок. Відповідно до цього Закону, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням. Однак жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

Жінка, яка стане на військовий облік, вважатиметься військовозобов’язаною, і матиме ті ж права та обов’язки, що і військовозобов’язані чоловіки.

Варто зазначити перелік військовозобов’язаних жінок, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Їхній перелік визначений у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Мова йде про жінок, що визнані в установленому порядку особами з інвалідністю; жінок, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років; жінок, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; жінок, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років; жінок, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи; жінок, які мають чоловіка із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків чоловіка із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Тобто військовозобов’язані жінки можуть отримувати повістки в Україні, але масова мобілізація жінок – російський фейк.

Фейк про мобілізацію собак

У російських медіа та проросійських телеграм-каналах поширюють новину, що нібито «після мобілізації жінок» в Україні почали мобілізувати собак. Нібито власники собак мають поставити їх на військовий облік з 1 лютого 2023 року. Це стосується вівчарок, лабрадорів, боксерів, ротвейлерів та решти «великих, сильних» собак. У разі порушення цієї вимоги нібито на власника собаки очікує покарання. Це — фейк.

У Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” немає жодного слова про мобілізацію тварин. Одним із джерел фейку є телеграм-канал запорізького колаборанта Рогова. Він пише, що «собачі повістки» нібито розносять «пси режиму Зеленського». Також Рогов поширив фото оголошення, яке йому надіслали нібито з Півдня України.

Харківський антикорупційний центр перевірив ці повідомлення. На фейкових листівках використали абревіатуру ВСУ, хоча українською — ЗСУ. Зазначені телефони використовують управління нацполіції у Закарпатській та Рівненській областях, хоча нібито листівки поширюють на Півдні. Ці контакти є у вільному доступі.

Очевидно, що такі фейки поширюють насамперед через окупаційні телеграм-канали, щоб переконати мешканців тимчасово окупованих територій у «безнадійній» ситуації в Україні.

Дезінформація про мобілізацію у Словаччині

Також росіяни поширюють фейки про мобілізації у країнах, які мають спільні кордони з Україною. Раніше “Сайт “Є” вже писав про Польщу, зараз з’явилася дезінформація щодо Словаччини.

У соцмережах Словаччини поширили повідомлення, що нібито районне управління в Банській Бистриці (ймовірно, також інші районні управління) отримало завдання провести «комплексні навчання з виконання завдань після оголошення воєнного стану та наказів про мобілізацію збройних сил Словацької Республіки». Зокрема таке повідомлення опублікував ресурс Bdate. Це — маніпуляція, пише Детектор медіа.

Як пише Infopost.Media, зазвичай мобілізаційні навчання організовують двічі на рік для перевірки обороноздатності Словаччини. Вони не мають стосунку до війни в Україні.

За даними поліції, фейк про мобілізацію у Словаччині поширює російська пропаганда. Пропагандисти намагаються спричинити паніку в країнах, які підтримують Україну тим, що нібито є загроза втягнення у війну. Також ці фейки поширюють задля створення загального інформаційного хаосу та недовіри до силових структур серед населення.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.