Цього року у Нацпарку «Мале Полісся» встановили 10 будиночків для кажанів.
Цьогоріч на території національного природного парку «Мале Полісся», що на Шепетівщині, з’явилося десять будиночків для кажанів. Ці бат-бокси повністю імітують природні умови та забезпечують захищене середовище для рукокрилих. Встановлюють їх тут другий рік поспіль у межах ініціативи «Подаруй оселю кажану». Про це розповіла сайту «Є» старша наукова співробітниця національного природного парку “Мале Полісся” Наталія Кратасюк.
Кажани – єдині летючі ссавці, які відіграють важливу роль у природному балансі. Вони допомагають контролювати популяції комах-шкідників сільського господарства. І що особливо важливо: живляться комахами сутінково-нічного типу активності, яких птахи практично не споживають. В Україні налічується 28 видів кажанів. Усі вони занесені до Червоної книги, а отже потребують нашого захисту, каже пані Наталія.
Масові вирубки лісів позбавляють кажанів домівок
Серед стрес-факторів, які негативно впливають на популяцію кажанів – вимушена зміна середовища існування й нестача місць, де можуть оселитися рукокрилі. Для них природньо мешкати у лісах, яких з кожним роком меншає.
«У лісах кажани знаходять їжу та облаштовують свої сховища в дуплах старих дерев або печерах. А масові вирубки лісів призводять до зменшення кількості доступної їжі для рукокрилих, і вони змушені переселятися ближче до людей, що збільшує ризик їх загибелі. Крім того, кажани страждають і від змін у міській архітектурі. Так, вони адаптувалися до життя поруч із людьми, оселяючись у підвалах, на горищах чи в щілинах між балками. Проте сучасні майже герметичні будівлі позбавляють їх можливості знайти подібні сховища. Їм стає все важче пристосуватися до таких умов», – пояснює Наталія Кратасюк.
Бат-бокси: наскільки безпечна й комфортна така домівка для рукокрилих
Будиночки для кажанів у нацпарку «Мале Полісся» встановили у межах екологічної акції «Подаруй оселю кажану», яку організовує профільний відділ НЕК «Укренерго». Ці конструкції є двокамерними й виготовлені з екологічних матеріалів.
Будиночки імітують щілини під корою дерев або тріщини в скелях і будівлях, які зазвичай рукокрилі обирають собі за помешкання. Внутрішня їх частина має спеціальні борозни, що допомагає кажанам легко чіплятися кігтиками.
За словами Наталії Кратасюк, виготовлені майстрами конструкції монтують на висоті близько 4-6 метрів, аби уникнути небезпек від хижаків і забезпечити комфортний політ кажанів. За планами, таких домівок для рукокрилих у НПП «Мале Полісся» наступними роками ставатиме більше.
«Рукокрилі знаходять ці будиночки, керуючись своєю здатністю до ехолокації, яка допомагає їм орієнтуватися у просторі, полювати та виявити нові місця для поселення. Їм тут комфортно, адже будиночки забезпечують захищене середовище від несприятливих погодних умов і хижаків», – розповідає пані Тетяна.
Будиночки для кажанів монтують на висоті близько 4-6 метрів. Фото: facebook.com/groups/NationalParkMalePolisja
Разом із тим, наукова співробітниця зауважує, що зазвичай бат-бокси використовуються кажанами для тимчасового проживання, лише у теплу пору року.
Коли настають холоди, деякі з видів мігрують у тепліші регіони, а інші – залишаються на місці і впадають у сплячку.
Для цього кажани обирають надійніші укриття, у яких взимку зберігається оптимальна температура й вологість, а також немає протягів. До прикладу, це обшивки в балконі, щілини в фасадах будинку, віконниці, горища, дупла старих дерев, глибокі криниці, підземелля, підвали, печери, шахти чи штольні.
Читайте також: Рідкісний гриб, схожий на цвітну капусту, з’явився в лісах на півночі Хмельниччини