Головна Новини Я думала, що це кінець світу: як Грузевиця долає наслідки російського обстрілу (фото)

Я думала, що це кінець світу: як Грузевиця долає наслідки російського обстрілу (фото)

by Max

Наразі найголовніше завдання — перекрити усі дахи до початку дощів.

Минулої суботи, 13 травня, Хмельницький район пережив жахливу терористичну атаку. Удари російських дронів спричинили руйнівні вибухові хвилі. Найближчим до епіцентру ворожого удару була Грузевиця Чорноострівської громади. Відтак саме це село спіткали найбільші збитки. Місцеві жителі кажуть, що під час обстрілу здавалося, що «настав кінець світу». Тепер вони думають, як відновити пошкоджені будинки. Кореспонденти сайту «Є» завітали 16 травня у Грузевицю, щоб поспілкуватися з її жителями й побачити, як село оговтується після ворожого теракту.

Найперше, що впадає в очі — усюди тривають роботи. Люди перекривають дахи, склять вікна чи закривають їх плівкою. Декому допомагають з ремонтами сусіди або волонтери з інших громад. Одразу помітно, що на деяких вулицях будинки постраждали сильніше, ніж на інших.

За кілька днів у багатьох житлових будинках вже вдалося покласти новий шифер. Переважно з дірами у даху залишаються різноманітні господарчі споруди: гаражі, хліви, сараї. Однак насправді реальний масштаб руйнувань стає зрозумілим, якщо поспілкуватися з людьми та ближче поглянути на їхні оселі. У когось повиривало вікна й двері, а в інших — навіть обвалилися стелі та деформувалися стіни.

Будинки зазнали пошкоджень різного рівня

Будинки занали різних пошкоджень

Більшість вікон і дверей або повиривало, або поскручувало

Більшість вікон і дверей або повиривало, або поскручувало

Частина дахів все ще діряві

Частина дахів все ще діряві

Голова Чорноострівської селищної громади Михайло Дзісь розповів, що вже вдалося взяти ситуацію під контроль. У перші дні було обмаль шиферу, тому найперше перекривали хати воїнів, які нині на фронті. Тепер є запас будівельних матеріалів, якими можна забезпечити усіх жителів громади, хто цього потребує.

автора

Голова громади каже, що люди згуртувалися й допомагають одне одному

«Поки не прийшли дощі, найперше намагаємося перекрити людям дахи. У ньому нам допомагають інші громади. Наприклад, сьогодні (16 травня — авт.) до нас приїхали бригади з Летичева, Меджибожа, Волочиська. Але роботи багато й не усім одразу можемо допомогти. Лише у самій Грузевиці постраждало понад 500 будинків», — Михайло Дзісь.

Наразі тривають роботи над відновленням дахів

Наразі тривають роботи над відновленням дахів

Жителям Грузевиці допомагають бригади з інших громад області

Жителям Грузевиці допомагають бригади з інших громад області

За його словами, на сесії селищної ради виділили мільйон гривень на ліквідацію наслідків терористичного акту та прийняли відповідні програми. Визначили, що максимальна компенсація, яку може отримати одна сім’я, становить 20 тисяч гривень. Звісно, це небагато, але бюджет громади обмежений. На більшу компенсацію постраждалі можуть розраховувати від держави. Тому з неділі комісія обстежує будинки. На основі готових актів люди зможуть податися на державну програму «єВідновлення».

Також пошкоджень зазнали комунальні заклади...

Також пошкоджень зазнали комунальні заклади…

...наприклад, місцева школа

…наприклад, місцева школа

Також від вибухової хвилі постраждали комунальні заклади Грузевиці. Наприклад, школа та будинок культури. Проте за їх відновлення візьмуться після того, як допоможуть населенню перекрити дахи й вікна. Діти поки що навчаються дистанційно.

«Дерева лягли донизу й піднялися», — Людмила

автора

Під час російської терористичної атаки пролунало кілька вибухів різної сили. Пані Людмила разом з літньою мамою, донькою та тримісячним онуком вибігли на двір. Тоді й пролунав третій вибух, який виявився найпотужнішим. Спершу з’явилося заграва, а потім прийшла вибухова хвиля. Вона повибивала вікна, двері, поскидала з даху шифер.

«Дерева лягли донизу й піднялися. Нас з коляскою ледь не перекинуло. Опісля приїхала машина й нас евакуювала. Ми поїхали до брата, який живе у Наркевичах. Там було ще чути три потужні вибухи», — зазначила Людмила.

Каже, що її вулиця постраждала, але не настільки сильно, як інші. Ймовірно посадка дещо заглушила силу вибухової хвилі. Найбільших руйнувань зазнали будинки розташовані на початку села та на вулиці Набережній. У деяких людей навіть попадали стелі. Наразі вже усі жителі Грузевиці повернулися додому й ремонтують пошкоджені оселі.

«Громада нам дуже гарно допомагає: дають нам шифер, скло, плівку. Усі дуже згуртуватися. На це у мене немає жодних нарікань», — додала пані Людмила.

«На даху полопали крокви, попадали перемички», — Любов

автора

«Навіть не можу передати, що ми пережили. Я думала, що це кінець світу, — розповідає жителька Грузевиці Любов Олександрівна. — Коли зрозуміли, що вибухи не закінчуються, вирішили поїхати до сватів в Осташки. Ми їдемо бусом — нас перекидає, ніби доганяє. Від вибухів дерева гнулися донизу. Діти кричали й ми намагалися їх заспокоїти. Але ми доїхали й вже з Осташок, як до неба підіймалися ті гриби».

На перший погляд, дах цілий. Але насправді там полопали крокви та попадали перемички

На перший погляд, дах цілий. Але насправді там полопали крокви та попадали перемички

Коли ж вони повернулися у Грузевицю, побачили, що сталося з їхнім будинком. Вибухова хвиля повиривала частину дверей і металопластикових вікон. Інші, на перший погляд, залишилися цілими. Однак насправді їх повигинало й тепер вони ледь-ледь тримаються. Фактично усі необхідно замінювати. На господарчих спорудах постраждав шифер. Натомість сам будинок покритий черепицею й здавалося, що дах вцілів. Однак виявилося, що він в аварійному стані.

автора

«На даху полопали крокви, попадали перемички. Вчора ще дах був лише прогнутим. Сьогодні ж дивлюся — біля комина вже є діра, через яку видно небо. Туди не можна лізти, потрібна допомога спеціаліста. Ми все життя працювали на цей будинок, щоб прожити спокійну старість. Тепер не знаємо, де взяти гроші, щоб його відремонтувати», — поділилася пані Любов.

«Решта стелі теж може обвалитися», — Віталій

автора

Пан Віталій живе через кілька хат від Любові. Його оселя ще більше постраждала. Не лише повибивало вікна, двері та позривало шифер, а й частково впала стеля. Приблизно — 20 відсотків. Однак на відносно вцілій стелі пішли тріщини. Тож є небезпека, що вона також може впасти.

автора

«Громада дала шифер. Ним вже власними силами перекрили будинок. Зараз заміряю вікна та двері, бо дружина має подати заяви в старостат. Але найбільше мене непокоїть стеля: чи не впаде вона нам на голову», — зазначив Віталій.

автора

автора

«Це було кілька годин пекла», — Тетяна

автора

Пані Тетяна каже, що їй поки що важко говорити по суботу: «Це було кілька годин пекла. Ми ховалися в підвалі. Ти не розумієш, чи тебе колише від стресу, чи від вибухових хвиль. На щастя, нас евакуювали й поселили в лікарні. У неділю повернулися додому».

За її словами, візуально хата вціліла. Однак потрібно повністю міняти усі вікна та двері. Останні вдалося трішки порівняли, щоб вони хоча б могли закриватися. Якщо міняти вікна й двері, то потрібно переробляти фасад. Також постраждав хлів. Половину його перекрили з батьком, з іншою половиною допомогли люди.

«Лише кажуть: чекайте, купа людей, купа робот», — Віта

автора

За словами пані Віти, крім неї, в хаті фактично була вся родина: її літня мама, донька з першою групою інвалідності, двоє восьмимісячних внуків, невістка та син. Вони були змушені залишатися всередині до 9-ї ранку. Аж тоді за ними змогла приїхати машина.

Її будинок один з тих, який зазнав найбільших руйнувань. Вибухова хвиля підняла й змістила дах, впала стеля, змістилися стіни… А також — повиривало усі двері та вікна. Вціліло лише одне вікно у ванній.

автора

Жінка каже, що будинок в аварійному стані й у ньому страшно жити. Однак ніхто не приходить оцінити його стан і сказати, що далі робити. Громада обіцяє лише 20 тисяч гривень компенсації, але це «крапля в морі».

автора

«Поки жали лише дерев’яні плити та плівку. Самі подали заяви, але поки ще ніхто не приходив фіксувати завдану шкоду. Також ніхто не приходить допомагати. Лише кажуть: чекайте, купа людей, купа роботи. А я сама не можу навіть прикрутити ті дерев’яні плити. А якщо цього не зробити, то будинок остаточно завалиться», — наголосила панні Віта.

автора

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини