Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернувся до Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) з закликом оцінити систематичні порушення російської федерації Женевських конвенцій, зокрема, випадки страт українських військовополонених.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Цю заяву він зробив 8 січня під час пресконференції у Києві, де з фінською колегою та головою ОБСЄ Еліною Валтонен обговорював порушення прав українських військовополонених. Сибіга підкреслив, що необхідно використовувати всі міжнародні майданчики для привернення уваги до катувань та неналежного поводження з українськими військовополоненими.
«Одним із жахливих звірств у ході цієї війни є страти українських військовополонених. ОБСЄ має дати оцінку цим систематичним порушенням Женевських конвенцій. Ми будемо використовувати кожен міжнародний майданчик, щоб привертати увагу до тортур, втрат і неналежного поводження із українськими військовополоненими. Ми продовжуємо вимагати доступу до них міжнародних моніторів і медиків та загалом їхнього звільнення. Ми пам’ятаємо про кожного українця й українку в російських тюрмах», – сказав Андрій Сибіга.
Міжнародний тиск для звільнення полонених
Він також акцентував увагу на необхідності документування злочинів росії. Київ очікує від ОБСЄ збереження уваги до питань депортації дітей, захоплення цивільних заручників, а також долі трьох українських співробітників Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, що потрапили в полон на територіях, окупованих росією у квітні 2022 року – Вадима Голди, Максима Петрова та Дмитра Шабанова.
Сибіга підкреслив важливість ролі ОБСЄ як платформи для притягнення росії до відповідальності. Міністр висловив подяку за підтримку фіну головування в ОБСЄ, яке здійснює активну протидію російській агресії.
Зобов’язання ОБСЄ щодо України
Еліна Валтонен підтвердила, що Україна залишається пріоритетним питанням для ОБСЄ під час головування Фінляндії. Вона запевнила, що робитиме все можливе для сприяння встановленню справедливого і тривалого миру в Україні.
Повідомлення про вбивства і катування українських військовополонених регулярні. За даними омбудсмена Дмитра Лубінця, відомо про 177 підтверджених випадків страти військовополонених з початку вторгнення рф. Представник Офісу Генерального прокурора Юрій Бєлоусов наголошував, що 80% цих випадків відбулися у 2024 році, хоча тенденція проявилася ще в листопаді 2023 року.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) підтверджував зростання кількості страт, наголошуючи на ймовірних заохоченнях або прямих наказах з боку російських командирів.