Головна Новини Російська пропаганда за кордоном: підбірка дезінформації з соціальних мереж

Російська пропаганда за кордоном: підбірка дезінформації з соціальних мереж

by Max

Пропагандисти продовжують використовувати “агентів впливу” та маніпуляції з відео.

Одним зі способів дезінформації, яку використовує ворожа пропаганда, є зміна підписів під відео на іноземній мові.

Фейковий опис відео американського волонтера

Грузинський фактчекерський проєкт mythdetector.ge розповів про маніпуляцію з відео американця Марка Ліндквіста, яке поширюють російські пропагандисти.

Російські акаунти, у тому числі за кордоном, розповсюджують відео з описами до постів, де говориться, що нібито американський ветеран, який воює на боці України, заявив, що його друзі загинули внаслідок російських ударів, а влада України використовує людей як м’ясо і їм не вистачає обладнання та підтримки.

Але це маніпуляція.

У відео Ліндквіст справді розповідає про виклики, з якими стикаються українські військові та мирне населення. У своєму зверненні американський ветеран розповідає про необхідні та потрібні українцям ресурси, які легко доступні у США. На цьому фоні він закликає людей бути більш активними та більше підтримувати Україну. Проте Ліндквіст не звинувачує владу України у складній ситуації в Україні та не каже, що влада використовує людей як м’ясо. Говорячи про своїх українських друзів, Ліндквіст не згадує, що вони загинули внаслідок російських атак. Описи до постів, поширених у Facebook, створюють враження, що Ліндквіст покладає провину за ситуацію в Україні на владу України в той час, як основний акцент у відео ветерана робиться на необхідності посилити підтримку України.

У постах, що розповсюджуються у Facebook, зазначається, що Марк Ліндквіст воює в Україні і є «найманим» бійцем, проте насправді з березня 2022 року Ліндквіст займається волонтерською діяльністю на підтримку України та бере участь у гуманітарних місіях. Для підтримки України Ліндквіст започаткував благодійну асоціацію A-Team: Ukraine, яка об’єднує ветеранів, цивільних осіб та волонтерів. Метою команди є мобілізація різних видів гуманітарної допомоги для відправки в Україну та доставки її безпосередньо українському народу.

Фейки про НАТО у Швеції

Однією з постійних тем для поширення фейків у російських пропагандистів є антинатівська риторика. Після повномасштабного вторгнення рф на територію України Швеція та Фінляндія прийняли рішення вступити до НАТО і зараз цей процес триває. Тож пропагандисти почали інформаційні атаки і в цих країнах.

Зокрема, через мережу підконтрольних змі та сторінок у соцмережах роспропагандисти поширюють власні меседжі та наративи, які є стовідсотковими феками, посилаючись при цьому ніби на реальні слова політиків. Але в дійсності мова йде про вигадані коментарі.

Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон застеріг своїх співвітчизників від того, щоб вони не ставали жертвою пропаганди москви після того, як російські ЗМІ поширили фейкові новини про те, що його країна планує дозволити НАТО розгорнути ядерну зброю на своїй території в мирний час.

Як розповів EURACTIV високопоставлений учасник зі Швеції, який побажав залишитися неназваним, повідомлення російських ЗМІ поширювалися через соціальні мережі навіть «дуже порядними громадянами». Крістерссон сказав, що його заклик до «колег-шведів бути дуже обережними та уникати поширення фейкової інформації в соціальних мережах».

Крістерссон заявив на щорічній конференції з національної оборони, що розміщення ядерної зброї на території Швеції в мирний час не розглядається. Але кілька російських ЗМІ повідомили, що він сказав протилежне, маючи на увазі, що Стокгольм дозволить ядерну зброю в мирний час. Це був фейк, який активно розповсюдили у Швеції.

Черговий фейк про “польських найманців”

Також Росія активно продовжує розповсюджувати фейки про нібито масову загибель поляків в Україні.

Раніше сайт “Є” розповідав, як кремлівська пропаганда просувала наратив про те, що «польські найманці є значною силою, яка воює на боці України, і вони захопили Донбас». На початку грудня кількість фейків про найманців в Україні різко побільшала, а для їх просування за кордоном росіяни використовують “агентів впливу”.

Польське видання cyberdefence24.pl зробило аналітику щодо російської дезінформаційної кампанії про нібито участь “польських найманців” у війні в Україні.

Експерти вважають, що численні вкиди про “польських найманців” – серйозна та небезпечна російська інформаційна операція, спрямована на довгостроковий вплив на західних осіб, які приймають рішення, та суспільства, спрямована на те, щоб звинуватити Польщу у війні в Україні.

Зараз продовжують з’являтися нові фейки про нібито “польських найманців”.

У соціальних мережах пропагандисти поширюють відео, на якому військові проводять офіційний захід із прощання з загиблими солдатами. У повідомленнях заявляють, що у закритих трунах нібито польські військові, які загинули на війні в Україні. Це — неправда. Відео зняли ще у 2011 році під час церемонії перевезення тіл польських солдатів, які загинули в Афганістані, пише “Вокс чек”.

У коментарі польському виданню Konkret24 Міноборони Польщі зазначили, що відео зняли у 2011 році під час церемонії перевезення тіл польських солдатів, які загинули в Афганістані.

У 2011 році авто з п’ятьма польськими військовими підірвалося на вибухівці в Афганістані. Таліби визнав себе винними у нападі на поляків. Загиблих солдатів зустрічали військовою церемонією в аеропорту Варшави. На офіційному урядовому сайті Польщі можна побачити фото з церемонії, які схожі на кадри з відео. На фото з урядового сайту Польщі та відео можна побачити одну й ту ж білу будівлю позаду.

Крім того, інформацію про те, що на відео нібито поляки, які загинули на війні в Україні, спростував уповноважений з питань безпеки інформаційного простору Польщі Станіслав Жарин. На своїй сторінці у твіттері він підкреслив, що відео не має нічого спільного із російським вторгненням в Україну.

У Міноборони додали, що жоден польський кадровий військовий не бере участі у війні в Україні. Ті поляки, які беруть участь в інтернаціональному легіоні України, є добровольцями. Наразі відомо про загибель шести добровольців із Польщі.

Робота “агентів впливу”

Центр протидії дезінформації розповів про меседжи, які поширювали російські “агенти впливу” за кордоном.

Цього тижня за допомогою іноземних спікерів та медіа кремлівська пропаганда намагалася просувати проросійський наратив про слабкість української армії, неефективне Західне озброєння та, як наслідок, – перемогу росії в майбутньому.

Так, телеведучий Такер Карлсон на телеканалі FoxNews стверджував, нібито Україна програє війну з росією. Мета маніпуляції – спровокувати США припинити постачання допомоги Україні, адже немає сенсу підтримувати країну, яка нібито зазнає поразки.

Американський аналітик Брайан Берлетік на YouTube-каналі The New Atlas поширював дезінформацію, що Західне озброєння нібито є неефективним, тому на особливі успіхи на полі бою не слід очікувати.

Американський політик Джеффрі М.Янг у виданні The Saker дезінформував, що рф вже нібито загарбала Соледар. Також політик пророкував перемогу росії в майбутньому.

Метою маніпуляцій, на думку Центру протидії дезінформації, є зародження сумнівів у спроможності України дати відсіч країні-окупанту.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.