Наступна зустріч, присвячена темі фемінізму та Ользі Кобилянській, відбудеться вже у цю п’ятницю, 9 серпня.
Співробітники Хмельницького обласного літературного музею запрошують всіх бажаючих долучитися до «літературних чаювань». Такі незвичні для музейного формату зустрічі почали проводити нещодавно. Ідея виникла спільно з містянами, розповідає у коментарі для сайту «Є ye.ua» Юна Крушинська, старший науковий співробітник Хмельницького обласного літературного музею.
«Одного разу, гортаючи стрічку в соцмережах, я побачила допис хмельничанки, яка висловлювалася про те, як їй хочеться мати спільноту, де можна говорити про Лесю Українку, а не про Гаррі Поттера. Я їй написала, що це – не проблема, бо можна прийти у літературний музей та говорити. І ось таким чином організувалася наша перша зустріч. Прийшли дівчата та жінки, яким було цікаво відкрити для себе класику «по-людськи», – розповідає Юна Крушинська.
Обговорювати класику «по-людськи» – це про відсутність під час розмови всім відомих біографічних «сухих» фактів про українських авторів, натомість концентрація своєї уваги на маловідомих сторінках з біографії та творів, які краще допомагають розкрити їх характер.
«Під час першої зустрічі ми говорили про Лесю Українку, про її чоловіків та її стосунки. І одразу взяли такий собі вектор, що ми не будемо говорити про біографічні факти, а візьмемо її листування, де можна прослідкувати за її характером. Після цієї зустрічі винайшли формат – тепер зустрічатимемося два рази на місяць: на початку місяця наші співробітники готують стислу розповідь про обраного автора, спільно вибираємо його твір до прочитання, а вже у кінці місяця, коли вже всі прочитали та сформували свої думки, в невимушеній атмосфері за чашкою чаю чи кави ми ділимося своїми думками», – говорить Юна Крушинська.
Доучитися до літературних чаювань може кожен бажаючий, зустрічі проходять два рази на місяць
Саме цінне під час таких «літературних чаювань» – спільна рефлексія, тому що багато питань сьогодення переплітаються з думками та викликами того часу. Наприклад, під час обговорення твору Тараса Шевченка «Катерина», були підняті питання сексуальної освіти. І кожен прочитаний твір учасниці «чаювань» накладають на власний життєвий досвід та з цим у спільному колі можуть знайти відповідь на питання «а що, якщо?».
Серпневі «літературні чаювання» будуть присвячені питанням фемінізму і говоритимуть про життєвий шлях Ольги Кобилянської.
«Вже завтра у п’ятницю, 9 серпня, будемо говорити про письменницю, модерністку, феміністку і дуже сміливу жінку – Ольгу Кобилянську. До нас на зустріч також завітає письменниця Ольга Саліпа, яка є авторкою роману «Оля», у якому розповідає один з епізодів життя Кобилянської – про її стосунки з Осипом Маковеєм. Тому запрошуємо вас до нас у літературний музей, – говорить старший науковий співробітник Хмельницького обласного літературного музею Юна Крушинська. – Так, ми наливаємо чай (сміється – прим.автора). У нас є сервант, там дуже багато чашок, але просимо кожного принести одну жменьку печива до спільного так би мовити столу. Ми їх виставляємо у залі, ставимо чайник, всі сідають, ніхто нікуди не поспішає і починаємо наші чаювання».
Зустрічі будуть проводити на постійній основі, після Ольги Кобилянської в залежності від запиту авдиторії, будуть розмовляти або про вишиванки, які носив Іван Франко чи про життєвий шлях Олени Пчілки. Долучитися до «літературних чаювань» може кожен бажаючий, для цього можна написати на офіційну сторінку обласного літературного музею у соцмережах або прийти безпосередньо на зустріч.
Читайте також: Книга, час якої прийшов: хмельничанин Дмитро Пресліцький презентує антиутопію «Дурна кров»